Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sayıların Çoğunluğu Her Zaman Doğruyu Vermez


23 Mart 2010 00:03

Yorum Yapılmamış

Dün gece YETENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE yarışmasını izledim Show tv de. Bilal Göregen ile Bilal-Uğur grubu son ikiye kaldılar ve sonuçta Bilal-Uğur pipi göğüsledi ve ikramiyeyi kazandı. Jüri de bulunan Hülya Avşar ile Ali Taran’ın yüz ifadeleri de umulanların yani hak edenlerin final de ilk üçte bulunamadığı yönünde bir hayal kırıklığıydı.

Final yarışmaları cep telefonlarından yollanan SMS oylar ile belirlenmekte. En çok oyu alan birinci olmakta. Daha önceki yıllarda da Star televizyonundaki şarkı yarışmalarında bu sıkıntı Bülent Ersoy tarafından defalarca dile getirilmişti. Sanat yönünden işini güzel icra eden ile çok SMS alan birbirini tutmuyor, işe siyaset giriyor, adam kayırmalar giriyor, partiler, belediyeler, gruplar adam tutuyor iyi olan kazanamıyor denilmişti. Evet haklıydılar. Dün gece de YETENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE sonuçları yine GERÇEK YETENEKLLERİ finalde ilk üçe çıkartamadı. Sayıların üstünlüğü gerçeği ortaya çıkarmada çok yeteneksizdi.

Bu yarışmanın ilk üç finalisti Hakan Akdoğan, Kaya Adamlar ve Yunus Emre Çelik idi. Eğer gerçekten bir yetenek seçiliyor olsaydı bu üç isim finalde olurdu ve muhtemelen de Hakan Akdoğan birinci olurdu. Peki neden bu olmadı da bana göre son 12 finalist arasına bile girmemesi gerekenler finalde birinci ve ikinci oldular ? Sorun nereden kaynaklanıyor ?

Bu yarışma konusunda verilmiş bir cevap olarak görünüyor olsa da aslında siyasetimiz içinde geçerlidir. Cevap bana göre şudur. ÇOĞUNLUK HER ZAMAN HAKLI DEĞİLDİR. Demokrasiler çoğunluğun yönetimi değildir ve çoğunluklar her zaman doğruyu dillendirmezler. Demokrasi, hakların ve sorumlulukların eşit olmasıdır.Her fayda da hak talep edenler sorumluluğunu da yüklenmiyorsa, sorumluluktan kaçıyorsa buna demokrasi denmez. Mesele sadece sandıktan çıkma meselesi değildir. 82 anayasası da sandıktan çıkmıştır, Saddam da sandıktan defalarca çıkmıştır, Hitler de. Humeyni de… Hakikat ve çoğunluk her zaman paralel olmaz. Gerçeği dillendiren bazen bir topluma karşı tek bir kişidir.

Kuran-ı Kerim de bu konu Nuh a.s ile dile gelir. Tufan kopacağını söyler durur halkına, önlem almalarını ister ve kendisi bir gemi inşasına başlar. Herkes Nuh a.s ile alay etmeye başlamıştır, hakaretler, dalga geçmeler ile aylar geçer. Ama işin sonunda o tek kişi haklı çıkar.

Bir başka örnekte İstanbul Dolmabahçe önlerinde demirlemiş İngiliz işgal güçlerine söylenmiş olan GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER sözüdür ve o bir kişi haklı çıkmıştır. Ayrıca DÜNYA KÜREVİDİR diyen o bir kişi de çoğunluğa karşı haklı çıkmıştır. AY’A SEYAHAT kitabını yazan kişi de haklı çıkmıştır, Hezarfen Çelebi de haklı çıkmıştır. Tarihin bir çok sayfasında içinde yaşadıkları toplumun aksine fikirleri dillendiren cesur yürekler hep haklı çıkmışlardır.

Şimdi tekrar dönelim konumuza yani YETENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE yarışmasında SMS oylarıyla çoğunluk maalesef haklı çıkmamıştır. Gerçek yetenekler de ilk üçe girememiş ve adalet zahir olmamıştır. Burada yarışmanın oluşturucusu Acun Ilıcalı da bence olayın farkındadır çünkü kendisi vicdanlı bir kişidir. Yeni sezonda bazı değişikliklerin olacağına inanıyorum. Gruplandırmalar oluşturulması, kategorilere göre ilk üçlerin oluşması daha adil olacaktır. Tekler, çiftler, gruplar kategorilerinde ses-müzik, atletizm, sahne show, gibi gruplandırmalar yarışmayı daha adil yapacaktır. Ödülü de bir kişiye 500 bin lira değil de 5 kişiye 100’er bin lira paylaştırmış olursunuz beş kişi sevinir. Ayrıca internetten de anket oylamasını da devreye katarsınız sonuçlar daha adil olur.

SMS ler den bizde para kazanıyoruz diyecekseniz ve internette ankete soğuk bakacak olursanız bu da bir ticari iştir sonuçta ve para kaygısı adaleti örtebiliyor. Her zaman para doğruyu söylemiyor işte ne diyelim. Adalette yeteneksiziz işte.

22 Mart 2010 Pazartesi

UĞUR ÖZALTIN

Okunma Sayısı: 86
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...