Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sağlığımızın En Büyük Düşmanı?

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

09 Ağustos 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Türkiye’de her yıl 83 bin 100 kişi sigara kaynaklı nedenlerle hayatını kaybederken,  252 bin çocuk ve 14,5 milyon yetişkin tütün ürünü kullanıyor. Tütün ürünü kullanımının çocuklardaki oranı ise erkek çocuklarda yüzde 10.2, kızlarda ise yüzde 5.3 dür.  Türkiye; dünyada en fazla sayıda sigara içen kişinin bulunduğu ülkeler arasındadır. Bütün bunların bilinmesine ve sigaranın insan sağlığına zararlı olmasına rağmen gençlerimiz inatla sigara içmeye devam etmektedirler.

Sigara sağlığa zararlıdır.Sigara sağlığın düşmanıdır!.. Bunu bilen kişiler göz göre göre kullanmaya devam etmektedir. Bu olay günden güne artış göstermekte olup ölümle sonuçlanıyor. Sigaranın içerisinde bulunan 4000’den fazla kimyasal madde sevdiklerimizi hayattan koparmaya yetiyor.

Sigaranın bilinen bazı zararları şöyledir : Sigara hamilelik döneminde sigara kullanan kadınların bebeklerinde %85 oranında engelli doğma ve erken doğum durumları görülmektedir.İçeriğinde bulunan karbonmonoksit nedeniyle kanda bulunan oksijen miktarını düşürür ve damarlarda yağ birikimini yükselterek, kalp krizi riskini arttırır.

Mide, yemek borusu, pankreas, prostat, akciğer, ağız kanserleri riskinin artmasına sebep  olur. Dişlerde sararmalar ve dişleri kaybetme durumları oluşabilir. Gün geçtikçe beyin hücrelerinde daha fazla ölüme sebep olarak; Alzheimer riskini arttırır. Koku alma duyusundaki hassasiyeti azaltır.

Gözlerde katarakt oluşumu ve körlük meydana gelebilir. Deri yapısının bozularak; erken kırışmalara neden olur. Yaraların geç iyileşmesine ve kanamaların geç durmasına neden olmaktadır. İnsülin salgılanmasının körelterek; diyabetin gelişmesine sebep olabilir.

Sigara damarların tıkanması sonucu kangren oluşumlarının meydana gelmesine ve bu kısımların kesilmesine neden olabilir. İçeriğinde bulunan nikotin, katran ve karbonmonoksit nedeniyle astım, bronşit ve amfizem hastalıklarına sebep olur.

Sığara günümüzün en kötü bir alışkanlığıdır. Genci-ihtiyarı, kadını-erkeği sigara müptelası haline geldi.  Mikropların kaynağı, temiz havamızın ve sağlığımızın düşmanı sigaraya bir alıştım mı kesinlikle sizi ölünceye kadar terk etmiyor. Sigara: Kesenize düşman, sağlığınıza düşman, havanıza düşman!…

Bu illetten nasıl kurtulacağımızı da bilmiyoruz. Gencecik bedenleri zehirlemeye devam ediyor, kimseye de haber anlatamıyoruz, söz geçiremiyoruz. Tiryakilerin çoğunda gördüğümüz olay.. Ya sağlığı bozulacak ölümcül hasta haline gelecek, doktor yasak koyacak, ya da iş mezarla sonuçlanacak; kara toprak bu illete dur diyecek!

Tiryakilerin bir de; “Ben istersem sigarayı bırakırım!” diye meydan okumaları yok  mu, kahrediyor insanı! Hadi bırak, hatta “Erkeksen bırak!” demek geliyor içimizden! “Ben istersem bırakırım”?.. o halde sen neyi bekliyorsun? Bırak haydi şu zıkkımı da sağlığına kavuş.

Sigaraya karşı savaş açılmalıyız. Sigarayı önlemek için dernekler kurulmalıdır. Topluma bunun zararları  iyi anlatılmalıdır. Topluma örnek olan insanlar sigarayı içmemeli,  iyi bir örneklik teşkil etmelidirler.

Sağlığımıza düşman olan bu sigara illetinden insanlarımızı kurtarmalıyız. Tiryaki dostlarımıza iyi niyetle seslenmek istiyoruz: Bunun hesabını çocuklarınıza da, torunlarınıza da, topluma da veremezsiniz. Dünyada da, ahrette de bunun hesabını sizden sorarlar. Kendinizi tütün mahkûmu- kölesi haline getirmeyelim!.. Madem ki: irademiz güçlü, hadi buyurun bu sigara illetinden kurtulalım. Yoksa siz onun esiri olarak yaşamaya devam ederseniz ve  sağlığınızı kaybedersiniz!

Sigaraya hayır! Nikotine hayır! Sağlıklı yaşama “Evet” diyorsanız; Sigaraya karşı savaşı başlatınız ve şu sigara illetinden kurtulunuz. Sağlıklı ve ağız tadında bir hayat yaşamak istiyorsanız sigaraya hayır deyiniz ve sigara illetinden kurtulunuz!..

Okunma Sayısı: 235
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

12 Adalar Nasıl Elimizden Çıktı?

Ege Denizi çevresinde bulunan 12 Ada yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kaldı. Genelde gayri...

Ders Alınacak ibretlik Bir Hikaye

Öyle bir hayat yaşa ki: İbretlik hadiselerle dolu olsun! Yalan dünya deriz ama ne hikmetse...

Allah Sizi Islah Etsin Diyeceğim de?

Son günlerde bir şeyh tartışması yaşanıyor. Uşşaki şeyhi olduğu söylenen ( ki sahte bir şeyhtir)...

Hani Müşteri Daima Haklıydı?

Gözlemlediğimiz kadarıyla piyasalarda ciddi bir laşkalık söz konusu. Serbest piyasa mantığı ile işi iyice çığırından...

Korkmalı mı Korkmamalı mı?

İnsanlarımızın bir kısmı çok tedirgin ve korku içinde gereğinden fazla tedirginlik gösteriyor! Bir kısmı da...