Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Otel Kültürü


24 Ocak 2010 00:02

Yorum Yapılmamış

Eskiden Amerikan yapımı filmleri izlerken otelleri çok dikkatimi çekerdi. Adamlarda bir otel kültürü var. Osmanlıların han kurma sistemi varmış mesela. Ben otel kültürünü gelişmişliğin bir göstergesi olarak görüyorum. Amerikan filmlerinde kasabalarında dahi bir otel vardır. O kasabaya gelen bir yabancı o otelde kalır, yer, içer, banyosunu yapar. Biz de ise uzak bir şehre gitmeden önce orada yatılı kalınacak bir akraba hesabı yapılır. Daha doğrusu yıkılınacak bir yer aranır. Bunun sebebi otel kültürümüzün olmayışındandır.

Bizim kasabalarımızda otel, ambulans,itfaiye gibi sosyal olgular yoktur. Köye bir yabancı gelse köy odasında kalırmış eskiden veya Cami odasında. Şimdilerde Camilerin kapıları namazdan namaza açılır sadece.

Şimdi diyeceksiniz ki her şehirde otel var. Deniz kenarları otel dolu. Evet otel çok ama halkımızın otel kültürü yok. Olay hep belden aşağı kaydırılmış. Normal vatandaş ailesini alıp bir otelde kalmaya kalksa kendisini ailesiyle birlikte Rus nataşalar ile ahlak polisi baskınıyla karakolda bulabilir.

Bir ülkenin gelişmişliği otel kültürü ve halkının o otelleri gerektiği gibi kullanmasıyla çok ilgilidir. Kasabalarda dahi oteller olmalıdır.Bunu çözmek çok kolay aslında. Benzin istasyonlarında restoran ve 20 yataklı pansiyonlar şart koşulursa iş çözülür.

24 Ocak 2010 Pazar

UĞUR ÖZALTIN

Okunma Sayısı: 68
Kategori: Uğur ÖZALTIN
Etiketler: ,

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...