Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ön Seçim Yürek İster!


20 Ekim 2008 00:18

Yorum Yapılmamış

Ön seçim lider suntasına son verir korkusu yarattığı için koltuk sevdalısı liderleri korkutmaktadır.

Yerel seçim artık kapıya dayandı. Ama her ne hikmetse her seferinde dil ucuyla söylenip lafta kalan ve hiçbir siyasi partinin ve yöneticisinin ağzından şu ana kadar halkın duyacağı ses tonuyla söylenerek duyulmayan ön seçim ayrıcalıktır.

Ön seçim halk hizmeti için soyunan adayları adaletli şekilde belirlemede halkın çoğunluğunun katılımı demektir bu nedenle ön seçim yapmak yürek ister!

Her seferinde dil ucuyla da olsa gündeme getirilen ön seçim bu yılda laf kalabalığı arasında kaybolarak, kaldırıldığı tozlu raflardaki yerinde kendisini uygulama cesaretini gösterecek yürekli siyasiler ortalıkta görülünceye kadar kalmaya devam edecek.

Ünye’de yapılacak yerel seçimi ve yaşanacak yerel seçim atmosferini, ülkemizin genel siyaset atmosferinden ayrı görmek ve tutmak mümkün değildir. Ama eğer demokrasi halkın iradesi demek ise bugüne kadar göz ardı edilen ve her seçim öncesi halkın ağzına sakız olan ön seçim nedendir söylendiği halde bir bilinmez ve bir kez olsun uygulamaya konmaz anlamak mümkün değil.

Hâlbuki demokrasi halkın iradesi demek ise ön seçim sadece düşünülmemeli ve derhal hayata geçirilerek seçimlerde esas olan halkın iradesi sandığa yansıtılmalıdır.

Adaylar ortada olsa da olmasa da, gösterilseler de gösterilmeseler de Ülkemiz de olduğu gibi Ünye’mizde de seçim sathına girilmiştir. Yerel seçim en geç Mart 2009’da yapılsa bile şurada kaldı beş ay onbirgün yani bugünden itibaren seçime 160 gün kaldı.

Herhangi bir aksilik, yanlışlık olursa ve bu nedenle seçim öne alınmaya kalkılsa, beş ay sonra yapılması beklenen yerel seçime belki, iki ay öne alınır ve bugünden itibaren üç aylık bir süre kalır.

Yerel seçime ister normal süresi olan beş ay kalsın, isterse üç ay kalmış olsun, bu kadar kısa bir süre kalmış olmasına rağmen hala ne aday adayları belli, bir parti hariç, ne de partilerin gündeminde ciddî bir yerel seçim hazırlığı var.

Her parti, buna iktidar partisi dâhil, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi her şey yine parti liderinin iki dudağı arasında. Yerel seçimde aday olmayı düşünenlerin şimdiye kadar halkın önüne çoktan çıkmış olmaları gerekliydi, ama hiçbirinde çıt yok.

Hâlbuki adayların aday oldukları makam ile ilgili bir vizyonu varsa onu bugüne kadar kamuoyu ile paylaşması gerekirdi. Yerel seçime şu kadar süre kala, seçmenler çoktan adayların kimlikleri ve kişilikleriyle ilgili olarak yerel siyaset mevzularını masaya yatırmış ve konu hakkında bir kanıya varmış olmalıydılar.

Ancak bizlerin ve bizler gibi düşünenlerin demokrasi anlayışlar, aday adayı gösterme ve gösterilme anlayışları, bu gidişle hiçbir zaman gerçekleşmeyecek.

Bizler bunun örneklerini dün gördük, bugünde görmeye devam edeceğiz, bunu çok iyi biliyoruz ve her şeyin farkındayız. Ancak akıl üstünlüğü ile yaratılmışların en mükemmeli olan insan olduğumuz aklımıza geliyor ve “çıkmayan candan ümit kesilmez” özdeyişinden hareketle, Arı sokası sivri dilimizin yüzünden, olması gerekenleri söylemekten kendimizi bir türlü alıkoyamıyoruz.

Tabi biz ve bizim gibiler bu konuda ne söylersek söyleyelim, ne kadar dilimiz dönerse o kadar söyleyelim ama yinede “imam bildiğini okuyacak ve okumaya devam edecek.

Kısacası biz ve bizim gibi gelecek seçimi değil de, gelecek nesil’i düşünerek şuracıklara bir şeyler karalayanları bugüne kadar olduğu gibi belikli bundan sonrada duyan olmayacak.

Duyan olmazsa olmasın, öyle bir gün gelecek ki dün bugün ve hala uyuduğu sanılan bu akıl sahibi insanlar yattıkları ve yatırıldıkları ölüm uykusundan uyanacak, boynuzsuz Koyun boynuzlu Koyun’dan hakkını alacak. Dolayısıyla asıl ve en tabii şekilde yaşama hakkı olan sorumluluk sahibi insanlar işbaşına gelerek ülkenin, Ünye’nin ve insanların derdi ve sıkıntıları son bulacak.

Ama hali hazırda bugüne uygulana gelen derin yapılanmadan (lider suntasından) kurtulamıyoruz ve kaçamıyoruz. Ülkemiz de ve Ünye de siyaset maalesef hala eskisi gibi işliyor. Adayın kim olduğunun, halkın talep ve tercihinin zerre kadar bir ehemmiyeti bulunmuyor.

Mevcut gidişat açıkça gösteriyor ki, gösterilecek adaylar için her şey dün olduğu gibi bugünde parti liderlerinin iki dudağının arasından çıkacak olana bağlı! Biz istiyoruz ki Ülke ve Ünye’nin geleceğine etki edecek idarecilerinin aday gösterilmesinde her seferinde olduğu gibi bu seferde iki dudak arasından çıkacak söze boyun bükmek yerine, halk iradesinin sandığa yansıması olan önseçimin uygulanmasını ve uygulayacak yürekli siyasetçileri, özlemle bekliyor, saygılar sunuyorum.

Okunma Sayısı: 95
Kategori: Ahmet YENİN
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...