Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Nilüfer Belediyesi Aile Boyu Şirket Gibi…

DİBÂCE
İlhan YARDIMCI

12 Mayıs 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Yıllardan beri söyler, yazarım. Osmanlı Dibâcesi Bursa’da Nilüfer İlçesi sanki bir eyâlet gibi yönetiliyor. FETÖ soruşturmasında halen içeride tutuklu bulunan Vali Şehabbetin Harput zamanında; yazdığım bir yazı ve suç duyurusu üzerine başkana soruşturma açılmış, paçayı yırtmıştı. (Bunun ideolojik olduğunu şimdi anladım.)
Ne kadar sol ve komünizan isim, şöhret (!), devirimci varsa; bu ilçede ismi bir yere verilmiş, zaman zaman yapılan etkinlik ve programlarda bu adamlar ön plana çıkarılmıştır. Davet edilenler, para verilenler, ağırlananlar bu zihniyetin adamıdır, başkasına kuş uçurmazlar.
Zaman en güzel şahit ve ilaç olduğu için; köprülerin altından suların akıp geçtiği gerçeğinde, takkeler düşüp, keller görünmeye başlamıştır.
Medyaya düşen bir haberi birlikte okuyalım:
“Bursa’nın Nilüfer İlçesinin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey eşini, eşinin kardeşini, yeğenlerini, yeğenlerin eşini işe almış. Başkan Yardımcıları da başkandan geri kalmamış.CHP’li Mustafa Bozbey’in başkanlığını yaptığı Nilüfer Belediyesi’nin adeta Bozbey’in çiftliği haline geldiği ortaya çıktı. Belediyenin her bir kadrosunun bizzat Bozbey tarafından yakın akrabalarına peşkeş çekildiği bildirildi.
CHP’li Bozbey’in başta eşi Seden Bozbey olmak üzere, eşinin kardeşi Sezen Baştimur, yeğenleri Serhat Bozbey ve Osman Demirtaş ile yeğenin eşi Merve Demirtaş’ı belediyede kadrolu olarak işe aldığı ifade edildi.
TALANA BAŞKAN YARDIMCILARI DA KATILDI
Belediye Başkan yardımcılarından Turgay Erdem’in yakın akrabaları Semih Atlı ve Atlı’nın eşi Melahat Atlı da belediyede işe alındı. Yine bir başka belediye başkan yardımcısı Adil Kayaoğlu’nun oğlu Samet Kayaoğlu ve yeğeni Uğur Karacan’ın, bir diğer başkan yardımcısı Nazlı Yazgan’ın kardeşi Bekir Sargın’ın, bir diğer başkan yardımcısı Ahmet Çakıcı’nın oğlunun nişanlısı Azize Karacan’ın ve yine başkan yardımcısı Yalçın Işıkyıldız’ın akrabası Gülşah Yıldızışık Büyükçetin belediyenin çeşitli birimlerinde işe alınarak, belediyenin bütün imkanlarının akrabalara peşkeş çekildiği de iddialar arasında. Peşkeş öyle boyutlara ulaştı ki, Yazı İşleri Müdürü Nurşen Yakın da, “benim neyim eksik dercesine” yeğeni Fatma Soyugüzel’i belediyede işe aldı.
İHTİYACI OLMAYAN KİŞİLERİ DE İŞE ALDILAR
Belediyede göreve getirilen birçok isim ise ihtiyaç duyulmadığı halde güçlü ilişkileri vasıtasıyla işe girmeyi başardı. Bunlardan birisi olan Yasemin Konuk Yiğitoğlu’nun babası çok zengin bir müteahhit olmasına rağmen belediyede göreve getirildi. Mini Cooper marka araçla işe geldiği iddia edilen Cansu Pınar Hayırlıoğlu da bu isimlerden biri. Maddi durumu iyi olduğu halde işe alınanlardan ikisinin de Gülce Güngör ile Derya İyici olduğu belirtildi. Gazeteci Mehmet Ali Yılmaz’ın eşi Rahime Yılmaz’ın da belediyenin insan kaynakları biriminde çalıştığı iddialar arasında. Ayrıca herhangi bir yükselme sınavı açılmadan Nurşen Yakın ve Bircan Uysal’ın da müdür kadrosunda, Zuhal İskender ve Yeşim Özgan’ın da uzman kadrosunda göreve getirildiği kaydedildi.
BOZBEY’DEN SKANDAL SAVUNMA
Konu ile ilgili görüştüğümüz Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, skandal bir savunma yaparak işe alımları doğruladı ve yetkinliklerine göre aldıklarını kaydetti. Alımları isim olarak tek tek hatırlamadığını belirten Bozbey, “Nilüfer Belediyesi’nde yaklaşık 2000 kişi çalışıyor. İsimlerin bir kısmı zaten yanlış. Eşim benden önce belediyeye girmişti. Yeğenlerim ise yetkin değilse zaten alınmamıştır.
Toplasan bir elin parmağını geçer geçmez. Bu isimlerin çoğu da taşerondular” dedi.”
(Kaynak: Yeniakit – Harun Sekmen – HAFIZA BURSA-ALİM ŞAHİN)
EVET; haber aynen böyle. Aile ve akbara boyu bir belediye…İlgililer, İç işleri Bakanlığı ne der, nasıl bir işlem yapar, netice ne olur,bekliyoruz.
Referandumda bu ilçede hayır oylarının 62,54 olması gerçeği altında, buzağı aramak gerekir mi bilemem..
Yazımı, anlayanlar için bir şiirimle bitireyim:
“BİNDİKLERİ DALI KESENLER”
(“HAYIR”CILARA…)
“Bindikleri Dalı Kesenler”,
Fırtına olup ta esenler,
Yalakada türlü desenler,
Ölülere kefen biçenler,
ZAMANIN ADAMI ŞÖHRETTE,
YALANLARI ÇOKTUR TÖHMETTE.

Bilmez ki kendis i de düşer,
Tütmeyen ocaklarda pişer,
Göbek bağlar, durmadan şişer,
Küheylan at sanırda kişner.
AKL-I EVVEL, DEVİRİMCİLER,
TEKMİL FİLİM ÇEVİRİMCİLER.

Bu asır kaosta yaşanır,
Sapla/Saman harman karıştı.
Vebâl hangi belde taşınır,
Meyhânede kimler barıştı?
ÇER ÇÖPÜ AYIR, SÜZGEÇTEN GEÇ,
KENDİNİ KAYIR, DOĞRUYU SEÇ.

Dal kırılır, kol da kırılır,
Kol sarılır, Dost/Yâr darılır,
Suç aranır, sona varılır,
Saç taranır, ağaç yarılır.
ZARAR/ZİYAN YAPANA GELİR,
KIZGINLIK TEPEYE YÜKSELİR.

“İstikrar/İstikbal” içinde,
Mantık Terazisi biçimde,
“Hayır”ı sor neden/niçinde?
Mevlâ biz korudu seçimde.
BİR BÂDİRE DAHA ATLATTIK,
İÇ/DIŞ DÜŞMANLARI PATLATTIK.

“Az Tamah, Çok Zarar Getirir”,
Dal kesen zarara götürür,
Nefis kanaati bitirir,
Âsâleti, şerefi yitirir.
KEMÂLİ ON HECE ŞİİRLE,
ANLAYANA AÇIK BİR DİLLE

Okunma Sayısı: 199
Kategori: İlhan YARDIMCI

Yazarın Diğer Yazıları

Ermeni Cemaati ve Kürt Bilinen Ermeniler

Çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere ve Oxford Üniversitesi, Antropoloji Doktora Öğrencisi Hrag Papazian’a göre;bugün Türkiye’deki Hıristiyan...

İbretlik Bir Hikâye

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nde Koordinatör olarak görev yapan Yüksel Sezgin’in anlattığı ibretlik bir...

Ermeni Cemaati ve Kürt Bilinen Ermeniler

Çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere ve Oxford Üniversitesi, Antropoloji Doktora Öğrencisi Hrag Papazian’a göre;bugün Türkiye’deki Hristiyan...

Erdoğan ve Ak Parti Giderse Neler Olur?

Biz özellikle Ben ve kalemim Tevhit/Vahdet ideolojisine bağlı, inandığı değerlerden tâviz vermeyen, İmanı ve âmeli...

Bursa Büyükşehir İnegöl Baskını Altında….

İlk önce “Adam” olan, Mayası ve kökü bozuk olmayan, İdeal ve ideolojisinde düşman emeller bulunmayan,...