Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Niğde’de Gezilecek Görülecek Yerler…


06 Ocak 2011 00:02

Yorum Yapılmamış

Niğde kalesi; I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır, Alaaddin tepesi’ndedir. Selçuklular zamanında yapılan kale 1470’de İshakpaşa tarafından restore edilmiştir, Osmanlı devleti’nin son zamanlarında kale olarak kullanılmıştır.

Hatıroğlu çeşmesi;alaaddin çeşmesi karşısındadır, 4 satırlık kitabesi vardır. 1276 yılında Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hatıroğlu Şerafettin Mesut tarafından yaptırılmıştır. Bu kişi 1276’da devlete karşı isyan etmiş ve 4. Kılıçarslanı öldürtmüştür, kendiside çeşitli işkencelerle öldürülmüştür.

Akmedrese;1409 yılında Karamanoğlu Alaaddin Ali Bey tarafından yaptırılmıştır, 1939’a kadar eğitim öğretim işlerinde kullanılmış. 1957’den sonra ’Niğde Müzesi’ olarak kullanılmaktadır, 2 katlıdır.

Gümüşler Manastırı; Kayseri yolu üzerinde ve Niğde’ye 8 km.uzaklıktadır, 10.y.y.a aittir, kayalara oyulmuş bir manastırdır, isa ve Meryem’in portreleri vardır.

Niğde Alaaddin camii;niğde’nin en yüksek yerindedir, her taraftan görülebilmektedir. Selçuklu devri eserlerindendir, selçuklu hükümdarı sultan alaaddin keykubat zamanında niğde sancak beyi zeynettin başara tarafından 1233 yılında yaptırılmıştır. Kalın bir minaresi vardır, 8 köşeli bir üst temele dayandırılmıştır. Caminin ’cümle kapısı’ zengin motiflerle süslenmiştir, 3 kubbelidir. 500 kişinin ibadet ihtiyacına cevap vermektedir, ölçülü bir dekorasyonu mevcuttur.

Hüdavent hatun kümbeti;4.rüknettin kılıç aslan’ın kızı hüdavent hatun tarafından 1312’de yaptırılmıştır, 1331’de hüdavent hatun buraya gömülmüştür. 8 köşelidir, üzeri çatı ile örtülüdür. 3 penceresi vardır, içinde bir kitabe bulunmaktadır.

Sungurbey camii;ilhanlılar devrinde niğde valisi seyfettin sungur ağa tarafından 1335 yılında yaptırılmıştır, tek minarelidir. İçinde ve dışında 4 kitabe vardır, 18.y.y.da bir yangın orjinal durumunu bozmuştur.

Şah mescidi-hanım mescidi-paşa camii-dış camii-gündoğdu türbesi-muratpaşa camii-şerif ali türbesi niğde’nin gezilecek görülecek diğer cami ve mescitleridir.

Okunma Sayısı: 95
Kategori: Kerim ÖZBEKLER

Yazarın Diğer Yazıları

Tayyar Tahiroğlu (II)

Ertesi gün denizde yüzüyorum, yanıma boylu poslu, son derece güzel bir vücudu olan 25-30 yaşlarında...

Tayyar Tahiroğlu (I)

İşlerimi bitirip eve gelmiştim, sanıyorum öğle yemeği yiyeceğim bir öğle vaktinde Nazilli Otobüs Garajı’nda büfe...

Mehmet Tekin ve Güneyde Kültür Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mehmet Tekin Antakya-Hatay’da çıkarmakta olduğu 80 sayfalık ”Güneyde Kültür Dergisinin, Ocak-Haziran 2018...

Mustafa Doğan ve Maki Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Başkanı Mustafa Doğan her zaman olduğu...

Uğur Gürekin ve Nif Sanat Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Uğur Gürekin İzmir’in Kemalpaşa İlçesinde yayınladığı Nif Sanat Dergisinin Kış 2018 tarihli...