Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Müzzinoğlu Kıdem Tazminatında 4 Önemli Kriteri Açıkladı


18 Mayıs 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Mehmet Müezzinoğlu “4 ana kolu önemsiyoruz; birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü sürdürülebilirlik. Paydaşlarımızla görüşmeye başlıyoruz” dedi.
Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı fonunda nihai toplantılar bu hafta yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Habertürk TV’de yaptığı açıklamada “Yeni sistemde 4 ana kolu önemsiyoruz; birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü sürdürülebilirlik. Bu dört başlıktan vazgeçmiyoruz. Bu ana parametreler çerçevesinde teknik ekipler çalışmalarını yaptı. İnşallah bugün veya önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla görüşmeye başlayacağız. Kazanılmış haklara baktığımızda, yüzde 80 oranında bir kayıp var. Yüzde 20’yi geçmiyor, hakların alınabilirliği… Yani 10 milyonu aşkın çalışanımız, hak sahibi olamıyor” dedi. Daha önce de ifade ettiği üzere çalışanların iki hakkı olacağını hatırlatan Müezzinoğlu “Mevcut çalışanlar normal sistemde kalabilecek veya işvereni ile anlaşıp yeni sisteme geçebiecek. Ancak değişiklik devreye girdikten sonra ilk defa işe başlayacak olanlar, yeni sisteme dâhil edilecek” diye konuştu.
Bakan Müezzinoğlu, önceki gün açıklanan işsizlik rakamlarıyla ilgili olarak da “Beklediğimden daha pozitif bir rakam geldi. Önümüzdeki ay bu oran kesinlikle yüzde 12’nin altında gelecek. 2017’de tek haneli rakamlara ineceğiz” ifadelerini kullandı.
Okunma Sayısı: 95

Yazarın Diğer Yazıları

Kıdem Tazminatı ne Kadar Arttı?

Çalışanların en önemli haklarından birisi olan kıdem tazminatı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarına...

Kısa Çalışma Ödeneği Arttı

Bir yıla yakın bir süredir işçinin, işverenin hayatında önemli bir yer edinen kısa çalışma ödeneği,...

Fesih Nedeninin Yazılı Bildirimi Neden Önemli

İş sözleşmesinin feshine ilişkin 7244 sayılı Kanunla getirilen geçici fesih yasağının süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile...

Asgari Ücret İşçinin Cebine Nasıl Yansıyacak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 3. maddesine göre iş sözleşmesi ile çalışan ve 4857 sayılı Kanunun...

Kısa Çalışmada Neler Değişti?

Son aylarda neredeyse tüm çalışanların yakından bildiği bir kavram oldu “Kısa Çalışma”. Koronavirüsü (COVID-19) salgın...