Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Mutlu musunuz? Daha İyi Olabilirdi!


25 Kasım 2008 00:01

Yorum Yapılmamış

Hazal SEYİTOĞLU

BEYİN RİTMİ

“Genel olarak olmasını istediğiniz gibi bir hayatınız var ve idare ettiğini düşünüyorsunuz. Ancak ara sıra “daha iyi olabilirdi” demekten de kendinizi alamıyorsunuz. Belki size daha fazla destek olabilecek arkadaşlara ihtiyacınız var ya da kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz bir işe. Hayatınızda bir şeyler eksik ve onu bulduğunuz an gerçek mutluluğu da bulmuş olacaksınız.”  

Bu aralar nereye baksam bir anketle/testle karşılaşıyorum. Yukarıdaki paragraf da kişisel bir anketin sonucu: Gerçekten Mutlu musunuz?  Mutluluk bir gerçeklik midir? Bazen böyle olur. Soru içinden soru çıkar, soruya soruyla cevap verirsiniz.  

Avrupa Birliği tarafından 31 ülkede “mutluluk” araştırması/anketi yapılmış. Öyle sandığımız gibi “mutluluk iki parmağımızın arasında” değilmiş. Meğer, Türkler mutluluk ve hayattan tatmin konularında dibe vurmuş.  AB kurumu olan Eurofound tarafından 2007 Eylül-2008 Şubat arasında 35 bin kişi ile yüz yüze mülakat yoluyla yapılan araştırma sonuçlarına göre en mutlu Avrupalılar İskandinav ülkesi vatandaşlarıymış. Avrupa’nın en mutsuzu Bulgarlar olurken, mutsuzlar sıralamasında Makedonlar ve Türkler yer almış.  

Bu sonucu okurken hemen eski bilgilerim beni tezada düşürdü. İntihar etme oranının en yüksek olduğu ülkeler Avrupa’nın kuzeyi olan İskandinav ülkeleri değil miydi? Hemen hazreti google’a yazıverdim. “İntihar etme oranı en yüksek ülkeler hangisi, bi deyiver bana?” Belçika, Finlandiya, Fransa ve Danimarka, diye listeledi hemencik. Bakalım en mutlu Avrupalılar’a: İsveç, Finlandıya, Norveç ve Danimarka. Galiba en mutlu Avrupalı, en ölü olanı. 

“Sizi en çok ne mutlu eder?” Daha iyi bir eve sahip olmak… Daha iyi bir işte çalışmak… İyi bir eş bulup, evlenmek… Çocuk sahibi olmak…  Bir kır evinde sıcak şöminenin karşısında sevgiliyle başbaşa olmak… Sürekli bir ilişki ve sağlıklı cinsel hayat… Dindar olmak… İyi bir sosyal çevreye sahip olmak… Akıl ve beden sağlığı…  Zenginlik… Hayatı dolu dolu yaşamak…  Aklınıza ne gelirse, sizi mutlu edecek… Bu soruya birçok kişi komşusunu baz alarak cevaplamış. “Eğer ondan fazla ise mutluyum.”  

Kimlerini aşk, kimilerini mey, kimilerini duman mutlu eder. Mutluluk kayıp bir ülke midir, bulunduğu zaman içinde yaşanası bir hayat olan? Oysaki her mutluluk sadece bir andır; o da gelir ve geçer. Takılmamak lazım.  

… ve böylece sonzusa kadar mutlu yaşamışlar…     

Okunma Sayısı: 86

Yazarın Diğer Yazıları

Göç Vakti; Turna Yarin Selam Saldı ‘Gel’ Dİye…

‘Sen Kürt değilsin lannn! Ben Kürt’üm! Ben!’ diye bağrıyor canım çocuğum, askerim, mehmetciğim, anasının kuzusu,...

2+2=5Diye Bilecek Kadar İzansız İnsanlar

Geçen hafta ‘Altıncı Söz’ü işledik… Sizlere Risale dersi vermek ne haddime! Sadece buradaki bir paragraftan...

Göç Vakti; Turna Yarin Selam Saldı ‘Gel’ Diye…

‘Sen Kürt değilsin lannn! Ben Kürt’üm! Ben!’ diye bağrıyor canım çocuğum, askerim, mehmetciğim, anasının kuzusu,...

Germeyelim Gerilmeyelim

Çatışmayı yönetmenin birkaç türü var. Bunlardan biri rekabet. Rekabet, karşıdakine kendi fikrini kabullendirme yöntemi. Kelime...

Yanmaya Hazır İbrahimler

Seçim günü sosyal medyada yazdıklarımı söyle bir gözden geçirip, yazı haline getirdim ki tarihe bir...