Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kapatılan Belediyeler Zorda!


24 Kasım 2008 01:10

Yorum Yapılmamış

 Belde belediyeleri anlatılamayacak kadar zorda. Maaşlar öden(e)miyor.  Müteahhit ödemeleri yapılamıyor. Benzin ve mazot paraları ödenemiyorBelde belediyeleri kapatıldığı için, yurttaşlar emlak ve diğer vergilerini yatırmıyor.

Bu kararı alanlar, şimdi bir yerlerine kına yakabilirler. Hatta, kapatılan belediyelerden sorumlu statüsüne çıkan başkanların havalarından ise geçilmiyor. Hava atacaklarına kendilerine önerilerimiz, bugünden çözüm önerileri geliştirmeleridir. Yoksa seçimden sonra, daha büyük sorunlarla karşılaşmaları kaçınılmazdır.

Tam tersini düşünün. Beylikdüzü beldesi Gürpınar’a, Esenyurt ise Kıraç’a bağlansaydı başkanlar ne hissederlerdi? Şimdi aynısını kapa-tılan belediye başkanları hissediyorlar. Binalar yerinde duruyor, içersinde çalışan insanlar ise tedirginlik içinde. Ne olacak gelecekleri? Ne yapacaklar? İşlerini koruyabilecekler mi? Statüleri ne olacak? Seçilen belediye başkanları onlarla çalışmak istemezse ne olacak?

Bugün maaş ödemekte zorluk çeken, kapa-tılan belediyenin personeli, Nisan ayına kadar ne yapacak? Nisan ayından sonra seçilen belediye başkanları borçların içinden nasıl çıkacak?

Bunlar konuşuluyor mu? Soran var mı? İlk kademe belediyelerin kapatılmasına karar verenler, karşılaşabilecek sorunları düşündüler mi? Bunun için önlemler aldılar mı? Benim yanıtım var. Bunlar düşünülmedi.

Hukukun eşitlik ilkesi zedelenmiştir

27 Mart 2004 seçimlerinde yasalara göre aynı haklara sahip olan belediye başkanlarının kimileri, belde belediyelerin kapatılması ile ilgili çıkan yasadan sonra resmen müdür statüsüne düşürüldüler. Aynı haklara sahip olan kimi belediye başkanları ise amir oldular.

Düşünün, Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı, Yakuplu Belediye Başkanı Şanver Çolak ve Gürpınar Belediye Başkanı Velittin Küçük’ün amiri oldu. 

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Kıraç Belediye Başkanı Hamit Öncü’nün; Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Mimarsinan   Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik, Tepecik Belediye Başkanı Rafet Yıldız,  Celaliye-Kamiloba Belediye Başkanı Rıdvan Yavuz Bilge, Muratbey Belediye  Başkanı Bayram Ali Üner, Kumburgaz Belediye Başkanı Dr. Hüseyin  Çorbacıoğlu ve beldesi ortadan ikiye bölünen Gürpınar Belediye Başkanı  Velittin Küçük’den sorumlu devlet bakanı statüsüne çıkarıldılar.

Gürpınar için ne büyük talihsizliktir ki, Başkan Küçük’ün beldedeki etkinliğini bilen iktidarın akil adamları beldeyi ikiye bölerek, başka bir şey yaptılar…

Yapılanın adını bile söylemek istemiyorum. Yapılması gereken şuydu. Görev süreleri tamamlanıncaya kadar, yetkileri ellerinden alınmamalıydı. Tüzel kişiliklerini korurken, yetkilerin budanması, 4.5 yıl önce başkanların seçilmesi için oy veren yurttaşları hiçe saymaktır.

Ama şu bilinmeli düşündükleri hesabın tutmayabileceğini ve tam tersi bir sonuçla karşılaşabileceklerini belirtmek isterim.

Kapatılan beldelerde iktidar
beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilir

Kapatılan belediyelerin başkanları, beldeleri için bir şey yapmak istediklerinde, amir statüsüne yükseltilen belediye başkanından izin almak zorundalar. Kapatılan belediyelerin başkanlarının seçilmekten kaynaklanan hakları, 28 Mart 2009 sabahına kadar sürmesi gerekmiyor mu? Hukukun eşitlik ilkesine ne oldu?

İktidar yaptı oldu. Oldu da bitti maşallah.

İktidar sahiplerine bir şey hatırlatalım. Sakın bunu halkın unutacağını sanmayın. Kapatılan tüm beldelerde kampanya, iktidarın kapatma kararı üzerine yürütülecek. Bu gerçeği görmemek için kör olmak gerekiyor.

Kapatılan belediyelerde, çalışan insanların tavırlarını da bir yere not edin.   Onlar ne söyleyecekler? Duyguları, kararlarını nasıl etkileyecek? Benim düşüncem iktidar için ülke genelinde yüzbinlerce oy kaybı demek.

Yapılan tüm hesaplar, kapatmanın seçim kaybetme ihtimalini en aza düşünerek yapılmış. Hatta kaybetmemek üzerine kurgulanmış. Bugünden iktidar sahiplerine söyleyelim. Beklediğiniz gibi olmama ihtimali oldukça yüksektir. Biline…

Abdullah Gökçe, AK Parti’nin

Büyükçekmece Aday Adayı (mı?)

İlçelerde aday adayları ortaya çıkıyor. Kıraç Belediye Başkan Yardımcısı  Abdullah Gökçe, 30 Kasım günü görevinden istifa ediyor muş! Gökçek,   Büyükçekmece AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı olarak müracaat edeceğini ve oldukça iddialı olduğunu duyduk. Dün kendisiyle görüşmeye gittiğimizde makamında yoktu. Bilginin doğru olup olmadığını teyit edemedik.

Görülen o ki, Büyükçekmece Belediye Başkan Adaylığı için AK Parti’de kıran kırana bir çekişme yaşanacak. Gökçe’nin uzun yıllardır belediyecilikte birikiminin, AK Parti yetkililer tarafından dikkate alınacağını tahmin ediyorum.

Eski ilçe Başkanı İlker Gürbüz’ün ilçe başkanlığına aday olmamasının ise, yukarının bir bilgisi olmadan yapılabilecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Gürbüz, belediye başkan adayı olarak gösterilmek için ilçe başkanlığına aday gösterilmemiştir. Bunu açıkçada görmek gerekiyor.

Okunma Sayısı: 117
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Şimdi Ayrılık Vakti… Yeni Bir Başlangıca Merhaba Diyebilmek İçin…

Her veda yeni bir başlangıçtır… Her veda biraz da zamansızdır… Her veda zamansız gibi olsa...

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...