Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Mustafa Muğlalı Olayı…

Kemal ERCAN

14 Aralık 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Son zamanlarda yasadıgımız pek cok talihsizliğin üstüne herseye rağmen insanı gülümseten bir olay da oldu.Van da bunlunan Mustafa Muglalı kışlasının adı değiştirildi,ve adın yazılı olduğu tabela kaldırıldı.Bunun cok seneler önce yapılması lazımdı.Hatta böyle bir ismin asla bir askeri birliğe

verilmemesi lazımdı.Bu ismin hiçbir yere verilmemesi lazımdı.NE yapalım biz bu ülkede ne acayiplikler ne abukluklar gördük bu da onlardan biriydi.

Bu olay nedir diye sorabilirsiniz,size bunu kısaca bir örnekle açıklayayım.Van ın Özalp ilçesinde askeri birliğe Mustafa Muglalı ismi koymak İsraile Telavivin orta yerine Adolf Hitler anıtı dikmeye benzer.Örnek size biraz abartılı gelmiş olabilir ama bu olayı tamda yansıtıyor aslında.
Bu Adam Vanda 33 tane kürt vatandaşını yargısız sorgusuz sualsiz kursuna dizdirmiş bir katildir.Hak hukuk adalet bilmeyen bu insan müsfeddesi ordaki köylüleri resmen yargısız infaz etmiştir.Bu sucundan dolayı yargılanmış mahkum olmuş bu cezasını çekerken hapisanede ölmüştür.Her ne kadar bugünde cok sayıda garabete imza atan askeri yargı bu katilide dışarı çıkarmak için kararı bozmuşsa da muhaffak olamamış ialhi adalet tecelli etmiştir.

Gercekten Van da askeri bir yere böyle bir isim koymak akıl izan işi değildir. Bu orda yasayan kürt kardeşlerimize sizin hakkınız hukukunuz yok ben bunu tanımıyorum demekti bu ayıptan dönüldü.bu cok ama cok önemli.Sembolikte olsa bu insanların psikolojisini iyi yönde etkileyecek bir olay.

Bu işin yapılmasın emeği olanları tebrik ediyorum;özelliklede yeni Genelkurmay Baskanını.O bu işi büyük bir cesaretle yaptı buda ona artı bir puandır.Bunca güzel seyden sonra birde elestirim var. Göreve geldikten sonra son derece demekratik bir durus sağlayan ve sivilleşme sürecinde olumlu adımlar atan genelkurmay;bu aralar ne hikmetse boyuna Hasdal ziyareti yapmaya başladı.Bunu anlamak ve hos karşılamak mümkün değil.Hernekadar bu mesleki dayanışma olarak falan anlatılsada bence olmasa daha iyi olacak birseydi.

Okunma Sayısı: 197
Kategori: Kemal ERCAN

Yazarın Diğer Yazıları

MİT ve Cemaat Üstünden Barışı Engellemek…

Bu yazımda da daha güncel bir mevzu olan mit olayını sizlere değerlendirmeye çalışacagım. Şimdi akıllara...

Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin söyler…

“””Merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söyler.”””Bu laf her zaman hoşuma giden 1 vecizeydi.Bu söz benim...

Helikopter Kazası mı?

Muhsin Yazıcıoğlu Türk siyasi hayatının en renkli figürlerinden biriydi.Allah gani gani rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.Siyasi...

Kagıtlar yeniden karılıyor…

İnternete düsen MİT ve kck&pkk görüsmelerinin ses kayıtlarından sonra artık hiçbirsey eskisi gibi olmayacak bu...

Seçime Beş Kala Son Bir Analiz

12 haziran seçimleri benim gördüğüm en enteresan seçim kampanyasına sahne oldu diyebilirim.Yaşanan olaylar, propaganda sekilleri,...