Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Mahir Kaynak’ı Alkışlıyorum


28 Aralık 2009 00:03

Yorum Yapılmamış

Mahir Kaynak’ın GÖZLEMLERİM adlı makalesinden bir yorumu aktaracağım ve sonra kendi görüşlerimi sunacağım sizlere.

Tüm kurumların tartışma konusu yapılması, halkın bu kurumlara güvenini sarsacak iddiaların ortaya atılması, devletin temellerini mi sarsacak yoksa bu daha iyi bir yapılanmanın gerçekleşeceği bir süreç midir? Şimdi çoğunluğa bu kadarı da olmaz dedirtecek, komploculuk sayılacak bir tahminde bulunacağım.

Bir kurumda görülen aksaklıklar nasıl düzeltilir? Bunun cevabı yanlış yapanlar tasfiye edilir olacaktır ama bu kurum içinde huzursuzluk yaratır. Yanlışlıkları karşıt bir gücün ortaya çıkarmasına imkan sağlanır ve tüm sorumluluk bu güce yüklenir Sonra hem çürük elmalar ayıklanır hem de karşıt güç tasfiye edilir.

Görünen manzara iç açıcı değil ama ben geleceğe iyimser bakıyorum. Kurumlar bu çatışmadan yıpranmış olarak değil arınmış olarak çıkacaktır  MAHİR KAYNAK – Star Gazetesi

Yukarıdaki satırları düşüne düşüne birkaç defa okuyun lütfen. Benim son zamanlarda okuduğum en iyi tahlil bu analizdir. Sayın Mahir Kaynak’ı kutluyorum. Tecrübesini yine konuşturmuş.

Ordunun ve hukuk sisteminin bir ameliyat geçirdiği muhakkaktır. Her şey zıddıyla var olduğuna göre bir kurumdaki aksaklıklarda zıddını doğuracaktır. Askerler ve adli çalışanlarının hataları kurumlarını da karalamaktadır. Pimini çektiği bir el bombasını askerin eline tutuşturan bir subayın cahilliği nelere malolmuştur biliyorsunuz.  Böyle yanlışlar askeri ve hukuki düzende öyle yaralar açar ki tahmin dahi edemezsiniz. Bu iki kurumumuz kendilerini yenileyememiş olabilirler. Yozlaşmış olabilirler ve arınmaları için bir musibet oluşturulmuş olabilir. Biliyorsunuz bir musibet bin nasihatten iyidir. Hastalıkta bir musibettir mesela ama doktorun yolunu gözletir, sağlığın değerini öğretir.

TÜM ÇÜRÜK ELMALAR AYIKLANIR  HEM DE KARŞIT GÜÇ TASFİYE EDİLİR diyor sayın Mahir Kaynak. Evet  bir tasfiyenin yaşandığı gerçek. ABD bu hafta dahil olmak üzere ÖZEL KUVVETLERE iki defa çuval geçirmiş oldu. Biri Irak da biri de son iki gündür Ankara da. Özel Kuvvetler Bordo Berelilerin bu mesajı çözmesi gerekirdi. Televizyondan izlediğime göre Özel Harekat karargahından bir er babasıyla telefon konuşması takılmış teknik takibe. Evrakların yakıldığını söylüyormuş babasına. Bakın bu haber doğruysa bizim bu kurumlarımız gerçekten çok büyük yönetim zafiyeti içinde demektir. Aslında olayın başlangıcı da traji komiktir. Bir Albay ve bir Binbaşı takip esnasında yakalandı. Bordo Bereli bu subayların bu kadar kolay gol yemeleri de bence bir zafiyettir.

Uzun lafın kısası ordumuz ve adlı sistemimiz çürük elmalar ve zafiyetleriyle dolu olabilir. Sabırlı olalım ve olayların sonucunu bekleyelim. Bende sayın Mahir Kaynak gibi olumlu sonuçlara ülkece varacağımız umudundayım. Nasıl ki geçen gün AKP millet vekili hata yapmıştır kamera karşısında polise küfürler etmiştir  ve sonucuna katlanmıştır. Her kurumdaki her sorumlularda hatalarının sonucuna katlanmalıdır.

27 Aralık 2009 Pazar

Okunma Sayısı: 101
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...