Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Lütfen Gevşemeyelim…

ULUSAL GÖZLEM
Dr. Burhan ÖZFATURA

10 Mayıs 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Yazımı yazdığım şu günlerde, Yüce Rabbime (cc) sonsuz şükürler olsun; hastalanan ve vefat eden kardeşlerimizin sayısında azalma; iyileşenlerin sayısında da artış, gözlemlenmektedir. İnşallah; tüm hastalar şifa bulur, vefat ve hastalanan sayısı da, sıfıra iner. Bu afetten, tamamen kurtuluruz.

1– Ancak, gördüğüm tablo, beni endişelendirmektedir. Zira; her şey sona ermiş gibi bir hava hakimdir. Sanki tüm tedbirler kalkacakmış gibi bir beklenti yayılmaktadır.

a) Ne yazık ki; toplumumuzda cahil ve sorumsuzların sayısı çoktur. Nitekim; sokağa çıkma yasağı sona erer ermez, gece yarısı demeden, kalabalıklar dışarıya taşmaktadır. İnsan ve araç kalabalığı, hemen zirve yapmaktadır. Ne maske, ne de gerekli uzaklık tedbirlerine riayet edilmemektedir.

b) Gündüzleri de pazar yerleri/bankaların ve PTT’lerin önleri/ sokaklar/velhasıl her taraf, yoğun kalabalıklarca işgal edilmektedir. Şimdi; AVM’lerin, okulların açılması ile tehlike daha da artabilecektir. Rabbim (cc) korusun, bugüne kadar alınan tüm tedbirler, boşa gidebilecektir. Netice olarak; çok dikkatli olunması gerekmektedir.

2– Bu afet; hepimize ibret dersi vermelidir.

a) İnsanın ne kadar aciz olduğu; zenginlik, makam vb unsurların hiç işe yaramadığı; ölümün her an kapımızda olduğu; devamlı olarak, ölümü hatırlamamızın gerektiği; idrak edilmelidir.

b) İnanan ve inancını yaşayanlar için yapılacaklar bellidir. Bol bol salavat getirmek/devamlı tövbe etmek/ fakirlere bol bol yardım etmek, zekatını tam vermek, sadakayı bol tutmak, cimriliği terk etmek/ mütevazi olmak/ gurur ve kibri terk etmek/ kul hakkına, saçı bitmemiş yetim hakkına, yanımızda çalışanların haklarına, saygı göstermek/ temiz olmak/ hırsları terk etmek/ çevreye saygılı olmak/ hava, su ve gürültü kirliliğine sebep olmamak / adil olmak/ fuhuş, alkol, kumar, faiz, zina, şirk, uyuşturucu, rüşvet, yolsuzluk, lüks, israf, görgüsüzlük, haksızlık, zulüm, baskı vb her türlü pislikten/ haramdan/ yasaktan uzak durmak. Özetlersek; GÜZEL AHLAK sahibi olmak… .

Kur’an-ı Kerim’i ve Sahih Hadisleri inceleyen herkes, bu kurtuluş reçetelerini, görecektir. Sabrın/ devamlı şükretmenin/ hased etmemenin/ yardımlaşmanın/ hoşgörünün/ karşılıklı sevgi ve saygının/ Allah’tan (cc) korkmanın, kuldan utanmanın; önemini anlayacaktır.

3– Elbette; sömürü düzeni sayesinde zenginleşmiş / hala da soyguna devam eden ABD, Rusya, Çin ve AB ülkelerinin de ibret alması şarttır. Milyarlarca insan açlıktan ölürken, sürdükleri zevk-ü sefanın bedelidir. Afrikalı zencileri, Kızılderilileri/Çin ve Hindistan halkını, velhasıl her gittikleri ülkenin insanlarını, iğrenç metodlarla katledenler; simdi kendi canlarının derdine düşmüşlerdir. Ve acizdirler. 0 kadar dejenere olmuşlardır ki, huzurevlerindeki yaşlılarını bile korumamaktadırlar, ölüme  terk etmektedirler.

4– Peki; ülkemizdeki politikacılar, bu afetten, gereken ibret dersini aldılar mı? Maalesef hayır. Hâlâ sen/ ben kavgası, karşılıklı suçlamalar, anlamsız darbe istismarları, hakaretler, sürüp gitmektedir. Ne depremler, ne çığ faciaları, ne sel felâketleri, ne de şehit yavrularımız, aklımızı başımıza getirmemektedir. Bir uzlaşma, işbirliği, istişare, zemini sağlanamamaktadır. Hiçbir tenkit ve tavsiyeye kulak asılmamaktadır. (Devlet Bahçeli’nin tenkitleri ise her türlü insaf ölçüsünden uzaktır.)

a) Meselâ; ezeli ve ebedi düşmanımız, ABD’ye niçin, malzeme yardımı yapılmıştır? Bu ihanet yönetiminin, aynı malzemelerden, teröristlere göndermesini, şahsen hazmedemiyorum. Bir de kendi kargo uçağımızla yolluyoruz, ilâve masrafa katlanıyoruz. ABD’nin kargo uçağı yok mudur? Niçin, teslimat Türkiye’de yapılmamıştır?

b) Hastane yapmak için, niçin (çok zaman kullanabilinecek) Atatürk Hava Alanı’nın, iki pistinin mahvedilmesine göz yumulmuştur? Çok büyük bir israf değil midir? Kaldı ki, meydandaki kapalı alanlar, çok rahat kullanılabilinirdi.

c) Maske’lerin (belirtilen fiyatlarla) satışına izin verilmesi, çok isabetli, ancak gecikmiş bir karardır.

d) İktidar, belediyelerin önünü kesmemeli, destek vermelidir. Yardım konusunda, hiçbir kurum, belediyeler kadar başarılı olamaz. (Şahsen, 10 yıl bunu yaşadım.) Ve engellemelere rağmen, belediyeler çok başarılı icraatlar yapmaktadırlar. (Her partinin belediyeleri aktiftir.)

Bu afet de bizi yakınlaştırmaz, kaynaştırmaz ise hiç ümit kalmayacaktır. Ülkeye yazık etmeyelim. Bu fırsattan istifade ederek, tabiat bile kendisini yenilemektedir. Lütfen, örnek alalım. (Hiç olmazsa Mübarek Ramazan ayına saygılı olalım.)

Okunma Sayısı: 64

Yazarın Diğer Yazıları

Unutmadıklarım (III)

Rahmetli Turgut Özal ile ilgili hatırladıklarıma devam etmek istiyorum; h) 1984 mahalli idare seçimleri zamanı...

Unutmadıklarım (II)…

Merhum Turgut Özal (Turgut Ağabey); Kendisi ile İzmir defterdarlığım döneminde tanıştık. Daha doğrusu, önce Korkut...

Ayasofya?

Yıllardır, Ayasofya’nın ibadete açılması konusu, ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilir. Tamamen iç politikaya, bazen de dış...

Unutmadıklarım…

77 yıllık geçmişime bakıyorum ve devamlı şükrediyorum. Cenab-ı Hak, lâyık olduğumdan çok fazlasını lütfetti. Kimseye...

Yaşadığım 27 Mayıs… (II)

ÖNCEKİ YAZI İÇİN TIKLAYIN 4– Şüphesiz 27 Mayıs darbesi, bu hatalar yüzünden yapılmadı. ABD kredi...