Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kürtçülere Sorulması Gereken Sorular


15 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

“Kürt sorunu” denilen sorunun ve bu sorundaki gerçek amacın ne olduğunun ortaya konulması amacıyla, Kürtçü olarak bilinen şahıslara şu soruları sorup, cevap arayalım. Öncelikle, Kürtçü kesim içerisinde yer alan ve siyasetçi olarak nitelenen bugünkü milletvekillerinin bazı söylemlerinden yola çıkarak, konuyu daha iyi anlamaya, analiz etmeye çalışalım.

İlk soru kesinlikle şu olmalı;

Apo, 2008 yılında; “Artık Türkiye’yi bölmekten vazgeçtim” dedi. Yani Apo, 1985’den 2008’e tam 23 yıl ülkeyi bölmeye, Kürdistan’ı kurmaya çalışmış, bilâhare sözüm ona bundan vazgeçtiğini söylemişti. Dile kolay 23 yıl!

Soru şu; siz bu koskoca 23 yıl boyunca hangi mücadele içerisindeydiniz? Siz de, Sayın Başkan dediğiniz, tek muhatap olarak gördüğünüz/söylediğiniz lideriniz gibi ülkeyi bölmeye mi çalıştınız, yoksa bunun hiç farkında değil miydiniz, olmadınız?

Mitinglerinizde, çeşitli gösterilerinizde, etkinliklerinizde, kitlemiz, halkımız dediğiniz gruplar tarafından sürekli olarak; “Yaşasın Başkan Apo”, “Kürdistan’a Özgürlük”, “PKK Halktır, Halk Burada”, “Vur Gerilla Vur, Kürdistan’ı Kur” gibi sloganlar atılıyor.
Katılıyor musunuz bu sloganlara veya bugüne kadar herhangi birine azıcık da olsa itirazınız hiç oldu mu? “Kürdistan’ı kur” ne demek?

Leyla Zana; “Bizim liderlerimiz; Apo, Barzani ve Talabani’dir. Kürt sorunu, sadece Türkiye’yi değil, aynı zamanda Irak, Suriye ve İran’daki Kürtleri de kapsar, Türkiye’de çözülse dahi Kürt sorunu çözülmüş demek değildir” dedi.

Oysa, “Sorunu kendi içimizde çözebiliriz, gelin masaya oturalım” denilmişti, halâ da deniliyor. Yoksa, asıl talep edilen/dayatılan, bu dört ülkeyi de içine alan “Büyük Kürdistan” ideali olmasın! Bunca yıldır, ifade edilerek uğruna kan dökülen “Kültürel haklar”, “anadil isteği” gibi yumuşak talepler, birer bahane, birer kandırmaca, birer takiye miydi yoksa!

Türkiye’nin Doğu ve G.Doğu’suna “Kuzey Kürdistan”, Kuzey Irak’a “Güney Kürdistan”, Suriye bölgesine “G.Batı Kürdistan” ve İran bölümüne de “Doğu Kürdistan” demenizin bir anlamı, önemi veya gerekçesi var mıdır?

Aynen Zana’nın dediği gibi amaç, hedef “Büyük Kürdistan” olmasın yine!

“PKK’ya terör örgütü demeyiz. Çünkü onlar bizim kardeşlerimiz” dediniz. Onlar sizin kardeşleriniz ise, sizin kardeşlerinizin kurşun sıktığı, mayın patlattığı, roket attığı asker, polis ve siviller kim? Hani hepimiz kardeştik!

“TC, Kürdistan’dan Defol” pankartı açıldı mitinglerinizin bazılarında. TC kim, Kürdistan neresi! Hani birlikte ve kardeşçe yaşayacaktık!

O.Baydemir, S.Sakık ve A.Tuğluk, milletvekili ve Belediye Başkanı olmaları hasebiyle; “Bizler halkın temsilcileriyiz” diyorlar, haklılar. Oysa; “silahın miadı bitti”, “biz de Türk Milli Takımı’nın maçlarına, şehit cenazelerine gitmek isteriz” dediklerinde, Apo’dan “haddinizi bilin, siz kim oluyorsunuz da böyle kafanıza göre konuşuyorsunuz, uyarın bunları” fırçasını yedikten sonra adeta dut yemiş bülbüle döndüler, bu konuda tek bir açıklama dahi yapamadılar, yapamazlar da! Hani halkın temsilcisiydiniz!

Son olarak yine Apo’nun talimatıyla “Demokratik Özerklik” istiyorsunuz. “Demokratik Özerklik” demek, kendi kendini, kendi istediği gibi yönetmek değil mi? Hal böyleyse, kendi kendini yöneteceksen, kendi anadilinde temel eğitim alacaksan, kendi bayrağını dikeceksen ve adına “Kürdistan” diyeceksen, ki şu anda bile “Kuzey Kürdistan” diyorsun, bu nasıl bir birlikte yaşam? Bu, birlikte ve iç içe yaşam olabilir mi? Bu, olsa olsa yan yana yaşam olur, ki bu da bizatihi ayrılığın ta kendisi değil midir?

Son soru, ister “korku” deyin, ister “adam sendecilik” deyin, ister “bana dokunmayan yılan” misali deyin, elini bir türlü taşın altına sokmayan, özellikle Batı illerinde yaşayan diğer Kürt vatandaşlara; …

Diyelim ki, olmazsa olmaz denilerek dayatılan “Demokratik Özerklik” talebi, bugün olmasa bile yarın hayat buldu, bölgede özerklik tesis edildi. Apo da ev hapsinde. Bir; nerede yaşamayı tercih edeceksiniz? iki ve çok daha önemlisi; acaba bu tercih etme şansı halâ senin elinde, inisiyatifinde olacak mı!!!

Sabahattin Talu
sabahattintalu@gmail.com

Okunma Sayısı: 138
Kategori: Sabahattin TALU

Yazarın Diğer Yazıları

Euro, TL karşısında Rekor Kırdı

Güne hafif yükselişle başlayan dolar ve euroda yukarı yönlü hareket hızlandı. Dolar/TL 3.82’yi görürken, ECB...

Demokrasi Getirmek!

ABD, nükleer silah bulundurduğu gerekçesiyle Irak’a girdi. Bulamayınca bu sefer “Demokrasi getireceğim” dedi, 1 milyona...

Sıra Suriye’de mi?

ABD, nükleer silah bulundurduğu gerekçesiyle Irak’a girdi, Irak ikiye bölündü, Kuzey Irak olarak bilinen coğrafyanın...

Düşmanımın Düşmanı Dostumdur!

Türkiye’nin, geçmişten bugüne hepimizin hemfikir olduğu kemikleşmiş üç sorunu var. Bunlar; “Ermeni sorunu”, “Rum sorunu”...

Canlı Kalkan

Ne zaman geniş çaplı bir operasyon yapılsa “canlı kalkan” oldular. Gerekçeleri de hep şu oldu;...