Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kural Yöntem Gerçek


23 Ocak 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Adam restoranda yemiş içmiş ve gece yarısı çakır keyif halde arabasına binmiş restorandan ayrılmak üzereydi. Sürücü koltuğuna oturmuş anahtarı kontağa takmak üzereyken güm diye bir ses duydu ve şöyle bir arabanın içinde çalkalandı. Sol ön taraftan bir araba gelip adamın güzelim taksisine çarpmıştı. Siyah renkli 4×4 Jeep, adamın beyaz taksisini bayağı ezmişti. Siyah Jeep’in sürücüsü sarhoş değildi, beyaz taksi sürücüsü sarhoş fakat masum durumdaydı.

Polis geldi, alkol kontrolü yaptı ve beyaz taksinin siyah jeep’e sarhoş olduğu için çarptığını düşünüp tüm kabahati beyaz taksi sürücüsüne yıktı. Görünüşe göre polis doğru bir iş yapıyordu. Gerçekte ise suçluyu ödüllendirip, masumu cezalandırıyordu. Polis kurala uyuyor fakat yanlış usulle yanlışa varıyordu. Beyaz taksinin sürücüsü sarhoş fakat haklıydı, siyah jeep sürücüsü sarhoş değil fakat suçluydu.

Bu örneği hayatın bir çok köşesinde farklı roller de farklı kişilerde farklı durumlarda bol bol görebilirsiniz. Doğruyu ortaya çıkarabilmek için bir çok usul kullanılabilir. Bu usulleri bilmek ve uygulamak yüksek aklın işidir. Sorun çözme kabiliyeti ve adil karar verebilme kudreti her kişide olmuyor. Kadın boşandığı kocasının tehditlerini savcılığa şikayet ediyor. Mahkeme BÖYLE BİR KANUN YOK diyerek kadının koruma altına alınmasını reddediyor. Evli kadının kocasına yönelik korunma kanunda var, boşanmış kadına yok. Vah vah vah. Masumlar nasıl suçlu, suçlular nasıl masum yapılıyor gördünüz mü ? Kadıncağız boşadığı adam tarafından öldürüldükten sonra bugün başka bir mahkeme başka bir boşanmış kadını koruma talebini kabul ediyor. GÜNAYDIN. Hukuk çift standarttan kurtulamadı gitti şu memlekette. O yargıç geceleri uyuyabiliyor mu acaba? O öldürülen kadın yargıcın kendi kızı olsaydı o zaman hukuk nasıl olurdu ?

Bir insanı dövmek suç değil mi, tehdit etmek suç değil mi, boşanmış olmak ya da boşanmamış olmak ne fark eder ? Deniz kenarında kurt köpeği turiste saldırmış poposundan 2 kg et koparmış. Yargıç soruyor hangi dilde İMDAT dediniz diye. Turist İngilizce dese ne olur Çince dese ne olur. Popo elden gitmiş. Köpeğin sahibi İtalyan çıkınca beraat ediyor mesela. Ne saçmalık değil mi ? Yargıçlar hukuku çocuk oyununa mı çevirdiler ne ? Ülkemizin adalet mekanizması kalp krizi geçiriyor. Ya kurtulacak ya da ….

Hukuk adama göre, makama göre, paraya göre, menfaate göre kıvırmaz. Hırsız hırsızdır, katil katildir, rezil rezildir. Suçu sabit işlediği cinayeti itiraf etmiş kol bacak kelle kesmiş ve her şeyi ortada bir cinayet davasını yıllarca sonuçlandırmayan yargıçlara da hukuka da yazıklar olsun.

Okunma Sayısı: 98
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...