Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Koronavirüs Havadan Değil Yakın Temasla Bulaşıyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

31 Ekim 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Bazı kararlarıyla bilim dünyası ile ters düşen CDC yani Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gene şaşırtıcı bir açıklama yaparak SARS-CoV-2′ nin “çoğu zaman” hava yoluyla değil yakın temasla bulaştığını bildirdi:

Havadan bulaşma yoluyla etkili bir şekilde yayılan hastalıklar, kısa sürede çok sayıda insana hızla ulaşıp enfekte edebildikleri için yüksek atak oranlarına sahip olma eğilimindedir.

COVİD-19′ in önemli bir kısmının (tahminen yüzde 40-45) semptomsuz ortaya çıktığını ve enfeksiyonun semptom göstermeyen kişiler tarafından yayılabileceğini biliyoruz.

Bu sebeple, SARS-CoV-2 öncelikle kızamık gibi havadan bulaşma yoluyla yayılmış olsaydı, uzmanlar 2020’nin başlarında enfeksiyonun önemli ölçüde daha hızlı küresel yayıldığını ve serolojik araştırmalarla ölçülen önceki enfeksiyon yüzdelerinin daha yüksek olduğunu gözlemlemeyi beklerdi.

Mevcut veriler, SARS-CoV-2’nin, diğer birçok yaygın solunum yolu virüsüne benzer şekilde, özellikle kısa bir menzilde (örneğin, altı fitten daha az) solunum damlacıklarının iletilmesi yoluyla yayıldığını göstermektedir.

Uzaktaki insanlara veya bulaşıcı bir kişi oradayken saatler geçtikten sonra ortama giren insanlara etkili yayılma (yani rutin, hızlı yayılma) olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Gelelim neticeye

CDC’ ye katılmıyorum.

Belirti göstermeyen kişilerin konuşurken özellikle de yüksek sesle konuşurken, şarkı söylerken havaya aerosoller saçtığını gösteren birçok araştırma var.

Kapalı mekanlarda maske takılmasını ve fiziki mesafeye dikkat edilmesini olmazsa olmaz görüyorum.

Kaynak: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/more/scientific-brief-sars-cov-2.html#:~:text=The%20epidemiology%20of%20SARS%2DCoV,a%20short%20period%20of%20time

Okunma Sayısı: 360

Yazarın Diğer Yazıları

Daha Sıkı Kapanma Ölümleri Azaltmıyor

160 ülkeyi kapsayan bir araştırmada virüs dışı parametrelerin mortaliteye yani ölüm oranlarına etkileri incelendi (1)....

Noel Baba’nın Koronavirüse Bağışıklığı Var

Tüm dünyanın artık yakından tanıdığı, Amerikalı enfeksiyon hastalıkları uzmanı A. Fauci demiş ki (1): “Noel...

KOVİD Riski Yüksek Olanlara Kitlesel Olarak D Vitamini Verilmelidir

KOVİD’ den korunmak için maske + mesafe + musluk tedbirlerine sıkı sıkıya uymak kâfi gelmiyor....

Grip Aşısı Bulunmaması Siyasetten Kullanılıyor, Olay Budur

Bu makale ilki “En az 10 milyon grip aşısına ihtiyacı olan bir ülke neden bu...

Grip Aşıları Neden Bulunmaz Hint Kumaşı Oldu?

Bugüne kadar alâka görmeyen ve elde kalan grip aşıları bu sene adeta “bulunmaz Hint kumaşı”...