Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

“Korona Virüs Uzun Vadeli Bir Tehdit, Aşı Konusunda Fazla Umutlanmayın”

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

09 Temmuz 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de 2019 Aralık’ta ortaya çıkan ve tüm dünyayı saran yeni tip korona virüsün insanlık için uzun vadeli bir tehdit olduğuna ve hastalığın süreklilik göstermesinin beklendiğine dikkat çekti.

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan, pek çok ülkede vak’a sayılarında şu an tanık olunan artışın korkulan ikinci dalga değil, ilk dalganın ikinci tepe noktası (pik) olduğunu vurguladı. Ülkelerin vak’a sayılarındaki dalgalanmalara hazırlıklı olması gerektiğini belirten Ryan, devletlerin hastalığı mümkün olduğunca güçlü bir şekilde bastırmak zorunda olduklarını kaydetti.

Vak’a sayılarındaki yerel ve bölgesel tırmanışlarla tam kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yapan DSÖ yetkilisi, “Dünyayı ikinci büyük bir dalga sardığında ülkeler ilk dalgadan gerekli dersleri çıkarmış olmak zorunda” diye konuştu.

Ryan, vakalarla başa çıkabilmek için tüm hükümetlere vak’a takip çalışmalarına ve sağlık sistemlerine odaklanılmasını önerdiklerini kaydetti.

“Aşı konusunda büyük umutlara kapılmayın”

Covid-19’a karşı aşının hızlı bir şekilde kullanıma sunulabileceği yönünde umuda kapılınmaması uyarısı da yapan Ryan, “kitlesel aşılamaların ne zaman başlayabileceğine dair spekülasyon yapmanın akıllıca olmayacağını” belirtti.

Ryan, yıl sonuna kadar bir aşı adayının etkisinin kanıtlanmış olabileceğini kaydederek “Ancak asıl soru, kitlesel üretime ne kadar süre içinde geçilebileceği. Şu an hiçbir aşı çalışması, aşının virüs üzerinde etkili olduğuna dair bir işaret sunabilecek kadar gelişmiş durumda değil” dedi.

DSÖ merkezinin bulunduğu Cenevre’deki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesu da Covid-19 hastalarının tedavisinde etkili olabilecek ilaçlarla ilgili klinik deneylerin ilk sonuçlarının iki hafta içinde elde edilmesini beklediklerini bildirdi.

Okunma Sayısı: 425

Yazarın Diğer Yazıları

KOVİD Aşısı Hiçbir Zaman Bulunmayabilr

Koronavirüs salgınındaki birçok yanlışı defalarca dile getirilen Dünya Sağlık Teşkilatı’ nın (WHO) Başkanı nihayet çok...

Hidroksiklorokinin Neden Etkili Olmadığı Anlaşıldı

Farklı hücre tipleri üzerinde yapılan yeni bir araştırmada hidroksiklorokinin böbrek hücrelerinin enfekte olmasını önleyebileceği ama...

İsveç Kovid’i Kontrol Altına Almış Görünüyor

Bloomberg’ de Charles Daly’ nin haberi: Diğer ülkeler yenilenen salgınlarla karşı karşıya kalırken, İsveç’in en yeni Covid-19...

KOVİD Ölümlerinin Azalmasında Tuzun da Rolü Olabilir

KOVİD mortalitesi yani ölüm oranlarının Çin’ de dünyanın birçok ülkesine göre üç misli az olmasına...

Cleveland Klinik’ten Geleneksel Tedavi Tavsiyesi

Dünyanın önde gelen tıp merkezlerinden Cleveland Klinik ishâl için modern tıbbın değil annelerin tavsiyesine destek...