Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Konteyner Limanı Ünye’ye Olmaz

YOLCU
Eyüp ELMAS

21 Mart 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Türk Dil Kurumu’na göre konteyner: “Çeşitli eşyaları taşımak için uluslararası standartlara göre yapılmış büyük sandık” demek.

Ticari taşımacılığının önemli bir kısmı deniz yoluyla yapılıyor. İhracat ve ithalat mallarımızın parasal olarak yaklaşık yüzde 55’i deniz yoluyla taşınıyor.

Büyük projeler; kısır tartışmalar, bilimsel ve doğru olmayan yöntemlerle değerlendirilerek hayata geçirilmeye çalışılırsa büyük israflara dönüşebilir.

Ordu; Ünye’den Gülyalı’ya, Akkuş’tan Mesudiye’ye bir bütündür ve meselelere bilimsellikten ve dünya gerçekliklerinden uzak anlayışlarla yaklaşamaz.

Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası başkanlarımızın konuyu bilimsel temellerle değerlendirmesi lazım.

Öncelikle “konteyner limanı” ölçeğine doğru bakmamız lazım. Seçilecek yerin fiziki kriterler açısından uygunluğu ayrı bir konudur. Biz burada işin ekonomiklik yönüyle ilgileniyoruz.

 1. Bugün itibariyle Ordu’nun ilave bir liman ve konteyner limanına ihtiyacı yoktur. Çünkü, bir konteyner limanını doyuracak üretimlerimiz ve ticaretimiz yoktur. Bana göre Ordu’nun, kalkınabilmesi veya kalkınmasını tamamlayabilmesi için en az 5.000 dönüm sanayi parseline ihtiyacı vardır. Ayrıca Ordu’nun; çikolata, tekstil, mobilya ve su ürünleri gibi en az 4 ihtisas OSB’ye ihtiyacı vardır.

Konu; “5.000 dönüm sanayi parseli ve 4 ihtisas OSB’yi hayata geçirdiğimizde ihtiyaç haline gelecek konteyner limanını şimdiden planlayarak sanayi hamlesiyle eş zamanlı olarak nasıl planlar ve hayata geçiririz?

 1. Havaalanımız sayesinde dünya ile buluşmamızın önündeki engellerin çoğu kalkmış olup, şimdi bize; ilimizi, yatırımlarımızı ve her bir bireyimizi havaalanına ve onun vizyonuna göre yeniden dizayn etmek düşmektedir.
 2. Karadeniz Akdeniz Yolu (Dereyolu) yakın zamanda tamamlanacak, böylece Karadeniz ile Akdeniz’in birbirine en kısa mesafede bağlanmasıyla kuzey ülkeleriyle orta doğu ülkeleri de birbirine bağlanmış olacaktır.
 3. Dereyolu; Karaağaçta çalışmaları devam eden yeni organize sanayi bölgesinin yanından geçerek mevcut organize sanayi bölgesinde bir kavşakla çevre yolu ile birleşiyor. Bizim bu yolu, KUZEY ÜLKELERİNİN YÜK TRAFİĞİNİ ORTA DOĞUYA ULAŞTIRAN YOL trafiğine dönüştürmemiz için, KONTEYNER LİMANINI Dereyolu’nun denizle buluştuğu yerde veya yakınında yapmamız lazım.
 4. Kapasiteli bir konteyner limanından bahsedebilmemiz için limanın hemen art bölgesinde; ihtisas organize sanayi bölgelerinin, yeterince sanayi ve depolama kapasitelerinin, limanı besleyebilecek yeterli diğer tesislerin olması gerekiyor.
 5. Bugün tartışmamız gereken konu konteyner limanının nereye yapılacağı değil;
  1. En az 5.000 dönüm sanayi parselini ilimize kısa zamanda nasıl kazandırırız? (son 15 yılda toplam 400 dönüm kazandırabilmişiz)
  2. Bu parselleri ihtisas OSB şeklinde nasıl dizayn ederiz?
  3. Gıda-Çikolata, su ürünleri, tekstil, mobilya ihtisas OSB’lerini kurmak için en doğru yer nereler?
  4. Bu sanayileri tamamlayıcı; mühendislik fakültesi, teknopark, fuar alanı kongre merkezi, vb. altyapılar neler ve hızla nasıl hayata geçirebiliriz?
  5. Dereyolu üzerindeki İllerin ve ilçelerin Ticaret Sanayi Odalarını, Ticaret Borsalarını bu vizyon etrafında nasıl buluşturabiliriz?
  6. İskenderun, Mersin limanlarıyla entegre hale nasıl gelebiliriz?…

Neyi niye tartıştığımızı anlamakta zorlanıyorum. Geçmişte bu memlekette ilçe milliyetçiliği yapmış insanlar olabilir. Ama bugün meselelere havaalanı ufkuyla bakmamız gerekiyor. Ordu siyasetinin ağabeyi olan Sayın Başbakan Yardımcımızın destekleriyle bu ölçekteki bir yatırımı doğru bir yere kazandıramaz isek hem kendimize güldürmüş, hem de içerisini dolduramayacağımız büyük bir yatırımı atıl hale getirmiş oluruz.

Müsaade edin her ilçemizi kendi zenginliğiyle, derinliğiyle değerlendirelim. Ünye bir kültür turizm şehridir, kültür turizm değerleriyle ülkemizde ve dünyada önde gelen bir destinasyona dönüştürülebilir, bunu hak etmektedir de. Nasıl olacak derseniz benim elimde bunun yol haritası var, seve seve paylaşabilirim.

Konteyner limanı, Ünye’de resmi işlemleri devam eden OSB için lazım derseniz, Ünye OSB’nin bitmesi uzun sürer ve OSB altyapı üstyapı ve fabrikalar tamamlanıp tam kapasite üretime geçtiğinde de konteyner limanını beslemeye yetmez.

Ancak “Ünye bir sanayiler şehri olacak, önünde de konteyner limanı olacak” derseniz; bilim desteklemez, akıl onaylamaz, tarih affetmez.

Yok, siz Ünye’de sanayi olmayacak Altınordu ve Fatsa’dan taşıyarak çalıştıracağımız mallarla işletilecek bir konteyner limanı olacak derseniz “taşıma suyla değirmen dönmez”.

Son olarak: Ünye’ye yapacağımız konteyner limanı, Mersin’den Ordu’ya ard bölgemizdeki illerin kuzey ülkelerine yönelik yük trafiğini yönetecek derseniz, sahile inen yük trafiği indiği noktada liman bulamaz ise Ünye’ye kadar da giderse Ünye’yi değil 50 km mesafedeki Samsun Limanlarını tercih ederler.

Okunma Sayısı: 104
Kategori: Eyüp ELMAS

Yazarın Diğer Yazıları

Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler

Ordu tarımsal-hayvansal üretimde Türkiye’yi besler ve 80 vilayete de örnek olur. Buna 4 örnek vermek...

Darılmak Yok Konuşmak Var

Kıymetli dostlar; kimin fikrinin haklı olduğuna bakmadan, iyi niyetli yorumlarla güncel konuları yorumlamaya çalışıyorum, milli...

Beton Kapanı

Geçmişte beraber çalıştığımız bir yöneticimiz eşinin çalıştığı kurumdan dolayı, etrafıyla birlikte adeta köy ortamını andıran...

Tarımsal Kalkınmanın İnsan Kaynağı

“Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi besler, 80 vilayete de örnek olur” tezimin toplamda 6 milyar 630 milyon...

Bir Kahraman Lazım

“Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler” başlıklı yazımda 4 başlıkta önerilerde bulunmuş ve özetle; “Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi...