Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Klakson Çalmak Yasak


11 Haziran 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Her insanın olduğu gibi bizlerinde yaşadığımız yerleşim yerlerinde yazılacak çizilecek o kadar çok olumlu ve olumsuz olaylar ve konular var ki insan bazen hangisine öncelik vereceği konusunda iki arada bir derede kalabiliyor.Ancak Yüce Allah’ın yarattığı bütün canlılar, özellikle de insanlar için sağlığın nedenli önemli olduğunu her şeyin üstünde ve önünde geldiğini bildiğimize ve kabul ettiğimize göre, lüzumsuz klakson çalarak gürültü kirliliği yaratıp sağlığımızın bozulmasına neden olan kendinden bihaber sürücülere atfen “Ünye’de klakson çalmak yasak” başlığı altında bir yazıyı kaleme alarak okurlarımızla paylaşmak suretiyle ilgililerimizin gürültü kirliliğine karşı kalıcı önlem almalarına katkıda bulunmak istedik.
İnsanımız başta olmak üzere bütün canlılar için sağlığın önemi bugüne kadar tartışılmadı, bundan sonrada asla tartışılamaz.

Sağlık söz konusu olunca yalnız akan sular değil hayat duruyor sevgili okurlar. Çünkü sağlık her canlı özelliklede insan için çok çok önemli.
Hepinizin bildiği ve bileceği gibi insanlar üzerinde olumsuz etki, istenmeyen ve dinleyene bir anlam ifade etmeyen hoşa gitmeyen seslere sözlükteki anlamı gereği gürültü deniyor.

Gürültü günümüzde en çok karşılaşılan çevre kirliliklerinin başında geliyor. İnsanlarımızın büyük bir çoğunluğu bir şekilde birçok gürültüye maruz kalmaktadır. Ancak gürültünün yol açtığı ruhsal ve sıhhi sorunlar ülkemizde henüz yeterince göz önünde bulundurulmadığı için etkili yetkili hiç kimse başına gürültüden dolayı bir olumsuzluk gelmediği müddetçe çıkarılan gürültü yasasına rağmen ne dün nede bugün ciddi bir önlem almaya gerek duymadı, böyle gittiği müddetçe duymaz. Allah yinede gürültü kirliliği nedeniyle hiçbir insanımızın başına dert, sıkıntı vermesin.

Örneğin karayolunda sürücüden ziyade, karayolu yapım hatası nedeniyle meydana gelen olumsuzlukta karayolu yetkililerinden birinin başına bir hal geldiğinde “ateş düştüğü yeri fena şekilde yaktığı için derhal önlem alınmış ise, gürültü kirliliği nedeniyle başta kendileri olmak üzere yakınlarından birilerinin başına bir olumsuzluk geldiğinde ortalığı ayağa kaldırmaları işten bile değil.

Ancak biz istiyoruz ki herkesin yaşadığı şehirde etkili ve yetkili kişilerimiz başta olmak üzere insanlarımızın başına haddini bilmeyen şımarık kimliksiz ve kişiliksiz kişilerin ferdi olarak yarattığı gibi kurum olarak ta yarattığı gürültü kirlilikleri başta olmak üzere düğün, sünnet konvoylarının çevredekileri rahatsız eden taşıt kornalarının yarattığı gürültü kirliliği nedeniyle herhangi bir olumsuzluk gelmeden önlem almalarıdır.

Gürültü kirliliğine sebep olan muhtelif etkenler vardır. Bunların başında araçların klakson sesiyle sebep oldukları gürültü kirliliği geldiği aşikârdır. Ülkemizin bazı şehirlerindeki duyarlı sevk ve idareciler sayesinde klaksonun görevini lambasıyla yerine getiren kendine saygılı sürücüler gibi bizim yaşadığımız birinci sınıf ilçe Ünye de araç kullanırken kalkson çalmayı hüner sayan sürücü kardeşlerimiz de düzenlenecek seminer ya da konferanslarla eğitilerek, insanlarımızı canında bezdiren klakson sesinin sebep olduğu gürültü kirliliğine son verilmesi en önemli isteğimiz ve hasletimizdir diyor, saygılar sunuyorum.

Ahmet Yenin
Klakson çalmak Yasak!

Okunma Sayısı: 85
Kategori: Ahmet YENİN

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...