Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kitap Gibi Kadın


03 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Kadın dediğin kitap gibi olacak. Tertipli, düzenli, giriş gelişme ve sonuç bölümleri belirgin. Harfler, heceler, kelimeler karmaşık değil anlaşılır olmalı. Yani kadın kitap gibi olmalı. Kadının da gönlünde sayfaları olacak, çevirdiği sayfayı unutacak yeni açtığında yeni sayfada okuyanını sürükleyecek. O kitabı okuyan erkek kendisinden geçecek, sarhoş olacak. Farkındaysanız erkek diyorum, o kitabı eline almaya cesaret eden ER olcak KEK değil. KEK olan sözde adamı kitap gibi kadın daha 100 metre uzaktan tanıyacak. Keklere kitabın kapağını bile açtırtmayacak.

Kitap gibi kadın sözü boş bir söz değildir. Cahilin elinde kitabın ne değeri olabilir ki ? Kadın defter gibi asla olmayacak kitap gibi olacak. Defter olmak değerli kılmıyor kişiyi. Bir elinde kalem, diğer elinde silgi yaz boz tahtasına çevirmiş ilkokul çocukları misali bedeni büyümüş aklı cüce kalmış erkeklerin elinde oyuncak olmuş nice defter gibi kadın. Karnından sıpası, sırtından sopası eksik edilmemiş nice defter gibi kadın. Karnından sıpası diyorum çünkü hep eşekten dahi aşağı hor görülmüş kadın. Yaprakları yırtılmış, koparılmış sanki umutları saçları gibi yolunmuş, yaprakları karalanmış, kirletilmiş, kışın sobada yakılan defterler gibi isli, kararmış kadın.

Kitap gibi kadın olmak kolay mı ? İlk önce kahvehane bardağı gibi gelen gidenin öptüğü olmayacak. Evinin paspası süpürgesi değil baş ucu kitaplığında en değerli kitap olmalı. Kitap babadan evlada hatta toruna uzanan emek olmalı. Aklaşmış saçlar, geçen yıllardan toplanan hasad edilen tecrübe o kitap gibi kadına yakışmalı. Torunlarının dahi tecrübelerinden faydalandığı canlı kitap olmalı.

Kitapların dostluğu nasılsa okumayı bilene, kadın da öyle dost olacak aşkına. Kadın, aşkın kitabı olacak, aşk onda okunacak. Gözleri mürekkep, kaşları kalem gibi bakışlarında erkeğinin gönlüne aşkın sırrını yazabilecek. Kitap gibi kadın ne eşek olur ne de erkeğini eşek yerine kullanır. Evlatlarının hamurunda aşk vardır. Çocuklarının meleğidir.

Aşkı olmayan kadın kalbinde ateş yanmayan soğuk soba gibidir. Yazın gençlikte hoş gelse de sonbahar ve kışın soğuğunda orta yaş ve yaşlılıkta çok lazımdır aşkı olan ateşli kadın. Kalbinde ateş diye kast ettiğim şehvet değil, vicdandır. Vicdansız kadın asla kitap olamaz. Vicdanlı bir evlat da doğuramaz, yetiştiremez.

Ya hu nerede bu kitap gibi hatunlar dediğinizi duyar gibiym. Siz kitap gibi hatunları moda defilelerinde, mayolu tangalı halde ararsanız daha çooookkk ararsınız. Okumayı bilmeyen KEK iseniz ve ER olamadıysanız, zaten o kitap gibi kadının kıymetini bulmuş olsanız da bilemezsiniz. Darbecilerin ihtilalcilerin ilk yaptıkları iş kitap toplatıp meydanlarda yakmak olmuştur. Okumasını bilmeyen KEK ler de kitabı okumaz yakarlar sadece. Cahilin eline kitap vermek Alim in işi değildir. Cahilin eline defter verirler. Okumasını bilen canlı harflerden hayatı okur.

Okunma Sayısı: 108
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...