Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kitabevi… Sahaf…


06 Ağustos 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

Tartışmasız İstanbul güzel bir şehir… En kozmopolit semtlerinden biri ise; Kuzguncuk… Semtin tam ortasından geçen caddenin adı: İcadiyeCaddesi. İki yanına ağaçlar sıralanmış olan caddede yürümek ise büyük keyif…

 

Caddeden Bereketli Sokak’a girişin sol başında bulunan Nail Kitabevi, sıra dışı mimariye sahip 3 katlı bir binada yer almakta. Eskiden “Berber Muzaffer” ’in berber dükkânı olan bu binada hizmet veren kitabevinin en alt katında küçük de olsa bir sergi salonu bulunmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır. Giriş katındaysa kahve servisi alabilirsiniz.

 

Semtte bulunan sahaf ise bir bakıma efemera özelliği taşıyan objeleri eski basım ve yeni basım kitapları satışa sunmaktadır. Caddesin sonuna doğru olan sahafta aradığınız ama bulamadığınız bir kitabın temin edilmesi ise sadece birkaç gün alır.

 

Bu durumu semtin şansı olarak değerlendiren semt sakini bir “ressam” birbirini tamamlayan unsurlar olarak değerlendirmiş ve sohbetimiz esnasında şu cümleyi kurmuştu: “Semtimizde bir kitabevinin varlığı şans bence. Kitap okumaya önem veren biriyim, kitapçı yoksa etrafımda, yoksul hissediyordum kendimi. Nail Kitabevi’ne her hafta uğruyorum, kitap çeşidi açısından çok güçlü olmasa da. Sahafın da olması güzel bir şey. Birbirini tamamlayan iki mekân bence.”

 

“Sahafın varlığı önemli. Alışveriş yapılmalı destek olmalıyız. Alışveriş yapmalıyız ki varlığını sürdürmesine yardımcı olalım. Temas etmeliyiz.” demişti yine semtte ikamet eden bir “oyuncu.” Alışveriş yapılması sureti ile sahafın var olmasına katkıda bulunulması gerektiğini, diyalog kurularak ilişkinin canlı tutulması gerektiğini düşünmekteydi.

 

Kitabevinin açılmasını semtteki değişimin göstergesi olarak gören bir diğer semt sakini “yazar” için ise bu durum semtin işlevselliği ile alakalı olarak, kitabevinin varlığını bir değişim göstergesi olarak kabul etmektedir. “Sahafımızın ve Nail Kitabevi’nin olması semtteki değişimin en büyük göstergesi bana göre. Nail Kitabevi’nin en alt katı küçük de olsa bir sanat galerisi olması da güzel bir şey. Semte işlevsel olarak baktığınızda, yeni bir semt görüyorsunuz. Çünkü yeni bir kitabevi var. Semtin eski yapısına bakarsanız buranın kaldırabileceği bir sahaftır. Ya da yarı sahaf yarı kitapçı gibi bir yerdir. Ama kitapçının açılması değişimin, büyük bir değişimin ve yeniliğin göstergesi.”

 

5 yıl Kuzguncuk’ta yaşamış biri olarak; ressam, oyuncu ve yazar kimliklerinden öte, ikamet ettikleri semtteki kitapçıya ve sahafa değer vererek yaşatmaya çalışan dayanışma içinde semtlileri görüyorum ben bu cümlelerde. Ya siz?

Okunma Sayısı: 70
Kategori: Necla DURSUN

Yazarın Diğer Yazıları

Erguvan Kokulu Şehir

İstanbul’u bir renkle anlatacak olsanız seçiminiz ne olurdu? Mavi, lila, sarı, beyaz, mor, yeşil… Herkes...

Şehirler Toplama Kampı mıdır?

Şehir ve insan ilişkisini bilinçli bir yaklaşımla ele alırsak; yaşanmaya değer, ilham alınası, yaşamdan zevkleri...

Parçalanan Ruhların Konuşan Şiirleri

Siz hiç konuşan şiir gördünüz mü? Bir romanın replikleri gibi… Bir film sahnesinin diyalogları gibi…...

Şehir Kokusu

Etrafımızda bulunan her çeşit kokuyu, koku hafızamıza göre tanırız. Kokular, kendileri ile bağlantılı olarak geçmişte...

Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu (Kusat)

Kurulduğu yıllarda gezici bir tiyatro olarak izleyicisiyle buluşan Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu’na yurt çapındaki turnelerinde daima...