Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kışlık Bot


06 Ekim 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Kış mevsimini rahat geçirmek için, ayaklarımızın üşümemesi ve su almaması gerekiyordu. Çünkü köyden okula iki buçuk kilometre yol gidiyorduk.

Lastik ve spor ayakkabıyı denedik, yağmur ve kar için koruyucu olmadı. Kardeşim nereden duymuşsa lastik bot su ve kar için bire bir imiş. Babam da kabul etti ve bot almaya karar verdik. Önümüz kıştı, bir an önce almamız gerekiyordu. Babamın tarif ettiği ayakkabı dükkanına öğle tatilinde gittik ve botları denedik. Babam “Kaliteli olsun bir defa alınıyor.” Dedi. Hafta günüydü dükkân kalabalıktı. Birkaç tanesini giydik çıkarttık ve yarın alırız diye ayrıldık.

Ayakkabıcı seçici olduğumuzu anlamış olacak ki, daha güzel ve sağlam bot diyerek dün giydiklerimizden farklı botları denedik. Beğendik ve satın aldık. Biraz kaba ama yağmur çamur işi. Ayağımıza biraz ağır gelse de olur o kadar diyerek dükkândan ayrıldık.

Okula giderken botu giydik. Bacağımızı kesse de lastikten iyi dedik. Babam her güzelin bir kusuru vardır dedi. İlk anda güzel kim, çizmemi yoksa biz mi anlamadım. Babama da sormadım. Öğretmenimiz anlamadığınızı soracaksınız dediği hâlde uygulamadık. Kardeşime niçin sormuyorsun? Dediğimde bana şu cevabı verdi. Öğretmene bir şey soruyorum, “O basit kelimeyi niçin bilmiyorsun diye azarlarsa sormam.” Dedi.

Çizmelerimizi beğenerek giyiyorduk. Onlarla koşup oynayamıyorduk ama ayağımız sıcaktı. Paçamızı yağmurda içeriye, normalde ise dışarıya alıyorduk. Kış geldi gidiyordu fakat doğru dürüst kar yağmamıştı. Biz de dört gözle kar bekliyorduk.

Kış geçmek üzere iken, kar yağdı. İki gün sonra hava birden ısınınca erime ve peşinden yağmur sel ile karşı karşıya kaldık. O gün sel sahili etkiledi. Köy sapağında oluşan su birikintisini ayaklarımızı çıkararak geçebildik.

Kardeşim suyu ayağındaki botlarıyla geçme cesaretini göstermeye kalktı. Israrımıza rağmen çıkar ayaklarını, bizim gibi bekletme dediysek de botlarıyla suya girdi. Su dizlerine kadar çıktı. Botları su doldu, ağırlaştı yürümede zorlandı. Adım atamaz hâle geldi.

Ona aklımıza geleni söylüyoruz. Yapamadım yardımına gittim. Elinden tuttum ve sudan çektim çıkarttım. Çizmelerini çıkarttı ve suyunu boşalttı. Tekrar giyerken, bir daha asla giymem dedi.

Kardeşim çizmeleri bir daha giymedi. Babam “Tarlada giyerim” dedi.

 

Hasan TANRIVERDİ

Okunma Sayısı: 95

Yazarın Diğer Yazıları

Maden Yatağı

Patikada çantalarımızı bırakır, dereye inerdik. Elimizi yüzümüzü yıkar serinlerdik. Derenin geçtiği bu düzlüğe, “Maden yatağı”...

Yalnızlık

YALNIZLIK Nefis bir akşamdı. Yıldızlar düne göre daha parlaktı. Ay doğmuş ve aydınlığını yansıtıyordu. Yıldızlarla...

Obadaki İlk Gece

Yıldızlar mı gizleniyor, yoksa ay mı doğmuyordu. Güneş çekilmiş gitmiş, hiç mi bu alemi sevmiyordu....

Aynı Ses

Okul çıkışı yeşilliği aralayıp bir pırıltı ve bir ses ahengiyle akan dereyi izliyorduk. Dere, suyunu...

Çıra

Günümüzün teknik imkânlarına rağmen, çam ağaçlarının kaburgasından çıra aramak, ihtiyaçtan çok, bir tutku ve bazıları...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı