Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kara Kale


27 Kasım 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Güneşin batışı, tatlı bir esintiyle birlikte çevreye akşamın serinliğini çöktürmüştü. Kale içinde ise sessizlik hâlâ sürüyordu. Komutan, gece hava soğur, askere önlem aldıralım, böyle durumlarda dışarıda kalınmaz.

Dün, Kara kalede hüzün hâkimdi. Kale, dört yüz top atışıyla dövülmüştü. Düşman müfrezesi, gemiyle yanaşmış ve tüm hıncını boşaltmıştı. Zamanında alınan önlemler sayesinde, can kaybımız Allaha şükür ki, yok fakat kale ve çevre evlerde hasar vardı.

Komutan, tüm mevzileri güçlendirdi. En küçük bir karaltıda, düşman gemileri yakıp yıkılacaktı. Kalede karartma uygulanmış ve çevrede terk edilmişlik havası estirilmişti. Askerler nöbetleşe, gözlerini dört açmış bekliyorlardı.

Bu gece kale komutanı mühimmat bekliyordu. Özellikle top mermileri gerekliydi. Askerlere yarın tezkeresi gelenlerin yol paraları da geldiğinde onları memleketlerin göndereceğim. Rahat ve huzurlu olun. Dikkat edin karartmaya uyun.

Köy tarafında köpek sesleri duyuldu. Askerler tedirgin oldular. Çünkü köpek sesi hayra alamet değildi. Komutan herkes yerine dedi. Biraz sonra, bir bölük asker kale kapısına dayandı. Sözcüleri nereden geldiklerini söylediler. Komutan onları içeri aldı. Çocukları gibi, onlara rahat bir ortam hazırladı ve yedirdi. Sizler uyuyun acil bir durumda uyandırırız. Kaleye baskın bekliyoruz.

Denizden veya karadan gelecek düşmana karşı tam hazırlıklıydılar. İki gecedir de ışıklar yanmadığı için, düşman askerleri ellerini sallayarak gelecekler, silahlar bir anda ateşlenecekti.

Komutan düşmanı bu topraklarda tutmayacağız. Sabaha karşı, bir grup ile değişeceksiniz. Uyumak yok çünkü düşmanı yok edene kadar kurşunlayacağız.

Deniz kıyıları mayınlanmıştı. Ayrıca sahile tuzaklar kurulmuştu. Düşmana geri çekiliyoruz haberi ulaştırılmıştı. Bu haberi komutan, bir gurup askeri geri mevkilere göndermekle yapmıştı. Aynı askerler, gece geri gelmişlerdi.

Sabaha karşı düşman gemileri kıyıya yanaşmaya başladı. Mayına çarpmadan top atışları yapılmayacaktı. Asker tetikteydi. İki çıkartma gemisi neşe içerisinde yanaştı. Belli ki haberler uçurulmuştu. Uçan haberler Türk ordusuna büyük hizmetti. Allah’ın yardımı işte böyleydi.

Gemiler birlikte mayınlara çarptı. Büyük bir patlama oldu. Patlama üzerine top atışları da başladı. İsabetli atışlar sayesinde, gemilerde canlılıktan eser kalmadı. Komutan büyük bir zafer kazanmıştı. Sabah olduğunda gemilerin uğradığı dehşet gözler önüne serilmişti.

Komutan sabah askerleri topladı ve zayiatın olup olmadığını kontrol ettirdi. Askerlerden birinin dahi burnu kanamamıştı. Hep birlikte dua edildi ve askerler dinlenmeye çekildi.

Komutan teskeresi gelenlerin yol paralarını da hazırlayarak bir gün sonrası için, özel bir otobüs ile onları Ankara’ya gönderecekti.

Kara kale komutanının büyük başarısı, düşmanı ezip geçmesi büyük sevinç yarattı. Artık düşman, Anadolu topraklarına ayak basamayacağını anlamış oldu.

Okunma Sayısı: 46
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Okula Gelen Gazi Yakını

Bir hastalık, belki de sosyal ve ekonomik sıkıntı, kişinin zor günler geçirmesine neden olur. Devletler...

Köyde Şehirde Yaşam

Köyde ve şehirde yaşantıyı tercih eden ailelerle ilgili olayları irdelemek amacında değilim. Üretime olan katkılarını...

Teknik Aletler

Yapay zekânın uygulandığı teknik alet ve robotlar önemli sonuçlara imza atılmasına neden olmuştur. Bu sonuçlarla,...

Yorgun Ayı

Çam ağacının dibinde yatan ayıyı gördüğümüzde, adeta donduk. Bir süre kımıldamasak da birbirimize bakıp geri...

Küreselleşme

Küreselleşme, daha anlaşılır bir ifade ile “Serbest piyasa ekonomisi” olarak da bilinir. Buna göre Ülke...