Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kanserden Korunmak İçin Yoğurdu Evde Yapın

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

20 Mayıs 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

BİR:Bakanlığın kimin, nasıl ürettiği belirtilmesi koşuluyla, çiğ sütün marketlerde satılabilmesiyle ilgili düzenlemesi yerindedir.

İşlenmemiş sütü sokak sütü diye karalamaya çalışanlar bakalım şimdi hangi bahaneye sığınacaklar?

İKİ: Benim çevremde market yoğurdu yiyen kimse yok, herkes kendi yoğurdunu kendi yapıyor ve afiyetle de yiyor.

ÜÇ: Yoğurdu evde çalmak adam gibi beslenmenin unsurlarından sadece biridir.

DÖRT: Ev yoğurdunun da dahil olduğu adam gibi beslenme sadece kanserden değil tüm kronik hastalıklardan korunmanın da yoludur.

BEŞ: Ev yoğurdunu tadan ve alışan bir kişi zaten market yoğurdunu ağzına bile koymaz.

ALTI: Sadece yoğurdu evde yapmak yeterli değil, turşu da evde kurulacak, salça da evde yapılacak ve evde tencere yemekleri yenecek.

***

Tarım Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre, kimin, nasıl ürettiği belirtilmesi koşuluyla, çiğ süt marketlerde satılabiliyor. İstanbul Ziraat Odası da, çiğ süt tüketimin artması için kampanya başlattı. Etkinliğe katılan Kanser Uzmanı Doktor Yavuz Dizdar, çiğ sütten yapılan ev yoğurdunun kansere karşı koruyucu olduğunu belirtti.

İstanbul Ziraat Odası, Dünya Süt Günü dolayısıyla, 30 ton süt dağıttı. Birkaç saat önce ineklerden sağılan süt, kaynatıldı, Bakırköylüler’e ikram edildi.

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, “Bu sütü kaynatarak için, her hangi bir sıkıntısı yoktur. Açık süt marketlerde satılmaya başladı, kimden geldiği belgeleriyle ibraz ediliyor, satılıyor. Bunu alacaksın, evde kaynatacaksın, gönül rahatlığıyla tüketeceksin” dedi.

ÇİĞ SÜT MÜ, PASTORİZE SÜT MÜ TÜKETİLMELİ?

Doktorlar süt ürünlerinin kansere karşı koruyucu etki yaptığını söylüyor. Peki çiğ süt mü, pastorize süt mü tüketilmeli? Bu soru, birkaç yıldır uzmanlar arasında tartışma konusu.

Evde yapılan yoğurdun tüketilmesini öneren Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “Endüstriyel yoğurdun kansere karşı koruyucu etkisi yok. Yerseniz kendisi kanser yapmaz ama koruyucu etki olmadığı için engellemez de. Evde yoğurt yaparsanız, bu yoğurdun kansere karşı koruyucu etkisi var. Madende çalışana yoğurt şarttır, radyasyonla uğraşana kanunen şarttır. Niye bunları düşünmüş adamlar zamanında, Çünkü vücudunuza aldığınız toksinleri, bileşikleri yoğurdun içindeki maddelerle ortadan kaldırıyorsunuz. Yoğurdu bozulmaz hale getirirseniz, bunun faydalı, koruyucu özelliği kalmıyor” dedi.

Dr. Dizdar, doğal süt ile markette satılan süt arasındaki farkı ise “Biraz rengi sarı, marketteki sütün rengi beyaz. Tatları da daha değişik” diye özetledi.

Tarım Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre, kimin, nasıl ürettiği belirtilmesi koşuluyla, çiğ süt marketlerde satılabiliyor.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/kanserden-korunmak-icin-yogurdu-evde-yapin-cagrisi,53ASfqLIb0CzOrhZQQb39g

Okunma Sayısı: 87

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...