Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Isırgan İle Taharet Olmaz (I)


19 Eylül 2008 00:03

Yorum Yapılmamış

Arzu ÜRÜN

YA ŞAMDANdan

“İmkansız” Kölesi oldukları renkli ve kaos birikintisi dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine, kendilerine sunulan beşeriyette yaşamayı daha kolay bulan, itiraz etmeksizin kabullenen küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. “Otur oturduğun yerde” felsefesi geliştirmiş, ‘kıç’ rahatlığını tavana endekslemiş, varsa beyinciklerindeki zekayı ‘Brüt’ barındırmak konusunda ısrarcı davranmış, netleşmeye her nasılsa yüz tutamamışların desteklediği ‘bir çeşit’ isteyiş, arzu ediş ve vazgeçiş şekli, hatta hayatla ilişkilenme ve ‘öteki’ni ilişkilendirme biçimidir.

“İmkansız” kendi doğasında bir gerçeklik, tabiatıyla doğal bir görüştür. “İmkansız” açık, güçlü ve etkili bir potansiyeldir, kalıcılık ihtiva etmez, yapılabilirliği ispata açık olduğundan, sonuç gerçekleştiği andan itibaren geçicilik vasfı kazanmaya mahkumdur.

“İmkansız” kelimesi anlam ve içerik bakımından göreceli olduğundan, farklı beden ve zihin güçlerine orantılı olarak değişiklikler ve sapmalar gösterdiğinden belirleyici değildir. Bu yüzden imkansızın kendisi “İmkansız”dır.

“Isırgan ile taharet olmaz”

Vücutta hücre yenilenmesini sağlayan ‘ısırgan otu’ alyuvar yapımını arttırıyor. Yaprak ve sürgünleri salata şeklinde veya pişirilerek yenildiğinde, kansere karşı bir ilaç mahiyeti kadar etkili oluyor. ‘Isırgan otu’ bir çok rahatsızlığa iyi gelen ve sonbahardan ilkbaharın sonuna kadar bahçelerde bol miktarda yetişen bir ottur. Isırgan otunun genellikle yaygın olan iki türü, tedavi amaçlı kullanılıyor. Büyük ısırgan otu ve küçük ısırgan otu diye adlandırılır.

Yaprak, tohum ve kökün içerdiği etkin maddeler arasında farklılıklar bulunuyor. Yaprak çayının başlıca özellikleri olarak idrar arttırıcı, ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı, iltihap giderici, demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcı nitelikleri mevcuttur.

Temel niteliklerinden dolayı, romatizma ve gut, romatizmal eklem deformasyonları, böbrek ve idrar yolları iltihabı, teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları, prostat büyümesi, mide ve bağırsak ülseri, böbrek ve safra kesesi taşı, güçsüzlük ve bitkinlik halleri, kansızlık ve demir eksikliği, tüm alerjik rahatsızlıklar, (bahar nezlesi dahil) egzama, ergenlik sivilceleri ve fistüllere karşı etkili oluyor. Bu hastalıklara karşı uygulanacak yaprak çayı tedavisi, 2-4 hafta süreli kürler halinde uygulanabilir.

Bu süre içinde, günde 2-4 bardak bitki çayı tatlandırılmadan, öğün aralarında sıcakken içilebilir. Ağır kalp ve böbrek hastalığından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Kökler eğer istenirse, her zaman yaprakla karıştırılarak kullanılabilir. Ama öncelikle, prostat büyümesine karşı uygulanan tıbbi tedaviye  sıkı bir destekleyicidir. Ayrıca yalnız ve yaprakla birlikte hazırlanan kaynama suyuyla baş yıkandığında, saç dökülmesi durur, saçlar parlaklık kazanır, kepeklenme sona erer!..

Okunma Sayısı: 205
Kategori: Arzu ÜRÜN
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

Hamdım, Piştim, Yandım!…

yaŞAMDAN “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir” Yaşamını, kendisini bu üç kısa,...

Öğretmenim Canım Benim!..

Canım öğretmenim, öğretmenim canım benim, Canım benim, canım benim. Seni ben pek çok, pek çok...

Kültür ve Sanat Dediğin!

Arzu ÜRÜN yaŞAMDAN kendi alanımla ilgili birkaç söz söylemek geldi içimden. Ben yazımı Cumartesi günü...

İnternet… Kehanet ve İhanet!

Arzu ÜRÜN yaŞAMDAN Pembe panjurlu bir evim, kız erkek boy boy çocuklarım olsun, mutlaka bahçem...

Benim de Bir Oğlum Var!

Arzu ÜRÜN yaŞAMDAN Ona baktıkça yüreğim sızlar, kılına zarar gelecek diye canım çıkar. Yanıma geldiğinde,...