Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İran Halısı Üzerinde Patlamış Mısır


07 Şubat 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Rejimler kuruluyor, değişiyor, devletler kuruluyor ya da yıkılıyor, bölünüyor. Global siyaset bir fırtına estiriyor ki, halkların kafaları karıştı bulamaç oldu. Kimse gelecek hakkında doğru tahminler üretemiyor. Karanlık dehlizlerde hangi küresel hesaplar yapılıyor anlamak çok güç.

Küresel aktörler birbirleriyle çatışma halinde, filler boğuşurken çimenler çiçekler tarumar oluyor. Onların feryatları duyulmuyor zaten. İnsanların yaşamları o küresel fillerin faaliyet raporlarında sadece sayıdan ibaret. Ha 5 kişi ölmüş ha 50 kişi fark etmiyor. Onlar için önemli olan ucuz enerji. Kendi ülkelerinde o ucuz enerji ile ferah ferah keyif yapma derdindeler. Petrolün 50 yıldır tadını çıkardır şimdi yeni temiz enerjiler sırada. 20 yıl içinde petrol devrini kapatacaklar.

Temiz enerjiyle babalarının hayrına uğraşmıyorlar onu da satacaklar. Bilim ve teknoloji de hep gerideyiz, nal topluyoruz. AR-GE kuruluşlarımız yok gibi. Araştırmacılarımız da çok az. Mucitler yetiştirimiyoruz. Tek tük yetişenleri de bürokrasi koridorlarında çürütüyoruz. Bilim ve teknoloji de özgür olmadıkça demokratikleşmede özgür olamayız. Hep birilerinin uydusu olmaktan ileri gidemeyiz.

Sayın Başbakanımız yerli arabamızı üretin demişti TÜSİAD toplantısında. Bu yetmez bence. Benzinli bir yerli araba üretmek boşa gayrettir bence. Hatta kendi helikopter, uçak, hızlı tren vs bir çok projeye geçmeliyiz. Temiz enerji alanında AR-GE kurumlarını yedi bölgemizde çoğaltmalıyız. Bilhassa suyla çalışan motor teknolojisinde geç kalmamalıyız. Su ülkemizin en büyük stratejik fırsatıdır. SU AKAR TÜRK BAKAR sözünü zihinlerden silmeliyiz.

Üniversitelerimiz kavga yeri olmamalıdır. İdeoloji çöplüklerine dönüşmemelidir. Her üniversite kendi dalında bir AR-GE laboratuarına dönüşmelidir. Toplumumuz saçma sapan kavgalara sürüklenmemeli, insanlar geçmiş bataklığına değil geleceğin güzelliklerine kodlanmalıdır. Siyaset bu konuda çok önemlidir. Siyasetçilerimiz kendilerini yetiştirmelidir. Düşünmeyen,yazmayan,üretmeyenler meclise laf olsun diye yollanmamalıdır.

ABD mısır patlatmayı çok seviyor, bu çatırtılar pıtırtılar arasında sağ gösterip sol vurmayı da çok sever. Ülkemiz önümüzdeki 3-4 yılda ip üstündeki cambaz gibi çok dikkatli olmak zorundadır. Herkes düşünerek konuşmalı, bilmediği konularda ahkam kesmemelidir. Yoksa eyvah para etmez. Devletimizin kıymetini bilelim.

Okunma Sayısı: 66
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...