Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Huzurlu Düşünceler


16 Ekim 2008 01:41

Yorum Yapılmamış

Maide ÖREN

BİLİNÇALTI

Meditasyonla iç barışını sağlayanlar, dünya barışının da kurucusu olacaklar”.B.K.Jayanti

Barış ve huzur adına neler yapılabilir? Ne gibi bir yöntem uygulanır ki? Dünyadaki bu karışıklık ve huzursuzluk azalsın ve sona ersin?

Her millet ayrı çözüm getirse de ipin ucu kaçmış durumda. Fikirler ayrı, teoriler ayrı ve hem fikir olunamayabilir. Peki, ne yapılacak? Dünya bu şekilde yok mu olacak? Eğer öyleyse herkes bir birey olarak tedbirini almalı.

Bence alsın artık… Kişi kendi tedbirini alsın… Herkes kendi savaşının sonunu imzalarsa yayacağı huzurla bu sona erecektir eminim. Zamanla az bir azınlık kalsa da onlarda duracaktır şüphesiz.

**

Jayanti’ye ve Yogilere göre (ben de) dâhil dünya barışı için önce iç barışı sağlamak gerekiyor.

Bunun anahtarı da Meditasyon yapmaktır. Çünkü Yoga Ve Meditasyon öğretilerine göre eğer bedeni disipline ederseniz zihni de edebilirsiniz.

**

Meditasyon yapmaya başlandığında, neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair sorular karşımıza çıkar genelde. Meditasyon bilinci temizler sözünü öğrendiğimde “bilincin” hayatımda yaşamam gerekenlerin engelcisi olduğunu anladım.

Evet yaşamda sizin ve dışınızdakilerin oluşturduğu sesler dahi bilincinizi doldurup şimdiyi yaşamayı engellediğini anladım meditasyon yaptığımda…

Öğrendim ki, ilk Meditasyonda kim olduğum ve vicdanımın uyanmasına rahatlıkla izin verdiğimi gördüm.

Ve mantığım kendi değişmemle dünya üzerinde etkili olabileceğimi fark ettim. Bu yalnız benimle ve benim gibi bu çalışmayı yapan birçok kişiyle olamaz tabii ki…

Her birey işte burada harekete geçmeli… Karşı çıkmak istiyorsak yıkıp yok ederek değil tam tersi kendi farkındalığını ve kim olduğunu öğrenerek kendini yeniden yapılaştırarak yapılmalı.

**

Meditasyon yaparak şunu anladım ki, dünyadaki tüm olumsuzluk ve anlaşmazlıkları kaldırmak için ancak kişinin içindeki olumsuzlukları kaldırmasıyla gerçekleşebilir.

Öfke, bağımlılık, aç gözlülük, hırs, şehvet gibi olumsuzluklar ruhumuzdan uzaklaşırsa fiziksel ve ruhsal hastalıklar ortadan kalkacaktır.
**

Düşündüm ki Meditasyon kendi düşünceme yardım edip dünyanın daha iyi yer olmasını düşündürüyorsa bu sayı çoğaldıkça olumlu sonuçlarda çoğalacaktı.

İnsanın kendini değiştirmesiyle dünyayı da değiştireceği muhakkaktır.

Tüm Dünyada karmaşa aldı başını gidiyor. Buna en büyük etken insanların materyalist olmaları. Ruhsallığı kaybetmeleri… Duygular, sevgi ve gerçek kayboluyor.

Biz dışsal karmaşayı görüyoruz. Oysa içimizdeki karmaşa dünyayı etkileyen…

Sevecen sıcak ve gerçeğe uygun olduğumuzda dünya da böyle olacak.   İnanıyorum ki herkes kendi içine dönmeyi bilirse bu sayı çoğalırsa

Düşüncelerin niteliği ne ise sözlerin ve davranışlarında onu belirler. Eğer zihin karmaşıksa davranışlar da çok agresif olacaktır. Tüm bu yanlışlıklar, savaşlar, olumsuz yıkıcı davranış ve eylemler hepsi huzursuz düşüncelerden oluşuyor.

Huzurlu zihne sahip olmanın bir eğitimi var. Keşke her yere de bu eğitime yoğunluk verilse. Meditasyonun düşüncenin

Zihninizi güzel bir bahçe olarak düşünün. Eğer zihninizde güzel düşünceler varsa o zaman bahçenizde güzel kokulu çiçeklerde olacaktır. O zaman başkalarına da mutluluk verebilirsiniz.

Eğer zihninize bakmaz yanlış şeylerle doldurursanız o zaman yalnız ayrık otları değil içinizi dahi kanatacak dikenlerle dolar. Düşünceler acı yaratır. Onlar başkaları içinde acıya sebep olur.

Bu gün çok dikenli karanlık bir orman içindeyiz. Hem kendimize hem de başkasına zarar veriyoruz.

Zihnimizi temizleme yolu olan Meditasyonun yapılması aşikâr artık. Neden denemiyorsunuz ki?

Okunma Sayısı: 132
Kategori: Maide ÖREN

Yazarın Diğer Yazıları

Kim Bizim Düşmanımız?

Hep farklı savaşların içindeyiz…Savaş deyince Düşman ve silah geliyor akla. Bu savaşta silah yok. Ama...

Gün Şafakta Uyuyan Doğa Gibi Sakin!

Geleceğimizin zemini sürekli kirleniyor İlerlemek de zorlandığımız yaşamın zeminine bakıyorum da ne çok pislikler var....

Yine Döndüm de Döndüm…

Hiç bilmediğimiz bir zaman diliminde o çok iyi hissettiğim Mevla’mın aşkını ruhuma daha fazla işlemesine...

Erenler Çoğaldı

Son zamanlarda her yerde geçmiş tarihlerde yaşamış erenlerin sözlerinden alıntılarla meram anlatılır olundu. Bir selam...

Sen Hangisinde Rol Alıyorsun?

Geçen akşam sevdiğim bir arkadaşın düğününe az bir zaman katıldım. Öyle durup seyretmek hoşuma gidiyor...