Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hint Dutu Kemoterapiden Daha Etkili ve Daha Zararsız

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

13 Mayıs 2019 00:01

Yorum Yapılmamış

kasa fişiMolecular and Cellular Biochemistry’ de yayınlanan araştırma, noni yaprakları ekstresinin etkinliği kesin olmayan üstelik de ölümcül yan etkileri bulunan kemoterapiden daha faydalı olabileceğini gösteriyor (2).

Akciğer kanserlerinin yüzde 80 kadarı küçük hücreli dışı kanserdir ve bunlar genellikle hem kemoterapi ve hem de radyoterapiye dirençlidir.

İlerlemiş safhalarda cevap oranı sadece yüzde 25-30 ve ortalama yaşama süresi de 10-12 ay kadardır.

Araştırmada noni yapraklarının metastaz yapmış akciğer kanserinde makro ve mikro etkileri hücre ve hayvan modellerinde FDA tarafından onaylı Erlotinib(ticari adı Tarceva) ile kıyaslanarak incelendi.

Etkinliği ve emniyeti gerçek manada plasebo-kontrollü bir araştırmada gösterilmemiş olan Erlotinib ilerlemiş küçük hücre dışı akciğer ve pankreas kanseri tedavisinde çok kullanılan ilaçlardan biridir.

FDA bu ilaca konvansiyonel kemoterapiye ilave edildiğinde hayatta kalma süresini sadece birkaç ay uzattığı gerekçesiyle onay vermiştir.

Noni ekstresi Tarceva’ dan daha üstün

Araştırmada biri A549 insan alveoler bazal epitelyal akciğer kanseri diğeri de fare Lewis (LL2) akciğer kanseri hücreleri üzerinde çalışıldı.

Noni yaprağı ekstrelerinin hem A549 ve hem de LL2 hücrelerinin çoğalmasını ve programlanmış hücre ölümü endüksiyonunu inhibe ettikleri, kanser hücreleri siklusunu G0/G1 fazında durdurdukları ve kaspaz-9 seviyelerini değiştirmeden kaspaz 3/8 seviyelerini artırdıkları belirlendi.

Bunlar ancak mükemmel bir kemoterapide elde edilebilecek sonuçlardır.

Noni yaprak ekstrelerinin normal MRC5 akciğer hücrelerine hiçbir toksik etki göstermemeleri daha da önemlidir çünkü bunlar hem kemoterapi hem radyoterapinin kaçınılmaz etkileridir.

Araştırmada noni ekstresi küçük hücreli dışı akciğer fare modelinde de Erlotinib ile kıyaslandı.

Fareler 21 gün süreyle kilo başına 150 ve 300 mg noni yaprağı ekstresi ve kilo başına 50 mg Erlotinib verilerek beslendi.

Noni ekstresinin fare tümörlerinde pro-apoptik TRP53 genlerini artırdıkları, tümörü teşvik eden BIRC5, JAK2/STAT3/STAT5A genlerini azalttıkları ve anti-enflamatuar IL4 ve IL10 sitokinlerini artırdıkları belirlendi.

Özet olarak, kilo başına 300 mg noni ekstresinin kilo başına 50 mg Erlotinib’ e göre ölçülen tüm parametrelerde üstün olduğu ortaya çıktı.

Benzer sonuçlar daha önce yapılan başka bir araştırmada da elde edilmişti (2).

Noni tedavisi neredeyse sıfır maliyetli

Ticari adı Tarceva olan Erlotinib’ in günde 150 mg’ nın fiyatı 220 dolar ve bir aylık fiyatı verilen doza göre 7700 doları buluyor.

Buna karşılık hiçbir yan etkisi olmayan ve tropikal ülkelerde sebze olarak yenen 250 mg noni ekstresinin bir dozunun fiyatı sadece 12 senttir.

Gelelim neticeye

BİR: Fareler ve hücre kültüründe yapılan bir araştırmanın insanlardaki hastalıklar ve akciğer kanseri için de aynen geçerli olduğu tabii ki iddia edilemez.

İKİ: Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar gerçekten çok müthiş ama noni ekstresinin bir ilaç şeklinde dönüşebilmesi için daha pek çok çalışmanın yapılması gerekiyor.

ÜÇ: Kemoterapi başta lösemi, lenfoma ve testis tümörleri olmak üzere birçok kanser türünde çok başarılı sonuçlar veriyor. Bu ve benzer araştırma ve haberlere kanarak hastaların tedavilerini bırakmaları veya değiştirmeye kalkmaları doğru değildir.

DÖRT: Bu arada, kanser hastalarının birçoğuna kemoterapinin umut ticareti olarak yapıldığını, birçok hastanın kanserden değil kemoterapinin yan etkilerinden öldüklerini de hatırlatmak isterim.

BEŞ: Medyada bu tür mucize bitki, mucize karışım, mucize kür haberleri bitmez. Bunların bir çoğu -sebepleri çok farklı da olsa- umut verme aşamasını bir türlü geçemez, adı bir daha anılmaz olur.

ALTI: Bu araştırmayı noni meyvesine yatırım yapan bir şirket veya kişi de desteklemiş olabilir; dikkatli olmak lazım.

YEDİ: Kimseye noni meyvesinin peşine düşmesini, bundan mucizeler beklemesini, hayallere kapılmasını tavsiye etmem. Yapmanız gereken adam gibi beslenmektir.

Kaynaklar:

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27106908

2. http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2015/fo/c5fo01475a#!divAbstract

Okunma Sayısı: 100
Etiketler: ,

Yazarın Diğer Yazıları

Aşı Üreticisi Şirketlerin Önceliği Sağlıklı Değil Kârdır

The Guardian’ da yayınlanan haber, halk sağlığının korunmasında en önemli unsurlardan biri olan aşıların asla ilaç...

Yeni Diyabet Kılavuzu Diyabet Dünyasını Ayağa Kaldırdı

Üyeleri iç hastalıkları uzmanları olan Amerikan Tabipler Koleji (The American College of Physicians=ACP) tarafından yayınlanan...

Evde Kalma, Mesafeyi Koruyarak Güneşe Çık

Journal of Infectious Disease’ de yayınlanan araştırmaya göre, güneş ışınları koronavirüsleri kısa zamanda etkisiz hâle getiriyor....

Ölümsüzlüğün Sırrı Palmiteloik Asit mi?

Hürriyet gazetesinde “Büyük Sırrın Peşinde” manşetiyle ve iç sayfalarda “Sağlıkta Gılgamış Destanı” başlığıyla verilen haberin...

Çocuklarınızı Şeker ve Hazır Gıda İle Tanıştırmayın

“Şişmanlayan Türkiye’ yi fırtına bekliyor” diyerek korkutan ama çare olarak “diyabet ve kalp aşısından” başka bir tavsiyesi olmayan...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı