Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Değer mi Hiç?


13 Mayıs 2019 00:02

1 Yorum

İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman, zemin şartları içerisindekilerin hayatlarını ZEHİR etmiştir. Sebep PARA ve ZENGİNLİK.

 

İnsanoğlunun PARA’ ya karşı olan zaafı, hırsına yenik düşmesi, sonucuna baktığında ise elde var sıfır, maddi olarak. Manevi olarak bir sürü vebal, suç vs. Hal böyle iken değer mi 50, 60, 70 senelik hem sayılı, hem fani olan ömür içinde; bir HİÇ peşinde mağlup olmak, AKLA ZİYAN değil mi?

Akıllı olabilir, zeki olabilir, hesabın kuvvetli olabilir, çalışkan olabilirsin, genç dinamik olabilirsin, kabul kabul eyvallah

 

Şimdi sana sorularım olacak; Senden önce senin gibi veya senden daha üstün insanlar, bu dünyaya geldiler mi? Ha demek ki yalnız sen değilsin. Bu özellikleri olan. Peki bunların hayat hikayelerini anılarını hiç merak edip okumadın mı? Kutsal dini kitabın KURAN-I KERİM bu tiplerin hayatlarını KARUN gibileri örnek göstermemiş mi? Peki nerede o mal, mülk, servetleri veya kendileri, köleleri, cariyeleri, orduları, tahtları, nerede o şatafatlı günleri vs. Peki senin özelliğin ne? Ab-ı hayat suyu mu içtin. Garanti kağıdın nerede. Kimden aldın..?

İnsanoğlunun paraya ihtiyacı tabii ki olacak amma…!

Helal olacak. Helal kısmına söz, laf yok. Kazanırken ah almayacak, aldatmayacak, karşı tarafın duasını alarak kazanacak. Kazandıktan sonrada ZEKAT, SADAKA, HAYIR HASENATI da unutmayacak. Bunlarda helalin görevleri. Yerine getirilmezse karışır helali kirletir.

 

Şimdi gelelim Haram kazanca; ah almış sın, ,aldatmış sın,çalmış, çırpmış sın. Gayri meşru işler yapmışsın, üstüne üstelik de kumar da, karı, kız peşinde zinada, içki masalarında, eğlence yerlerinde de SUÇUNU KATLAMIŞ SIN. Vur patlasın çal oynasın. Cahillik, gençlik. Bilgisizlik, günün birinde bir yere toslayınca iflas edince de, etme bulma dünyası, başına gelince nereden geldiğini de anlamayınca…! ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE. Demişler, demişler amma..! Nafile. Kime. Kim takar.  Ateş düştüğü yeri yakar mıymış, yakmaz mıymış.

 

Şimdi kendi kendimize soralım. Haramın binası olur mu? Hiç mi isteklerimizi helal yoldan elde edemeyiz. Çok mu zor. Peki neden Allah dan korkmaz kuldan utanmayız. ALLAH ı c.c. Huyu neden hesaba katmayız. Ahirete inanıp hesap vereceğimize inanmayız, veya inanırız da neyimize güveniriz. Bir sürü sorular. El cevap, boş ver gittiği yere kadar. Nerede tırak orada bırak. İntiharlar, boşanmalar, felç olmalar, katil olmalar, kanser derdine yakalanmalar vs. Para çare değil hiçbir derdi

 

Para çeşidi bol. ALTIN, DOLAR, AVRO, GAYRİ MENKUL, ARSA ARAZİ, MAL MÜLK. vs. Kazanma yolları faiz, tefecilik, ticaret, borsa, bono vs. hep al, sat, topla, çarp, çıkar, sakın BÖLME paylaşma karşıdaki ile. Topla topla birde CİMRİ isen; yemeyenin malını bir gün yerler. Şişen şey patlar. Hayat herkese ders veriyor. Çevremizde ki olayları görürüz, duyarız, işitiriz, yakınlarımız ölür, kabre ellerimizle kor, toprak atarız. Mezarlığa giderken veya dönüşte hep dünya işleri. Niye, niye kendimize konduramayız.

 

Değerli dostlar her gün, her an düşünerek yaşayacak olsak belki de yaşam sıkıntı verecek. O zaman DÜŞÜNMEDEN yaşamaya devam mı…..? Haşa, kim yaşar HAYVANLAR. Çünkü rızklarından korkmazlar. Yarın için bir şey saklamazlar. Soyları sopları için kaygılanmazlar. Yaratıcının ömrüne ve rızkına EYVALLAH.

 

Yaratıcımız Yüce RAB rızkınıza kefilim diyor. İster inan isterse inanma. Rızkın bittiği an RUH seni terk eder. Rızkın ecel gibi seni kovalar. Allah c.c. Hu nasıl BİR se, seninde rızkın BİR korkma kimse yemez. Senin kazancın senin rızkın değil. Bu güne kadar kimse acından ölmemiş.

 

Az ve helal para bereketli olur, seni yormaz. Yani kaza, bela hastalık, yangın, vs. seni bulmaz. Haram para seni meşgul eder, bereketi yoktur. Seni yorar. HAY dan gelen HU ya gider. Ne demek HAY ALLAH c.c. demek, HU da ALLAH c.c. demek. Yani haram kazanç eninde sonunda elinden bir şekilde çıkar, kimin hakkı ise zamanla, o damardan gelen nesile ulaştırır. Bu da bir matematik. Aklın erer mi bu hesaba. Damardan giren, damardan çıkan hesap. Nesilden nesile intikal yolu damardır.

 

Peki bu kadar mantık değdi mi, sonu bir HİÇ olan, insanı yoran, ALLAH c.c Hu yu unutturan PARA için değer mi…! Dostlar kalp kırmaya, ah almaya, cimriliğe, borcunu ödememeye. İşte toplumun huzurunu kaçıran, insanları birbirine düşüren, dostunla ye iç, para alıp verme, ne dostluk nede mazi kalır. Alıp götürür her şeyi, insanlığımızı, bizi bizden alır. Kimseye güvenemezsin. Ne demişler eşini kayın biraderine, paranı koynuna teslim et. Bir sürü iktisatçı, bir sürü ekonomist konuşur dururlar, ihtisasta yapmışlar uzmanlık alanları. Hiç bir zamanda paranın yönünü bulamamışlar. Cimri ekonomist değil amma.…! Paranın nasıl çoğalacağını iyi bilir. Parayı seviyor san CİMRİ OL, ki mahrum kalasın. Emanetçi, bekçi olasın. Kime niyet kime kısmet.

 

Dünyanın ekonomisi İNSANLIK dan geçer. Yani düzgün karakterlilik le düzelir. İşte sana tarih. Krallıklar, imparatorluklar, devletler vs. Herkes et, süt, yumurta, ekmek, balık, sebze, meyve vs. yemiş mi….! Peki bitirebilmiş ler mi….! Telaşlan ma…..! Ne sen, nede senden sonrakiler bitiremezsiniz. Afiyetle ye iç, tıksırıncaya, pıksırıncaya kadar, yiyin…. yiyin beyler. Filler’ i doyuran sizi hayda hayda doyurur. Mide 10-15 dakikada doyar. GÖZ DOYMAZ……… DOYMAZ.

 

Peki bu telaş bu korku niye değer mi…. H İ Ç?

4 de 1 lere özel;
sevgi, saygı hürmet.

 

Cahit YETGİN
Okunma Sayısı: 428
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...

Kadir Gecesi

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER KADİR GECESİ HK. 6666 AYETİN İÇİNDE KADİR GECESİ BİLDİRİLMİŞTİR....

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı