Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hesaplar


17 Şubat 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Herkesin bir hesabı var tutar içerisinde. Herkesin bir fikri var yetişir zihni bahçesinde. Herkesin bir tedbiri var takar çelmeyi vakti gelince. Herkesin bir tilkisi var döner dolaşır gelir kürkçü dükkanına. Kimisi dağ deler kimisi de ambar deler. Kimi masal anlatır ağzına baktırır kimisi de gerçeklerden bahseder taşlanır. Kimileri timsahtır kötülüğünden çekinildiğinden hürmet ve iltifatlara gark olur. Kimisi de bülbül gibidir sapanla kafesle tuzakla  kovalanır.

Dünya çok tuhaf bir yer. Uyanık geçinenlere sağ gösterip sol vuruyorlar. Kazandırmaya alıştırıp bir gece de soyuveriyorlar. Anlı şanlı ünlüler otel odalarında ölmüş bulunuveriyorlar. Sonrası zaten laf salatası. Bit bitpazarına düşer, altın gerdanlara hesabı. Ne imam bilir ne cemaat ölünün hesabını. Hesaplar tutmuş mudur acaba ? Yoksa tabuttan yükselen sessiz feryatlar mı kaçırmıştır cami avlusundaki kuşları.

Doğruyu söylemek uğruna taşlanabilme cesaretini gösterebildin mi ? Zalim yöneticiye doğruyu haykırabildin mi ? Mazlumun hakkını koruyabildin mi ? Emaneti ehline saklayabildin mi ? Hastaya, sakata, yaşlıya, çocuğa, ihtiyaç sahibine derman olmaya mı gittin yoksa cüzdan doldurmaya mı ? Bir yetim ağlarken sende ağlayabildin mi ? Bir yalnıza dert ortağı olabildin mi ? İki sevdiğin kişi veya iki sevmediğin kişi ya da birini sevip diğerini sevmediğin veya tanımadığın kişi arasında karar verirken adil olabildin mi ? Hayat felsefen sütünü içmediğin ineğin önüne ot atmamak, kaz gelecek yerden tavuğu esirgememek üzerine mi kurulu ? Sevdiğin bir arkadaşını yanlış bir işten döndürmek ya da kurtarmak uğruna zarar görebilmeyi dahi hatta onu kaybetmeyi dahi göze alabildin mi ? Komşun sana canını malını ırzını emanet edebilir mi ? Odunu kömürü ıslatıp satanlardan mı, soğuklar arttıkça fiyatı artıranlardan, süte su katanlardan mısın ?

Yukarıdaki sorulara cevapların ters evet ise şimdiden söyleyeyim ki, hesap hatası yapıyorsun. Oturduğu dalı kesenlerden, ava giderken av olanlardan olma ihtimalin çok yüksek. Malın makamın cinliğin hiç işe yaramayacak. ER gibi yaşayıp ölmeyenin namazını er niyetine kılmanın hiç faydası yoktur kendini kandırma. ER olarak ölenlere ŞEHİD deniyor. Şehidlik fıtridir. Şehidler Cihad ederken de ölebilir, başı yastıkta da ölebilir. Mümin, Şehid, Veli, Alim esmaları fıtridir dışarıdan belli olmaz Doğruyu Allah bilir.

16 Şubat 2012 Perşembe

UĞUR ÖZALTIN

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 103
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...