Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Güne İyi Başlamak İçin Mucizevi Öneriler…

Sripad Ramaray DAS

06 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI?

Çevre, insanlar, yanlış eğitim, hayat şartları, hızlı tempo gibi birçok faktör bizi kendi doğamızdan fazlasıyla uzaklaştırmaktadır. Bu ise, kendisini yorgunluk, direncin azalması, sinirlilik, stres, öfke, erken yaşlanma olarak göstermekte ve günlük hayatımızın fazlasıyla verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bunları önlemek için hayatınızı radikal bir şekilde değiştirmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz, fakat aslında yapmanız gereken tek şey günlük yaşantınıza bazı ufak detayları dahil etmektir. Sabahtan akşama kadarki faaliyetlerimde nelere dikkat etmeli ve eylemlerimi nasıl yapmalıyım? Bu sorunun cevabı için size bir liste hazırladım. Yaşamınızı kolayca ve etkili bir şekilde değiştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bu listeye bir göz atmak. Maddeler halinde sıraladığım önerileri uygulayın ve hayatınızın nasıl mucizevi bir şekilde değiştiğine bir bakın.

Bu önerileri hayatınızın bir parçası yapmak için, onları hatırlamak son derece önemlidir. Bu nedenle ipuçlarını listeyerek her zaman kolaylıkla görebileceğiniz bir yere koyun/asın. Bunlar ofisinizdeki çalışma masanızda, yatak odanızdaki veya banyonuzdaki aynanız olabilir ya da buzdolabınıza yapıştırabilirsiniz. Ayrıca kolay hatırlanması açısından faaliyetleri (1) sabah, (2) gündüz ve (3) akşam faaliyetleri olmak üzere üç gruba ayırdım.

Şimdi sabah faaliyetlerine bir göz atalım ve güne nasıl daha enerjik başlayacağımızı adım adım izleyelim.

(1) SABAH FAALİYETLERİ:

  • Yatağınızda birkaç dakika hareket yapın. Uyanır uyanmaz yatağınızdan hemen kalkmayın. Önce vücudunuzu gerin ve 2-3 dakika vücudunuzun değişik bölgelerini hareket ettirin; ayak ve ayak bileklerinizi, el ve el bileklerinizi, omurganızı, boynuzu, omuzlarınızı… Bu şekilde vücudunuza bir nevi masaj yaparak, kan dolaşımızı hızlandırır ve gece boyunca hareketsiz kalan vücudunuza canlılık katarsınız. Bu birkaç dakikalık masajdan sonra, 5 dakika kadar daha yatağınızda kalın. Sırt üstü ya da yana dönük bir şekilde uzanabilirsiniz. Ardından gözlerinizi yavaşça açın ve nerede olduğunuzun bilincine varın. kalkarken yatağınızdan hemen fırlamayın. Çünkü bu, kalbi zorlar ve tansiyon hastası olan kişiler için uygun değildir.
  • Yatağınızda oturun. Yatağınızın ucuna oturun ve ayaklarınızı yere basın. Başınızı 2 dakikalığına öne sarkıtın. Ardından yavaşça vücudunuzu kaldırın.
  • Vücudunuzu gerin. Gece boyunca hareketsiz kalan bedende kan dolaşımı ve metabolizma yavaştır. Birkaç fiziksel egzersizle kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.

1. Hareket:

Ayaklarınızı bir omuz boyu açın. Nefes verirken ellerinizi önde birleştirin; nefes alırken, vücudunuzu tavana asarcasına kollarınızı düz olarak yukarı çekin. Başınızı arkaya sarkıtın. Ardından önce sağa sonra sola eğilin. Pozisyonu, nefesinizi boşaltırken ve kollarınızı yandan aşağı indirerek bırakın.

 

2. Hareket:

Kollarınızı düz olarak yana açın. Vücudunuzu sağa ve sonra da sola çevirin. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.

 

 

 

 

3. Hareket: 

Bacaklarınızı iki omuz boyu açın ve öne eğilin. Bu pozisyonda istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Nefesinizi boşaltırken vücudunuzu yavaşça yukarı kaldırarak pozisyonu bırakın. (Yüksek tansiyonu olanlar için tavsiye edilmez)

  •  Birkaç derin nefes alın. Birkaç derin nefes sizi canlandırıp enerjiyle dolduracaktır. Odanızdaki pencereyi açın ve uzun ve derin birkaç nefes alıp verin. (Not: Nefes uygulamaları esnasında hava temiz olmalıdır.) Nefes alma ve verme sürelerinin eşit olmasına dikkat edin. Bu egzersizi düzenli olarak her sabah uygulayın ve kapasiteniz doğrultusunda nefes alıp verme sayısını düzenli olarak arttırın.
  • Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su cilt için mükemmeldir. Cilde tamas eden soğuk su, damarları daraltır, dolayısıyla cildi da sıkılaştırır, yani kırışıklıkların oluşmasına engel olur. Bu nedenle yüzünüzü sıcak ya da ılık suyla değil, mutlaka soğuk suyla yıkayın.
  • Dilinizi temizleyin. Kahvaltı yapmadan önce mutlaka ağız temizliğinizi tamamlayın. Ağız temizliği sadece dişleri fırçalamak ve ağzı çalkalamakla bitmez. En önemli bölüm, dil üzerinde gece boyunca biriken toksik maddeleri atmaktır. Bunun için bir dil temizleyicisi kullanmalısınız. Diş fırçası, dili temizlemek için uygun bir alet değildir, çünkü dil üzerindeki duyu reseptörlerini tahriş ederek tat alma duyularını köreltir. Gece boyunca kendini yenileme süreci içerisindeki vücut, zararlı olan toksik maddeleri, sadece boşaltım sistemi, ter vs. aracılıyla değil, aynı zamanda dil aracılıyla da atar. Vücutta biriken toksik maddelerin hastalıkların temel nedeni olduğu düşünüldüğünde, dil temizliğinin göz ardı edilmemelidir. (Not: Dil temizleyicisi merkezimizden temin edilebilmektedir).
  • Hemen duş alın. Banyo yapmak ya da duş almaktaki amacımız, fiziksel bedenin temizliğinden çok sübtil/ince bedenin temizliği ve enerjmizin arttırılmasıdır. Dikkat edin, banyo yaptıktan, duş aldıktan ya da el ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra kendinizi ne kadar da hafif ve rahatlamış hissedersiniz. Çünkü su, sübtil bedeninize (zihin ve akıl) yapışmış olan tüm negatif titreşim ve enerjilerden sizi arındırır. Saçınızı yıkamasanız da mutlaka bedeninizi yıkayın. Duş almak, sadece uyku sonrasındaki uyuşukluğu gidermekle kalmaz aynı zamanda zihne tazelik ve zindelik kazandırır ve onu canlandırır.
  • Yoga hareketleri (Asana) yapın. Yürüyüşe çıkın. Vaktiniz varsa, mutlaka kahvaltı öncesi birçak dakika yoga asanaları yapın. Hafta sonu ise mutlaka açık havada yürüyüşe çıkın.
  • Kahvaltıdan sonra ağzınızı çalkalayın. Kahvaltı sonrası mutlaka ağzınızı suyla çalkalayın. Ardından ise, isterseniz dişlerinizi tekrar fırçalayın.

 Gündüz faaliyetleriyle ilgili size önermek istediğim şeyleri bir sonraki yazıma bırakıyorum. Yeni bir şeyi uygulamak ve alışkanlık haline getirmek zaman gerektirir. Bu nedenle, zaman kaybetmeyin ve hemen şimdi sıraladığım önerileri izlemeye ve mucizevi sonuçlarını deneyimlemeye başlayın. Güne güzel başlamanız dileğimle…

Okunma Sayısı: 74

Yazarın Diğer Yazıları

Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar. Gıda-besin kombinasyonu…

 HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI? Her besinin kendine özgü bir tadı, ısıtıcı ya da soğutucu...

Neden Bilgi Peşindeyiz…

HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI? Zihninize bir bakın! Şimdiye dek hiç kullanmadığınız ve bir gün...

Hey Zihnim Neredesin?

HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI? Zihin sürekli düşünceler üreten bir fabrika gibidir, dur durak bilmez....

Tahta Olmayalım, Hortum Olalım

Yapınızı Ciddiyetten, Şakacı ve Esnek Olmaya Değiştirin… HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI? Ciddiyeti bırakın! Şakacı...

Telepati Yapmak İster Misiniz? Önce Aynanızı Temizleyin…

HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI? Ayna, karşısında duran her şeyi yansıtır, hem de olduğu gibi…...