Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gözlerin Altındaki Mor Halkalar

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

11 Mart 2010 00:04

1 Yorum

Gözlerin altındaki mor halkalar Cahit Sıtkı Tarancı’ nın da 35 Yaş şiirinde dile getirdiği gibi çoğu zaman yaşlanmanın bir belirtisi olarak bilinir. Şakaklarıma kar mı yağdı ne var? Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz? Ya gözler altındaki mor halkalar? Neden böyle düşman görünürsünüz; Yıllar yılı dost bildiğim aynalar?

Bu mor halkalar yaşlanmayla ilgili olabileceği gibi gençlerde hatta çocuklarda bile görülebilir. Bazen sadece estetik bir problem olarak karşımıza çıkar ama bazı hastalıkların bir belirtisi olması da mümkündür.

Gözler altındaki mor halkalar bazı ailelerde daha çok görülür ve bunun tıpkı bacaklardaki varisler gibi kalıtsal bir özellik olduğu kabul edilir. Gözler altındaki deri çok incedir ve deri altındaki geniş damarlardan kan akarken deriye mavimsi bir renk verir. Deri ne kadar saydam ve açık ise bu halkalar da o kadar belirgin gözükür.

Gözler altında mor halkaların sık görülen sebepleri şunlar:

SAMAN NEZLESİ: Gözlerde kaşıntıya yol açan hastalıklarda, derinin ovalanması ve kaşınması derinin rengini koyulaştırır. Saman nezlesi olanlarda, özellikle polen mevsiminde bu halkalar daha belirgindir. Bazı besin alerjileri de gözaltlarının koyulaşmasına sebep olabilir.

GÜNEŞTE KALMA: Esmer tenli insanlar bile yazın güneşe maruz kaldıklarında, gözlerinin altındaki deride pigment artışı olabilir, çünkü güneş ışınları derideki hücrelerde melanin yapılmasını artırır. Melanin de deriye koyu bir renk verir.

İLAÇLAR: Damarları genişletme özelliği olan bütün ilaçlar gözler altında mor halkalara neden olabilir. Gözler altındaki deri ince ve narin olduğundan, damarların genişlemesi ve kan akımındaki artış deriye koyuluk verir.

BESLENME: Beslenme bozukluklarında da gözler altında morarmalar oluşabilir.

YORGUNLUK VE UYKUSUZLUK: Uykusuzluk ve aşırı yorgunluk derinin solmasına, bu da derinin hemen altındaki damarların daha belirgin olarak görülmelerine, yani mor halkalara yol açar.

 GEBELİK VE ADET DÖNEMİ: Gebelik sırasında ve adet dönemlerinde de deri daha solgundur. Böylece deri altında seyreden damarlar daha belirgin olarak görülür, deri koyulaşır.

DOLAŞIM BOZUKLUĞU: mor halkaların bir sebebi de kan akımının yavaşlaması yani dolaşım bozukluğudur. Kardiyo-egzersizler ile dolaşım hızlandırıldığında bunlar kaybolabilir. Vücudun susuz kalması da benzer bir mekanizma ile mor halkaların oluşumun kolaylaştırabilir.

TEDAVİ

Mor halkalara sebep olan bir hastalık varsa asıl önemli olan bunun tedavisidir. Bunun dışında çiğ patates dilimlerinin veya çay torbalarının gözler altına uygulanması halk arasında en popüler olan yöntemlerdir. Bol sıvı içilmesi, yeterli uyku da bu hoşa gitmeyen halkaların azalmasına yardımcı olabilir. Bu halkalar makyaj malzemeleri ile de geçici olarak kapatılabilir.

Okunma Sayısı: 125

Yazarın Diğer Yazıları

Koronavirüs Havadan Değil Yakın Temasla Bulaşıyor

Bazı kararlarıyla bilim dünyası ile ters düşen CDC yani Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gene...

Hayvansal Gıdalar Kalp Damar Hastalığı Riskini Azaltıyor

Hayvansal gıdaların ağırlıkta olduğu diyetlerin kalp-damar hastalıkları için risk faktörü olduğu kabul edilirdi ama hayvansal...

En Az 10 Milyon Grip Aşısına İhtiyacı Olan Bir Ülke Neden Bu Kadar Az Aşı İstiyor?

Türkiye’ de ve dünyada da bugüne kadar tüm propagandalara rağmen pek fazla rağbet görmeyen grip...

Nezle KOVİDİ Hafifletebilir, KOVİD Gribi Azaltabilir

İndependent Türkçe‘ deki yazım: Dünya son iki aydır artışa geçen yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) vakaları...

Kilo Verme Değil İnsülin Direncinin Düzelmesi Grip Ölümlerini Önlüyor

Yeni bir araştırmada obez farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin glukoz metabolizmalarının bozulmuş olduğu gösterildi. Obez farelerin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

    Akşamcıların çoğunda oluyor nedense.
    Böbrek sorunu olanlarda da var sanırım