Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gevşeme…


17 Kasım 2008 00:00

Yorum Yapılmamış

Maide ÖREN

BİLİNÇ ALTI

“Zihin, bir sisteme, bir yönteme ya da biçimlenmiş düşünceye saplandığı sürece özgür olamaz.” J. Krishnamurti

Uykuya başlamadan önceki 15 dakikalık maceramıza devam edelim.

Hiç düşündünüz mü?

İnsan uykuya; nefes alırken mi yoksa, verirken mi dalar? Yogiler bu önemli ayrıntıyı incelemişler ve bu sonuca varmışlar. Ne alırken ne de verirken; İnsanlar nefes verdikten sonraki boşlukta uykuya dalar-mış. Bunu neden söylüyorsun o kadar önemli mi diyorsanız evet çok önemli.

Nefes alış verişlerimizi sakin ve ritmik aldığımızda bu boşlukların oluşumunu sağlayabiliriz. Ama sürekli mesaide olan zihnimiz sürekli çalışırsa o boşluk sağlanamaz. Çeşitli nedenlerden kasılan vü-cudumuzun kasılmasını önlersek bu boşluğu yakalayabiliriz.

Yatağa yatmadan önce nefesimizi takip ederek gevşersek, tüm kaslarımızı sakinleştirir aynı zamanda zihinde faaliyetini sürdüren olumlu veya olumsuz dü-şüncelere de bir müddet ara vermiş oluruz. Böylelikle vücutla birlikte gevşeyen sinirlerde sakinleşmiş olur.

Sabahları dişler kenetlenmiş ve yorgun, isteksiz uyanmanın başlıca nedeni kasılmış kaslarla karmaşık ve yorgun zihinle uykuya dalmaktır.

Gevşemek; kendini koy vermek, tüm gerginliğini yok etmek, vücut enerjisini dinginleştirerek dinlenme gereksinimini sağlamaktır.

Genelde yaşadığımız yoğun hayat, gergin ve yorgunluk dinlenmemizin sağlıklı yapılıp yapılmadığını fark ettiremez taki vücut alarmını verene kadar.

Yurdumun Metropol insanları ya masa başında ya da bilgisayar karşısında ya da her nerede çalışırsa çalışsın akşam gün bitiminde kendilerini evlerinde bir koltuğa çökmüş, televizyonun karşısında bulurlar. Kaslarının, eklemlerinin, omurgalarının vb. yorulduğunu ancak o zaman anlarlar.

Televizyon seyrederken veya bir şeyler okurken dinlendiklerini zannederler. Oysa zihin halen çalış-maktadır. Bu nedenle düşünce yoluyla bedene hareketsiz haldeyken dahi enerji dağılır ve kişi gerektiği gibi dinlenemez. Gevşemek için zihin de aktivitesini yavaşlatması gerekir.

“Kişi yalnız beyniyle değil, kaslarıyla da düşünür.”

Öfkeli birini gözlemleyin kasları gergin, nefesleri sıktır, kalbide hızlı atar, kan basıncı yüksektir.

Bu örnekle birlikte her şeyden önce düşünce ve beden arasındaki denge sağlanmalıdır.

Sizlere sunacağım kolay ve herkesin uyguladı-ğında rahatlayacağı, uyumadan önceki 5 dakikalık bir süre. İnanın çok keyifli o kadar ki bu süreyi arttıracağınıza eminim.

* Seçeceğiniz yer havadar olmalı, sessiz ve loş ışık daha keyif verecektir,

* Hemen akabinde uyumayacaksanız halının üzerine uzanabilirsiniz. Üzerinize ince bir battaniye alın zira nefesleriniz yavaşlayıp kan dolaşımınızı yavaşlatacağınızdan üşüyebilirsiniz,

* Yere terk edeceğimiz vücudumuzun her noktasını hissedebilir bir düzlüğe uzanmalı,

* Gözler kapalı ve göz bebekleri ya burun ucuna ya da iki kaş arasına yönelmeli,

* Çene kemiği gevşek dişler birbirine değmemeli,

* Zihnimizi sadece nefesimizi izlemeye bırakma-lıyız ki bu zaman zarfında dinlensin.

Derin nefes alınır, dolu akciğerlerle tüm kaslar kasılır ve nefes vererek tekrar gevşetilir. Birkaç kez tekrarlanır. Normal nefes alıp vermeyle bedenin ağırlığı yere terk edilir. Uygulama süresinde normal nefes alınır. Yani akciğerlerimizin istediği nefes türü olmalıdır. Tüm düşüncelerimizle sadece nefes alıp verişimizi takip etmeli her derin nefes verişimizde kendimizi yerçekimine terk etmeliyiz.

Vücudumuzun iyi gevşediğini anlamanın tek yolu nefes alışlarımız verişlerden kısa olmalıdır. Her nefes alışlarda ayaktan itibaren tek tek organlarımızı gözden geçirerek nefes verirsek tüm kasılan organlarımız gevşemiş olur.

Örnek; nefes alalım ayak parmaklarımızı düşünelim ve derin nefes vererek parmaklarımızı gevşetelim gibi. Amaç uyumak değildir. Solunumu izleyerek kasları gevşetip derinliği hissetmektir. Beden miskin değil mutlu ve huzurlu olmalıdır. Gevşeme bitince gözlerinizi hemen açmayın istediğiniz kadar keyfini sür-dürebilirsiniz.

Her gün düzenli yapıldığında vücudunuz sakinleşip yumuşayacak ve günlük endişe ve sıkıntılarınızdan bu gevşeme sayesinde sakinleşen parasempatik sinir sistemi devreye girip gerginliğinizi azaltacak zamanla yok edecektir.

Bu çok eğlenceli ve keyifli çalışma sizi olağan gerçeklerin birazda olsa dışında tutacaktır.

Okunma Sayısı: 166
Kategori: Maide ÖREN

Yazarın Diğer Yazıları

Kim Bizim Düşmanımız?

Hep farklı savaşların içindeyiz…Savaş deyince Düşman ve silah geliyor akla. Bu savaşta silah yok. Ama...

Gün Şafakta Uyuyan Doğa Gibi Sakin!

Geleceğimizin zemini sürekli kirleniyor İlerlemek de zorlandığımız yaşamın zeminine bakıyorum da ne çok pislikler var....

Yine Döndüm de Döndüm…

Hiç bilmediğimiz bir zaman diliminde o çok iyi hissettiğim Mevla’mın aşkını ruhuma daha fazla işlemesine...

Erenler Çoğaldı

Son zamanlarda her yerde geçmiş tarihlerde yaşamış erenlerin sözlerinden alıntılarla meram anlatılır olundu. Bir selam...

Sen Hangisinde Rol Alıyorsun?

Geçen akşam sevdiğim bir arkadaşın düğününe az bir zaman katıldım. Öyle durup seyretmek hoşuma gidiyor...