Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gençler “Çeyiz” İçin Biriktiriyor


14 Ocak 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, maddi sıkıntı nedeniyle yuva kuramayan çiftler için başlatılan “Çeyiz Hesabı” uygulaması ile bankalarda 9 ayda yaklaşık 17 milyon lira birikti . Uygulamanın başladığı günden itibaren 23 bin 940 kişi, çeyiz

hesabına müracaat etti. Çeyiz Hesabı’nın ilk ödemesi ise 2019’da yapılacak.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından maddi sıkıntı nedeniyle yuva kuramayan çiftler için başlatılan “Çeyiz Hesabı” uygulaması ile 9 ayda bankalarda yaklaşık 17 milyon lira birikti. Uygulamanın başladığı günden itibaren 23 bin 940 kişi, çeyiz hesabına müracaat etti.
Çeyiz Hesabı ile Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik, 16 Aralık 2015’te Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Birikim yaparak evlilik döneminde rahat etmek isteyen henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış gençlerin yanı sıra ailelerin de çocukları adına açabilecekleri çeyiz hesabı uygulaması, 18 Nisan 2016’da başladı.
Bakanlıkça maddi sıkıntı nedeniyle evlenemeyen çiftler için hayata geçirilen “Çeyiz Hesabı” uygulamasına gençler yoğun ilgi gösterdi. Hesap, hem birikim yapmaya olanak sağladığı hem de devlet katkısından yararlanma imkanı sunması dolayısıyla evlenecek çiftlerin adeta umut kapısı oldu.
Bakanlık verilerine göre, uygulamanın başladığı günden itibaren 23 bin 940 kişi çeyiz hesabına müracaat etti. Bugüne kadar 14 bankada açılan hesaplarda biriken para miktarı ise 16 milyon 767 bin 980 lira 25 kuruş oldu.
KİMLER YARARLANABİLİR?
Çeyiz Hesabı uygulamasından Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacaklar yararlanabilecek. Türk vatandaşı olup kendi talebiyle bunu kaybeden mavi kart sahipleri ile 3’üncü dereceye kadar alt soyları da çeyiz yardımı hakkından yararlanabilecek. Türkiye’de ikamet şartı olmadığı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da çeyiz yardımı alabilecek.
Sisteme dahil olmak için ise Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunlu olacak. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin öncelikle Türk vatandaşı olması ve Türkiye’deki bir bankada hesap açtırması gerekiyor.
Uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl düzenli ödeme yapma şartı bulunuyor. Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor. Gençler ödemelerini aylık ve 3’er aylık periyotlarda yapabiliyor.
Ödemesini 3-4 yıl arasında düzenli yapanlara 4 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde, hesaptaki birikimlerinin yüzde 15’i kadar katkı sağlanıyor. 5 yıl veya daha uzun süre ödeme yapanlara da 5 bin lirayı aşmamak koşuluyla birikimlerinin yüzde 20’si kadar devlet katkısı veriliyor. Çiftler, hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus üst sınırı aşan miktarda para yatırabiliyor. Ancak bu tutar en fazla 15 bin lira olabiliyor.
İLK ÖDEME 2019’DA
Çeyiz Hesabı için ödemelerin aksatılmaması gerekirken, aylık ödemede 3 kereden fazla, 3 aylık ödemelerde ise birden fazla ödemenin aksatılması, hesabın sona erdirilmesine neden oluyor.
Çiftlerin devlet katkısını alabilmeleri için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile bankaya başvurmaları gerekiyor. Bu kapsamda en geç 2 ay içerisinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabiliyor.
Yuva kuracak gençlere sağlanacak devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanacak ve hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Çeyiz Hesabının ilk ödemesi ise 2019’da yapılacak.
Okunma Sayısı: 99

Yazarın Diğer Yazıları

Haksız Çıkartılan İşçiler “İşe İade İsteyebilir!”

Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin...

İş Kanununda Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şartları

Kıdem tazminatı işçinin İş Kanunundan doğan en temel haklarından biridir.kıdem tazminatı, işçinin işverene bağlılığının ve...

Kreş Yardımından Gelir Vergisi ve SGK Primi Kesilecek mi?

7103 sayılı Kanun’da kadın hizmet erbabı adına verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmetine ilişkin gelir...

Kıdem Tazminatı ne Kadar Arttı?

Çalışanların en önemli haklarından birisi olan kıdem tazminatı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarına...

Kısa Çalışma Ödeneği Arttı

Bir yıla yakın bir süredir işçinin, işverenin hayatında önemli bir yer edinen kısa çalışma ödeneği,...