Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Gelin, Patentli Türkiyeyi Yaratalım!


17 Eylül 2008 01:38

Yorum Yapılmamış

Av. Murat Cevahir COŞKUN

MARKAVİZYON

Ülkemizde her gün yüzlerce binlerce buluş yapılmakta fakat bu buluşlar patenlenmediği için işin rantını yabancı ülkeler almaktadır. Türkiye’nin patent ve marka konusunda hızla bilinçlenmesi ve gelişmesi gerekmektedir. Bunun için ben öncelikle sizlerle patent ve marka terimlerini paylaşmak istiyorum.

Patent Nedir?

Patent , bir buluş için buluş sahibine verilen ve adı geçen buluşun başvuru sahibine ait olduğunu ve buluş sahibinin izni olmaksızın başkalarının bu buluşu üretmesini , kullanmasını ya da satmasını belirli bir süre boyunca engelleyen bir sınai mülkiyet hakkıdır. Buluş Nedir?Buluş en basit anlatımı ile teknik bir sorunun çözümünü ifade eder.Buluş kavramı patent hukukunun temelini oluşturur. Geniş anlamı ile buluş ; tekniğin bilinen durumunu aşan , yeni ve sanayiye uygulanabilen uygulamalardır.

Faydalı Model Nedir?Faydalı model Türkiye’de ve dünyada yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşların korunması için verilen vir sınai mülkiyet hakkıdır.Faydalı model ile patent hakkı arasındaki en önemli fark , faydalı model hakkında teknolojinin bilinen durumunun aşılması kriterinin aranmamasıdır. Bu itibarla faydalı model başvurusu patent hakkına göre daha sınırlı olmasına rağmen daha basit ve ucuz bir yöntemdir.

Patent Tescili Neden Gereklidir?

Patent hakkı ile korunmakta olan bir buluş buluş sahibini üzerinde bir sınai mülkiyet hakkı oluşturur. Tescilli bir buluş , sahibine o buluş hakkında inhisari kullanma hakkı verir. Patent hakkı sahibi buluşunun aynısının ya da benzerinin izinsiz olarak üretilmesini , kullanılmasını ve satılmasını önleme hakkı vardır.

Önemli Konular

• Patent/Faydalı Model belgesi başvuruları ve patent/faydalı model belgelerinin yıllık ücretlerinin her yıl vade tarihinde ödenmesi gerekmektedir. Vade tarihinde ödenmeyen patent/faydalı model belgesi hakkı sona erer.

• Patent/Faydalı Model belgesi sahibi ya da yetkili kıldığı kişi patentin verildiğine ilişkin ilanın yayın tarihinden itibaren üç yıl içerisinde buluşunu kullandığını kanıtlayacak kullanım belgesini Türk Patent Enstitüsüne vermek zorundadır.                                                

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

• Başvuru yapılana kadar buluşunuzu gizli tutunuz.

Bir buluş hakkında patent verilebilmesi için yeni olmak zorundadır.Yenilik buluşun başvuru tarihinden önce herhangi bir yolla kamuya açıklanmamış olmasıdır. Bu nedenle başvuru yapılana kadar buluşun kesinlikle açıklanmaması gerekmektedir.

 Tescil başvuru yapılmadan önce benzerlik araştırması yapılmalıdır.

Daha önce tescil edilmiş ya da tescil başvuru yapılmış bir buluşun aynı ya da benzeri buluşlar öncelik ilkesi nedeniyle tescil edilemezler. Bu nedenle öncelikle buluş hakkında Benzerlik Araştırmasının yapılması gereklidir. Patent Benzerlik Araştırması tarafımızdan ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Okunma Sayısı: 204

Yazarın Diğer Yazıları

Marka Vizyonu ile Türkiye Vizyonu!

Av. Murat Cevahir COŞKUN MARKAVİZYON  Marka hakkının korunması, tecillenmesi, sahiplenilmesi, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine taşımakta...