Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Evrensel Gerçekler


30 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

İnsan ile hayvan arasındaki en büyük fark akıldır. İnsan aklıyla karanlıkta görmesini, deniz altında günlerce kalmasını, dağları delmesini, duvarın ardını görmesini bilir ve uygular. İnsan ile hayvan arasındaki ikinci en önemli fark, hayvanlar yaşamak için öldürürler, insan ise yaşatmak için ölür. Kendini Allah yolunda feda edenin adıdır Şehid. O en kıymetli canını feda etmiştir. Mal feda edenden üstündür can feda eden.

Sevaba ortaklık nasıl ki gerçekse, suça ortaklıkta gerçektir. Ağaç diken ile orman yakan nasıl bir olabilir ? Kitap basan ile kitap yakan ya da su dağıtanla kanalizasyon patlatıp ortalığı pisliğe karan nasıl bir olur ? İyi ile kötüyü ayırmak, zararlı ile faydalıyı görüp uygulamanın sonuçları nasıl bir olur ? Yapmadığınız bir iyiliğin sonucunu beklemek ne kadar büyük cahillik ise yaptığınız bir kötülüğün sonucunun olmayacağına inanmakta o derece salaklıktır.

Evrensel gerçeklerin açıklandığı kitap Kuran-ı Kerim de şöyle bir evrensel hakikat vardır. KİM ZERRECE HAYIR İŞLERSE KARŞILIĞINI GÖRÜR. KİM DE ZERRECE ŞER İŞLERSE KARŞILIĞINI ALIR. Çok açık bir evrensel kuraldır bu. Evrensel gerçekler Kuran-ı Kerim de açık seçik hatta misaller ile anlatılmıştır. Bu gerçekleri kitapta okumak yeterli değildir ayrıca o kuralların hayat içinde nasıl işlediğini görmekte gerekir.

İbret almak, vicdanlı olmak, aklımızı kullanmak, güvenilir olmak, vefalı ve kanaatkar olmak elzemdir. Zeytin peynir ekmeğe kanaat edip doyabilen bir gözü toku hiç kimse pirzola hayaliyle yoldan çıkaramaz. Pirzola hayali akla düşünce hırs haset şehvet azar ve kişiyi nankörlüğe sürükler. Ekmek peynir zeytini beğenmemeye başlarsa işte felaketi o anda başlamış olur.

Evrensel kitap olan Kuran-ı Kerim de başka hangi evrensel gerçekler vurgulanmış hiç merak ettiniz mi ? ZORLUĞUN YANINDA BİR KOLAYLIK MUHAKKAK VAR İnşirah suresi. KİM ALLAH DAN KORKARSA ALLAH ONA İŞİNDE BİR KOLAYLIK VERİR – ALLAH BİR GÜÇLÜKTEN SONRA BİR KOLAYLIK YARATACAKTIR Talak suresi 4-7 ayetler,

Helak edilen memleketler-medeniyetler hakkındaki evrensel mesajları hiç merak ettiniz mi ? 117. Senin Rabbin, halkları iyi ve ıslahatçı iken, o memleketleri haksız yere helak edecek değildir.HUD Suresi. İyi insanların ve islahatçı yöneticilerin yaşadığı, nankör olmayan toplumlar haksız yere helak edilmiyor sonucu çıkıyor bu ayette. ŞÛRA 30.Size gelip çatan her musibet ellerinizin kazandığı yüzündendir. 31- Sizin Allah dan başka yardımcınız yoktur.

Burada sözü daha fazla uzatmak istemiyorum çünkü her insan evrensel gerçekleri kudsal kitabın uyarılarınca kendisi hayat kitabında okumalı, incelikleri fark etmelidir. Buradaki püf noktası şudur. Kişi önce doğruları mı öğrenmelidir yoksa yanlışları mı araştırmalıdır ? Benim görüşüm insan yanlışları araştırmadan önce sabit evrensel doğruları idrak etmelidir. Bu idrak edişten sonra yanlışlar zaten ayan beyan görülecektir.

Kişisel doğrular değil temel doğrular üzerinden yüründüğünde beden, ruh, bilinç dengeli arınır. Evrensel doğrular idrak edilmeden yola çıkıldığında iş felsefeci boyutunda kalır öze varmaz. Yani kişi MANDRA FİLOZOFU gibi olur. İnsanı etkileyen güzel laflar ederler ama tembeldirler. Tembel kişi asalaktır. Asalak kişiler üretmez tüketirler. Felsefecilerin topluma yaptıkları en büyük kötülük, doğruların aralarında yanlışları da doğruymuş gibi algılatıp  halkı yanıltırlar. Felsefeciler ruhsal arınma çalışmaları olan ibadetleri uygulamadıklarından sırtı kitap yüklü eşeklere benzetilirler.

 

Okunma Sayısı: 63
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...