Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Eski Memurlar İkramiye Bekliyor


13 Kasım 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Okurumuz Hüseyin Biricik, “1998 senesinde memurluktan ilişkim kesildi. 20 senelik emekli günümü SSK’ya aktardım ve çalışarak daha sonra emekli oldum. Aradan geçen 20 senelik Emekli Sandığı sürelerinin ikramiyesini alabilir miyim?” diyor.

Bu köşede daha önce de eskiden bir süre memurluk yapıp, daha sonra istifa ederek SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur’dan emekli olan ve ikramiye alamayan eski memurların sıkıntısını dile getirmiştim. Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrasında 9 Temmuz 2011 tarihinden itibaren SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur’dan eski memurlara, devlet memurluğunda geçen süreleri için ikramiye ödeniyor. Ancak, 9 Temmuz 2011 tarihinden önce SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur’dan emekli olmuş eski memurlar için yargı yoluna başvurulmayınca ikramiye ödemesi yapılmıyor. Halen yaklaşık 16-17 bin eski memurun açtığı davalar devam ediyor. Neticelenen davalardan bir kısmının emekli oldukları tarihte geçerli katsayılar üzerinden, bir kısmının da ödeme tarihindeki katsayılar ikramiye ödenmesine karar vermesinden dolayı Danıştay’ın hangi tutar üzerinden ödeme yapılacağına ilişkin kararı bekleniyor.

Okurumuzun durumunda olduğu gibi, yüzbinlerce eski memur mahkemeyle uğraşmadan ikramiyesini almak istiyor. Tabii birçok konuda uzlaşmacı kişiliği ve çözümleriyle çalışma hayatındaki sosyal tarafların güvenini kazanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, bu sorunu da vatandaşı yormadan, üzmeden çözeceğine inanıyorum. Aksi halde, yüzbinlerce eski memura mahkeme yolu görünüyor. Bu hem devletin mahkeme masrafı ödeyeceği, hem de yargının iş yükünün artacağı anlamına gelecek.

Dava yoluna gideceklerin ise öncelikle SGK Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvurup “ödeme tarihindeki gösterge, ek gösterge, kıdem aylığı ve özel hizmet tazminat rakamları ile taban aylık rakamları baz alınıp, ödeme tarihindeki memur maaş katsayıları üzerinden emekli ikramiyesi ödenmesi” talep edilmeli, talebi reddedildikten sonra da Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde aynı talepte bulunularak dava açılması gerekecektir.

Okunma Sayısı: 95

Yazarın Diğer Yazıları

Kıdem Tazminatı ne Kadar Arttı?

Çalışanların en önemli haklarından birisi olan kıdem tazminatı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarına...

Kısa Çalışma Ödeneği Arttı

Bir yıla yakın bir süredir işçinin, işverenin hayatında önemli bir yer edinen kısa çalışma ödeneği,...

Fesih Nedeninin Yazılı Bildirimi Neden Önemli

İş sözleşmesinin feshine ilişkin 7244 sayılı Kanunla getirilen geçici fesih yasağının süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile...

Asgari Ücret İşçinin Cebine Nasıl Yansıyacak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 3. maddesine göre iş sözleşmesi ile çalışan ve 4857 sayılı Kanunun...

Kısa Çalışmada Neler Değişti?

Son aylarda neredeyse tüm çalışanların yakından bildiği bir kavram oldu “Kısa Çalışma”. Koronavirüsü (COVID-19) salgın...