Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Elma + Armut = Havuç


03 Mart 2010 00:03

Yorum Yapılmamış

Ne elmanın kırmızısı ne de armudun sarısı olmalı, ikisinin ortası havuç öyle mi ? Yaşamda bu formül bize başarıyı getirir mi ? Elma’yı kırmızı başlıklı kız, armudu ayı yesin biz havuca takılalım mı diyorsunuz ? Yani tavşanlığınızı ilan ediyorsunuz böylece.

Kırmızı başlıklı kızı kurt yesin bana ne diyemezsiniz. Ayı gitsin istediği ağaçtan istediği armudu yesin bana ne diyemezsiniz. Bana dokunmayan yılan kralın damadı olsun diyemezsiniz. Gece gözüne fener tutulmuş tavşan gibi olaylara tepkisiz kalamazsınız. Elma ile Armudu toplayamazsınız. Mantık hatalarıyla sorunları çözemezsiniz. İki yanlış bir doğru yapmadığı gibi iki yanlış bir doğru da yine sonuçta kazandırmaz. Katil olmak yanlıştır, namaz kılmak doğrudur ama katilin maktülünün cenaze namazını kılması doğru mudur ?

Hiçbir zaman bir yanlış ile bir doğruyu toplayıp genel bir doğruyu bulamazsınız. Düz mantık kullanmak her zaman doğruyu vermez. Şeytan ateşten yaratılmıştır, Cehennem de ateşlidir öyleyse şeytan cehennemde azap görmez tatil yapar diyemezsiniz.  O zaman derler ki, Adem de topraktan yaratıldı, sende ademoğlusun. Atla bakalım evinin çatısından toprağa, canın yanacak mı ?

Bir yanlış bahane edilerek başka bir yanlış doğruymuş gibi gösterilemez. Bu ters mantıkla haklı çıkılamaz. Kocam beni aldatıyor bende onu bakkalın çırağıyla aldatayım fikri çok sakat bir çözümdür. Ya kocanız sizi aldatmadıysa ne olacak ? Eğer kocanızdan şüphelendiğinizde mahkemeye gidip boşanmayı seçmiş olsaydınız doğru ortaya çıktığında bir özür dilemeyle yuvanıza dönme şansınız var fakat bakkalın çırağıyla varılacak bir yer yok.

Dayak atarak insanların eğitilebileceğini savunuyorsanız bunun yanlış olduğunu sizde yediğiniz bir dayakla anlarsınız. Peki o gün kendinizle nasıl barışacaksınız ? Çok duymuşumdur, onlar bizim düğünümüze-cenazemize-kutlamamıza-gezimize-mevlidimize-sünnetimize  vs. gelmediler bizde şimdi onların davetine gitmeyeceğiz gibi. Dikkat edin. Bir yanlış bahane edilerek başka bir yanlış yapılıyor ve haklıymış rolü de bedava. Bu çok yanlıştır. Hatta daha beterini yapanlar bile var. O bizim sünnette para takmamıştı bizde para mara takmayız gibi. Peki demezler mi adama o sizin sünnette 4×4 jeep hediye etseydi sen ne götürecektin. Taksiden aşağı kurtarmaz mı olacaktı o zaman.

Yaşamda hep işimize öyle geldiğinden elmalarla armutları topluyoruz, yanlışları zannımızca doğru kabul ediyor aslında yanlışları çoğaltıyoruz. Hele o düğünlerde yaşanan rezillikler. Gelin arabasının önünü kesen sarhoşların çıkardığı kavgalar, dövülen damatlar, birbirine giren kız oğlan tarafları. Yuva kuruluyor sözde ve bu mutluluğu bu sarhoş herifler mutluluk katıyor. Olay karakolda bitiyor.

Tavşanlar korkaktır, çok ürerler, çok işerler, bir havuca kolayca tuzağa düşerler, gece ışık gördüklerinde donar kalır kaçamazlar, çok sesiz hayvanlardır. Bence tavşanlar gibi olmayın. Hiçbir gerçekten kaçmayın. Bir gerçekle karşılaştığınızda onu çömeye çalışın inkar etmeyin. Elma elmadır, Armut armuttur. Her tat orjinaldir. İnsan aklıyla şeref kazanmış, pişman olması yani vicdanıyla affedilmiştir. İki yanlıştan bir doğru çıkartmaya çalışmayın. Sihirbazlar şapkalarından daha önce sakladıkları tavşanı çıkarırlar sakın aldanmayın.

02 Mart 2010 Salı

UĞUR ÖZALTIN

Okunma Sayısı: 116
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...