Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Eğitimde Gelişim ve Değişimin Yol Haritası


18 Nisan 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

PRENSİP

Kurumsal prensibiniz muhakkak olmalı, lakin uygulanabilir de olmalı. Prensipleriniz, ancak; hizmet verdiğiniz muhataplarınızın faydasına ise karşılık ve saygı görür.

Örnek: Kurum içinde veli ve/veya öğrencilerinize alkol tüketiminizi yasaklamanızdaki amacınızı, dini normlarla açıklarsanız; bu, muhataplarınızda kabul görmeyebilir. Lakin “öğrencimizin sağlığı bizim önceliğimizdir.” diye bir açıklama yaparsanız; bu, muhataplarınız nazarında yeterli görülmese bile, onların itiraz olasılığını kaldırmış olursunuz.

DEĞİŞİM

Değişim, kesin kalıplardan ve tabulardan sıyrılma hamlesiyle gerçekleştirilebilecek bir eylemdir.

Müşterinizin memnuniyetini, kurumsal kalıplarınızın önüne koyabildiğiniz sürece değişime ulaşabilirsiniz. “Her insan özeldir.” diye bir slogan geliştirip de, her öğrenciyi tek bir kalıba sokmaya çalışırsanız; bu, öncelikle kendinizle “çelişkili” olduğunuzu gösterir, diğer bir yönüyle de esnek bir sisteminizin ve “alternatif üretim planlarınızın” olmadığını gösterir.

GELİŞİM

Gelişim müşteri odaklı düşünce ve eylemle mümkündür.

Örnek 1: Adidas’ın genel standart ve kalıpların ötesinde ayakkabı numaralarında “buçuk”lu bir ara numara üretimi vardır. 41,5 gibi…

Bir insan düşünün ki; bir ayağı yok. Doğuştan veya sonradan sakatlanmış bir müşteri, ayakkabı mağazasına giriyor ve 41 numara bir çift ayakkabının sadece tek eşini almak istiyor. Eğer firma, o insanın özel durumuna empati kurup, tek ayakkabı satabiliyorsa ve o özel müşteriden bir çift ayakkabının sadece tek eşinin ücretini talep edebiliyorsa; bu bir devrimdir. Müşteriyi anlamak ve onu kazanmak, kazançların en güzeli olduğu gibi firma haklı ve özel reklamın da en güçlüsünü yapmış olacaktır.

Adidas mağazası, seri üretim yapan fabrikasından isterse tekli ayakkabı da isteyebilir temin edebilir, yeter ki müşteri memnuniyeti en öncelikleri olsun.

Örnek 2: Bir giyim mağazasına giren bir müşteri, takım elbise almak istiyor. Lakin bedeni ara bir beden. Ceketi 48, pantolonu 46 beden olduğunu düşünün. Normalde hiçbir mağaza takımları parçalamaz. Müşteriye 48 veya 46 beden bir takım elbise satarlar. Dar veya bol geliyorsa müşterinin bunu özel terziye götürerek gerekli tadilatı yaptırması istenir. Sorumluluğu mağaza üstlenmek istemez.

Şöyle bir mağaza düşünün ki; müşteriye şu iki teklifi sunsun… İsterseniz size 48 beden ceket, 46 beden pantolon verelim veya pantolonunuzu, biz size göre yaptıralım, içinize sinmezse sorumluluğu biz alalım, size içinize sinmeyen bir takımı almak gibi bir yükümlüğü yüklemeyelim? Mağazanın bağlı olduğu firma, seri üretim yaptığı için eksik kombini -isterse- rahatlıkla tamamlatabilir.

SONUÇ

Siz de bir eğitim kurumu olarak “Merkez odaklı” bir yapı ile değil “Öğrenci/Müşteri odaklı” bir bakış açısıyla yüksek memnuniyeti yakalayabilirsiniz. Öğrenci ve/veya veliyi bir kalıba sokmak yerine öğrencinin ve velinin makul istek ve taleplerini dinleyerek hizmet vermeyi tercih edebilirseniz, bu sizi sektörünüzdeki tüm kurumların ötesinde hatırı sayılır bir noktaya getirecektir.

Bahattin BAYRAKTAR

Eğitimci | Yazar | Mentor

Okunma Sayısı: 110

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Kaçıncı Baskın?..

Yine bir baskın. Yine şehit verdiğimiz ve yaralanan evlatlarımız… Bu kaçıncı baskın? Ve daha ne...

Neye Ne Kadar Şükrediyoruz..?

…Gerçek bir sohbetten alıntı… Bu gün yine şükür ki hala iyi ve güzelim… “Yaratılanı hoş...

Kelimelerin Sosyolojik Analizi

Umarım demek: “Uçsuz bucaksız bir çöl ortasında ister Leyla ol Mecnun’a seslen, ister -en büyük...

Kunduracı Değil, Şairim…

Kunduracı Değil, Şairim İngiltere’de, ayakkabı tamir eden bir adam, aynı semtte oturan W.Shakspeare’in yakın dostuymuş. Bu...

Neyi, Niye Öğrenmeliyim?

– İçimdeki çocuğun sesiyle… Küçüklüğümden beri, matematik öğretmenim bana sayıları kullanarak nasıl para kazanacağımı, kimya...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı