Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Eğitim Başka Öğretim Başka Şeydir


21 Eylül 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Çoğunlukla eğitim ve öğretim aynı şey zannedilir ama bu yanlıştır. Adama araba kulanmayı öğretebilirsiniz fakat araba kullanırken içkili olmaması gerektiğinin eğitimini vermek zorundasınızdır. Eğer içkili araç kullanmama konusunda eğitimsiz bir toplumsanız nüfusunuz ehliyetli cahillerden ibaret olacaktır. Halbuki arabayı ehliyet kullanmaz. Kişi araba kullanmasını öğrenebildiği kadar içkili araç kullanmamayı da bilmek ve uygulamak zorundadır.

Eğitimlilik ahlak ile ilintilidir. Ne yazık ki, ülkemizde okullarda öğrenim yapılmakta ama eğitim yapılmamaktadır. Eğitimin temelinin aile olduğu bir gerçektir. Bol diplomalı fakat eğitimsiz bir toplum olmak çok üzücü. Ben bu okumuş cahillere KRAVATLI EŞEKLER diyorum.

Bir öğrenciye tıp öğrenimi verebilirsiniz ama onu  sırf çok para almak için gereksiz yere sezeryan ameliyatı yapıp doğumda annenin hayatını riske sokan kişiye ne kadar hekim diyebilirsiniz ? Eğitim ahlak eğitimi olmalıdır. Peki okullarımızda bu eğitim verilebilir mi ? Hayatın her yönünde mesleğini doğru yapan eğitimli insanlar nasıl çoğaltılabilir ?

Din ve vicdani eğitim bence önemsenmelidir. Yobazca değil ama bilimsel, uygulamalı. Okullarda okumayı öğretmek kadar araştırma ve düşünme eğitimi de verilmelidir. Bence eğitim, öğrenmeyi öğretmekten ibarettir. Öğrenmeyi öğrenen bir kişi ezberci olmaz, merak eder, araştırır, ne, neden, nasıl sorularını sorarak yaşar. Bilinçli birey olmak demek kişinin doğru olduğundan emin olduğu konularda adım atması, emin olmadıklarını araştırması öğrenmesidir. Cahil kişinin ezberciliği ona kısa süreli menfaat kazandırıyor gibi görünse de zararları toplumca uzun vadede görülür ve bedeli ödenir.

Eğitimsiz diplomalı cahilleri çoğaltırsanız her mesleğin yüzkaralarını sık sık görürsünüz. Bu yüzkarası arsızlar çoğaldıkça rüşvet,hırsızlık,suistimal,tecavüz,terör vs her pislik artar. Yıldırım düşeceğini ve yangın çıkarabileceğini anlamanız için gök gürültüleri size bir şeyler anlatır da siz anlayabilirseniz tabi…

Okunma Sayısı: 86
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...