Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Düşünmek


26 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Düşünmek nedir, hiç düşündünüz mü ? Düşünmek, zihinde sorgulama yapmaktır. O ana kadar bilinçaltımızda toplanmış olan tüm bilgi kümeleri arasında çok hızlı sorgulama yapıp, aradığımızı bulmak, bilmediğimizi bilmek halidir. Kuyunun dibi karanlıktır göz o anda işe yaramaz. Devreye kulaklar girer. Kuyuya bir taş atarsınız ve size gelen sese göre kuyunun derinliğini ölçer ayrıca suyu var mı, yok mu anlarsınız. Akıllı kişi kuyuya kendisini atmadan kuyunun durumunu ölçer.

 

Peki, bu kuyu insan olsa nasıl ölçerdiniz ? Taş mı atardınız ? Ne yapıp onu ölçerdiniz ? İnsandaki karanlık yani derinlik ve su seviyesi de akıllı kişilerce çok kolay ölçülebiliyor.

 

Düşünmeden okumak körletir; okumadan düşünmek yanıltır. Clairvany

Düşünmeden öğrenmek, zaman kaybetmektir. Konfüçyüs

Düşünmek görmektir. Balzac

Düşünmek, ruhun kendi kendine konuşmasıdır. Eflatun

Güzel bir düşünce de ibadet sayılır. Ahmed Ibşihi
Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, hiç kimse fazla bir şey düşünmüyor demektir. Albert Lipmann

İKİ GÜNÜ EŞİT OLAN ZARARDADIR hadisinde düşünce yönünden şöyle anlayabiliriz. İki günü eşit olan kişide gelişme olmuyor demektir. Olgunlaşmıyor demektir. Beden yaşı büyüyor fakat akıl yaşı yerinde sayıyor demektir. Olgunlaşmak demek, kişinin kendi hatalarını görüyor ve düzeltme çabalarında azimle mücadele ediyor demektir.

 

Düşünmek, akıl kavanozunda fikir balığının fıldır fıldır dönmesi gibi ya da akıl harmanında gözleri bağlı atın düven-harman dövmesi gibidir. Buğdaylar samanlardan ayrılır. Düşüncelerde de kar ve zarar hesapları yapılır ve kişi verimli yollarda yürümek ister. Anlamak noktadır, düşünmek ise o noktaya giden yol. Hayatı anlamaya çalışmayan bir kişi düşünmüyor demektir, düşünmeyen ise akılsızdır. Akılsız kişi de eğri ile doğruyu birbirinden ayırt edemez, kördür yani. Mesela dünyanın yuvarlak olduğunu iddia eden kişi dünyanın çevresini dolaşmadan ya da uzaya çıkıp dünyaya bakmadan bu iddiasını ispatlamıştır. Bunu düşünerek bulmuştur. Uzaktan gelen gemileri düşünmüş ve cevabı bulmuştur.

 

Kuran-ı Kerim de NEDEN DÜŞÜNMÜYORSUNUZ sorusunu çok sık okursunuz. İbret alabilmenin ilk şartı düşünmektir. Düşünmek Kuranı Kerim de kullardan istenilen bir fiildir. Demek ki düşünce bir ibadet gibidir. Düşünmeyenin ibadeti, kaba ve tatsızdır, şeklen ibadet gibi olsa da özde gelişim yoktur. Düşünmek, aramak  bulmaktır. Gönül sarayında kim oturuyor bunu arayıp sormayanın, onu bulmayanın pişmanlığı büyük olacaktır. Düşünmek, kişinin kendisinden kendi gönlüne yolculuğudur.

 

Okunma Sayısı: 127
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...