Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dünyanın En Zor İşi Neden mi Konuşmaktır?!

GENÇ KALEM
Ebubekir DEMİR

13 Şubat 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Bu hayattaki en zor iş nedir biliyor musunuz? Bence söz söyleme sanatı diyebileceğimiz ve kısaca halk dilinde konuşmaktır en zor olanı.
Neden mi? Çünkü anlatması zor olduğu kadar, anlaşılması anlatmasindan kat be kat daha zordur. Zira konuşmak kalitesi bize bağlı olan bir hal iken, anlaşılması bizle degil, karsimizdaki ile alakalı bir durumdur.
Mesela siz alim, filozof, düşünür, fikir adamı dahi olsanız konuştuğunuz asla böyle bir etki yarattı yada bıraktı denilemez ve beklenemez. Çünkü anlaşılmak sizin bilginize bağlı değil, karşınızdakinin sizi ne kadar anladığına bağlı olarak değişir. Onun için anlatmak kendince zor olsa da asıl bundan daha da zor olanı anlaşılmaktır. Ayrıca siz çok olumlu bir hava ve dostluk zemini yaratmak üzere yaptığınız bir konuşma karşınızdaki sizi tam anlamadığı yada önyargı ile yaklaştığı için sizin varmak istediğinizden yerden çok daha farklı bir yere çekebilir. Yani karşınızdaki güya kendince sizi anladığını sanır yada tam olarak anladığını da iddia da edebilir. Bu durumda sizi anlamış diyebiliriz ancak bir farkla sizin varmak istediğiniz konum itibari ile değilde onun tam aksine bir yönde. Bu durumda sizi anlayan kişi de yanlış anlamış olabilir. Onun için sözü söylemeden önce varacağı yeri de çok iyi hesap ederek söylemeliyiz. Yoksa ağzımızda söylemeden bize esir olan sözü, biz söyledikten sonra bizi tamamen kendine esir edebilir. Bu minval ve şeraitten dolayı sözü söylemeden önce çok iyi ölçüp, biçip, tartıp öyle söylemeliyiz. Bu konuda boşuna tasavvuf şairimiz sevgili Yunus Emre dememiş ya; gelin tanış olalım,işi kolay kılalım. Bakın söz söylemeye dayalı olarak bireyler arası ilişkileri düzenleyen en önemli olgu olarak söz vurgulanmıştır.

Tanışmak dünyanın en zor işi olarak kabul görmüştür. Zaten öyle olmamış olsaydı insanlar arasında hiçbir sorun hiç bir zaman olmazdı. Savaşların, kavga, husumet ve tüm anlaşmazlıkların sebebi sözdür. Yani söz ya kaynaştırır yada karıştırır. Ya uzlaştırır yada uzaklaştırır. İşte bunun içindir ki, dünyanın en zor işi tanışıp kaynaşmak olagelmiştir.

Rabbim fikirlerimize saygı duyduğumuz ve buna aykırılık olarak değil, ayrıcalık olarak bakıp sağduyu ile yaklastigimiz bi hoşgörüyü nasip etsin. Bizi boş görüden uzak kılsın inşallah.

Vanlı Yazar Ebubekir Demir

Okunma Sayısı: 293
Kategori: Ebubekir DEMİR

Yazarın Diğer Yazıları

Hayatını Değiştirmek Ne ile ve Nasıl mı Olur?

İnsanın bu hayatta kabul etmesi en zor şey, kendini objektif bir şekilde sorgulamasıdır. Yani başkalarını...

En Büyük Hata ve Eksiğimize Dair

Biz insanların en büyük hatası nedir biliyor musunuz? Biz insana kusursuzluğu atfediyoruz. Yanlıştan, eksikten, yalandan...

Kayıp Etmekten Değil Ayıp Etmekten Korkun!

Adem olarak doğduğumuz bu dünya hayatında tabi olduğumuz sınav aslında pişip olgunlaşarak insan olup erdeme...

Bozulan Söz Değil Öz

BOZULAN SÖZ DEĞİL ÖZ HERŞEYDEN ÖNCE SÖZ VARDI PEKİ ŞİMDİ NE OLDU SÖZE YERİNİ NEYE...

Kardeşlik Karındaşlık Değil Sadakâttir

KARDEŞLİK SADAKATTİR, GÜVENDİR.VERİLEN SÖZE İCABETTİR. BUNDAN GAYRISI OLAN KÂR-DEŞLİKTİR. Kardeşlik her zaman için aynı anne...