Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Çamur Düeti: Düello


29 Eylül 2008 05:28

Yorum Yapılmamış

Nevval SEVİNDİ

ORTAYOL

Geçen günlerde Türkiye’nin merakla izlediği canlı yayın bir ilk olmasının ötesinde anlamı kavranabilir diye umuyorum. Türk siyaseti ve Türkiye “yüzleşme” den kaçtığı için sürekli kavgaya sığınmaktadır. ben senin yüzüne bakıyorum,sen de benim yüzüme ve eleştirme kolaylığına kaçıyoruz sürekli. Oysa önce aynada kendi yüzüne bak!daha sonra birbirimizin yüzüne bakacak kadar erdemli olabilelim.

Sayın Kılıçdaroğlu sağlam belgelerle gelmiş.

1.Hayali ihracat yapılmış: Dengir Mir Fırat, ‘ispat et iddiaları’ diyordu, ispat edildi. Kendisi başka bir rapora dayalı olarak yürüyen süreçte kendisinin mahkum edilmediğini açıklamaya çalıştı. 2007’de beraat ettiğini söyledi. O partide hayali ihracat yapılmamış. Ama 2000’deki rapor ve mahkeme kararları başka bir partide hayali ihracatı tespit ediyor. Biz her partide hayali ihracat yapılmamış çok şükür!. Madem mahkum edilmedin yayınla o raporu, 2000’deki raporu derler adama!

Menas’ın 90’lı yıllarda, yani Mir Dengir Mehmet Fırat’ın şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığı dönemde devletten haksız DFİF (Destekleme Fiyat İstikrar Fonu, bir çeşit ihracat teşviki) parası aldığını kanıtlanıyordu.

2.Şirketin TIR’ında eroin yakalanıyor: MENAS şirketinin avukatı, Fırat’ın yönetimden ayrıldığını söylemesine rağmen, Fırat’ın da adının yer aldığı bir belgeyle, kamyonların kırmızı hattan yeşil hatta alınmasını istiyor. Zaten eroin de bu tarihten sonra yakalanıyor. Yani yeşil hatta geçirilmiş olsalardı eroin de yakalanamayacaktı. 2 Ağustos 2007’de yeşil hat talebinde bulunuyorlar, 22 Şubat 2008’de eroin yakalanıyor. ‘Şoför şaibeli’ diyor. Niye şaibeli şoför kullanıyorsun? Hayali ihracat olayından sonra ayrılmamış, bu yetmemiş, eroin olayı ortaya çıkınca istifa ediyor. Bir hesap uzmanı titizliğiyle rakibinin hücumu savurabileceği her şeyi düşünmüştü…

Nüfuzunu kötüye kullandığını iddia ettiği ismi yazılı belgeden, noterde hisse devrinin niye 8 ay sonra yapıldığına kadar her soru soruldu.

Bir şirkete ait eroin kaçakçılığı olayı “Ama o şoför zaten şüpheliymiş, Menas’tan kimse sorgulanmadı” diyerek geçiştirilebilir mi?

3.Nüfuz suistimali: Dengir Fırat’ın artık ortağı bile olmadığı bir şirketin Gümrük Müsteşarlığı’na yazdığı yazıda adının bulunması da açıkça bir nüfuz suiistimalidir. Fırat nedense Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu bu belgeyle ilgili hiçbir şey söylemedi. Adının kullanılmasına itiraz ettiğini de duymadık, bir zamanlar ortağı olduğu şirketin gümrüklerde neden kırmızı hatta alındığını da öğrenemedik.

Bir müfettiş ile bir siyasetçi karşılaştı. Müfettiş belgeleri, siyasetçi fıkrayı kullandı!

Okunma Sayısı: 170

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuk Yetiştirmede Neredeyiz?

Bir milleti sürü olmaktan çıkaran milli eğitimdir. Bilimdir. Türkiye’nin acıyla yoğrulan gündeminde temel sorunlara ilişkin...

Gagavuz Türkleri İle İlgili Hiç Bilmediğimiz Gerçekler

Gagavuzya’yı yıllar önce gezdim, sanırım o dönemde hiç bu konuda kamunun bilgisi yoktu. Antropolojik zenginliği...

Paraya Tapan Sistemin Sonu

Her ellediğin altın olsa altın bir ekmeği nasıl yersin, altına dönen suyu nasıl içersin?Paraya tapma...

Türkiye Artık Türk Değil mi?

Türk kültürünün özelliklerini, tarihini, kahramanlarını, kurtuluşunu ve emperyalizme kafa tutuşunu ve rol model olmasını sindiremeyen...

Acı Ama Gerçek Üniversitelerin Hali bu

İlk 500 içinde Türk üniversiteleri yok. Bu herkesin dilindeydi. Neden yok? Nedeni anlamak için epey...