Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dudakları Uçuklasın!


16 Ekim 2008 03:36

Yorum Yapılmamış

Bu yerel seçimde bari manavdan bir YTL vererek alacağınız bir kilo Biberi ve Patlıcanı seçerken gösterdiğiniz özeni, size beş yıl boyunca, ne babasının ne de kendisinin malı, mülkü ve parasıyla değil, eğer varsa ve çalışıyorsa beyni ile devlet adına hizmet edecek olan, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyelerini seçerken gösteriniz ki, siz seçmenleri bugüne kadar çantada keklik olarak görenlerin dudakları uçuklasın!!29 Mart 2009 Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlere bugünden itibaren 5,5 ay, yani 167 gün kaldı. Ama ortalık yerde ne partilerden nede adaylardan ses soluk yok. Hâlbuki şimdiye kadar adaylar çoktan belli olmalı ve seçmenlerde adayları tanımalıydılar. Çünkü artık yerel seçim kapıya dayandı. Bu saate kadar ortaya çıkamayan Adaylar ne zaman ortaya çıkacaklar ki seçmenler adayları enine boyuna masaya yatırarak kimliklerini ve kişililerini tanıyıp ta kararlarını verecekler.

Haydi, muhalefet geçmişte olduğu gibi bugünde sessizliğini koruyarak kendince bir takım hesaplar yapıyor yâda pusuda bekliyor olabilir. Ama her türlü imkân ellerinde olan iktidar partilerinde de belediye başkan ve meclis üyesi adayları hakkında ses, soluk yok.

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimde, başta belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve muhtarlar ile ihtiyar heyeti üyeleri seçilecekler.

Geçmişte olduğu gibi bugün yaklaşan yerel seçimlerde de, İşin başını suyun gözünde olan iktidar partileri çekmesi gerekirken, onlardan da hala ses soluk çıkmayınca, bu durumu fırsat bilen muhalefette, geçmişteki gibi bugünde suskunluğunu koruyor. Bırakın aday adaylarının bugünden ortaya çıkarılarak seçmenler tarafından tanınmaya ve değerlendirilmeye tabi tutulmalarını, bir iki istisna dışındaki mevcut Belediye Başkanları bile aday gösterilip gösterilmeyeceklerini bilmiyorlar.

Yaklaşan yerel seçimde de gerek iktidar gerekse muhalefet partileri, geçmişte yaptıkları gibi yine aday gösterme işini oldu bittiye getirmenin hesabı içinde olabilirler. Anlaşılan, seçime bir aydan az bir süre kala, vatandaşın önüne “adayınız bu” diye çıkacaklar. Seçmen oy verdiği belediye başkanını, belediye meclis üyesini, il genel meclisi üyesini tanımadan daha önceki seçimlerde olduğu gibi sandığa gidip bir partiye oyunu verecek.

Oysa yapılacak seçim, adı üzerinde yerel seçim. Bu seçimde yerel yöneticiler seçilecekse, oyu etkileyecek olan, parti genel başkanları değil, gösterilecek adayların kimlik ve kişilikleri olmalı. Ama bakıyoruz ve görüyoruz, hiçbir partinin gündeminde ön seçim derdi ve sıkıntısı yok. Belli ki adaylar yine yukarıdan, parti genel merkezleri tarafından belirlenerek eskisi gibi seçmenlere dikte edilecek.

Adaylık düşünenlerin de zaten bir iki istisna dışında böyle bir talepleri yok. Bu duruma alıştırılmış olan ve beş yılda birde olsa hal ve hatırları sorulan seçmenler, geçmişten de alışkın oldukları sandıklara adaylarını dahi tanıyamadan, hatta adlarını bile öğrenmeye fırsat bulamadan kuzu kuzu gidecek ve belediye başkanı başta olmak üzere bütün adayları bir çırpıda seçecek.

Şimdi burada duralım ve düşünelim, bu şekilde yapılan seçimlerin neresinde Cumhuriyet, neresinde demokrasi var. Hayır, siz göremiyorsunuz, seçimlerde demokrasi var, cumhuriyette var ben hem biliyorum hem de görüyorum diyen var ise göstersin bizde görelim. Evet değerli okurlar, seçim kapıda olmasına rağmen adaylardan hala ses soluk çıkmayan ülkede ve Ünye de yapılacak seçimlerden ülke ne bekler, insanlar ne beklerler. İşte bu nedenle diyoruz ki ne böyle demokrasi olur nede böyle bir seçim sistemi olur. Belediye başkan adayları, belediye meclis üyesi adayları, il genel meclis üyesi adayları hatta muhtar ve ihtiyar heyeti üyesi adaylarının 6 ay öncesinden adaylıkları belli olmalı ve bu adaylar seçmenlere kendilerini anlatacak ve tanıtacak zamanı bularak hizmetlerine ilişkin projelerini bugünden anlatabilmelidirler.

Adaylar zamanında ortaya çıkarlar ise seçmen sandık başına gönül verdiği partisinin veya genel başkanının gücüyle değil, kendisinin geçmiş seçimlerde yaşadıklarından edindiği tecrübe ve deneyimleriyle, geleceğe yönelik ürettiği yeni projeleriyle gitmelidir.

Yerel Seçimler yaklaşırken, geçmiş seçimler öncesinde olduğu bütün belediyelerde gözle görülür elle tutulur bir hizmet yarışının başladığına şahit oluyoruz. İster iktidara bağlı, isterse de bir başka partiye mensup olsun belediyeler arası hizmet kapışması vatandaşlar tarafından memnuniyetle ve de ilgiyle izleniyor. Her seçim öncesi yapılan bu ve benzeri hizmet yarışı bizlere yarıyor diye düşünen seçmenler, keşke seçimler beş yılda bir yerine, ayda bir yapılsın bile diyorlar.

Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen beş yılda birde olsa yapılan yerel seçim kapıda sevgili seçmenler. Çok uzun gibi görülen kocaman bir beş yıl geçti. Şimdiden yeni bir beş yıl için seçileceklere bakmaya başladık ama ortada nene partiler var nede adayları var!! Başkan adaylarına ilişkin hesaplar geçmişte olduğu gibi çoktan yapılmış olmalı ki, partilerde bu konuda hiçbir kaygı ve endişe yok. İktidar partisi başta olmak üzere varlıklarıyla yoklukları pek belli olmayan muhalefet partilerinin bir istisna dışındaki hepsi çok rahat görünüyorlar.

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler yaklaşıyor ama seçilecekler hala ortalarda yoklar!! Seçilecek adaylar, geçmişte olduğu gibi karmaşaya getirilip yine siz seçmenlerin önlerine son dakikalarda getirilip konulacaklar.

Böylece Bilmeden ve iyi tanımadan seçilecek adaylar sözde demokrasi adına koltuklara oturarak bu yüce millete ve Türkiye Cumhuriyeti devletine, bugüne kadar nasıl etmişlerse, bundan sonrada öylesine hizmet edecekler diyor saygılar sunuyorum!!

 

Okunma Sayısı: 131
Kategori: Ahmet YENİN

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...