Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Doğru Nefes Alarak Ömrünüzü Uzatın!


15 Ekim 2008 00:30

Yorum Yapılmamış

Maide ÖREN

BİLİNÇALTI

Hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Bu konuyu daha önce yazmıştım. Ama çok gerekli olduğu için yeniden yazıyorum.

Bilindiği gibi uyumadan, yemek yemeden, ya da su içmeden günlerce yaşanabilirken; birkaç dakikalığına nefes almadan kalmak asla mümkün değildir.

Nefes alıp verme, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi gelse de doğru nefes alıp vermek sağlıklı yaşamın en önemli unsurudur.

Doktorlar genelde nefesin doğru yapılıp yapılamasının cerrahi bir operasyon veya solunum sıkıntısına neden olan bir hastalık geçirildiğinde öneminin daha iyi anlaşıldığını söylüyorlar.

**

Doğru nefes alıp verememek tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizin iş yükünü arttırır.

Kan basıncının hızla yükselmesine, stresle başa çıkmama, nefes darlığı, korku, endişe gibi şikâyetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır.

Oysa doğru nefes alıp vermenin kazançları daha fazladır. Örneğin kalp ritmini düzelmesiyle birlikte kan basıncının düşmesi, dolaşımın hızlanması, sindirim sisteminin düzelmesi, stres ile rahatlıkla başa çıkabilme ve uykunun düzene girmesi ilk akla gelenlerdir.

Çoğu hastanelerde solunumu düzenlemek için fizyoterapistler görevlerini sürdürmektedirler. Bu çok sevindiricidir.

Ben, yoga ile bu düzeni sağlamanın birkaç dersle başarılabileceğini yazılarımda anlatıyorum. Henüz hastalanmadan doğru nefes alıp vermeyi öğrendiğimizde sağlıklı yaşamanın temelini zaten atmış oluruz.

**

Bu günde masa başı çalışanların nasıl nefes almaları gerektiğini anlatalım. İşyerinde günün büyük bölümünü bilgisayar karşısında geçirenler için tasarlanan yoga nefesi ve egzersizleri hem boyun, bel, omuz ve bacak ağrılarına iyi geliyor hem de stresi azaltıp, enerji tazeliyor.

Doğru nefes alıp verme konsantrasyonu arttırır. Hadi kısa bir çalışma yapalım.

– Düzgün ve dik oturarak, kollarınızı iki yanda veya bacaklarınızın üstünde, avuçlar yukarı bakacak şekilde serbest bırakın, başparmak ve işaret parmağı birbirine değsin. Avuçların yukarı bakması omuz eklemlerinizi açık tutar. Ve enerji yukarı, gökyüzüne doğru odaklar.

– Karnınızı hafifçe içerde tutarak, omuzlarınızı öne ve yukarı doğru çevirirken yavaşça nefes alın. Sonra, yavaşça nefes verirken omuzlarınızı arkaya ve aşağıya doğru çevirin. Bunu kesintisiz olarak üç kez yapın. Nefes alırken, enerjinizin belkemiğinden yukarı akarak, boynunuzdan geçip kafanızın uç noktasına ulaştığını, nefes verirken tekrar aşağıya indiğini gözünüzün önünde canlandırın. Dişlerinizi sıkmayın. Nefes alırken, düşüncelerinizin, duygularınızın ve coşkularınızın farkında olun, nefes verirken onları da serbest bırakın. Bilinçli ve uyanık kalın.

**

İş yerinde yapacağınız bu küçük çalışma, sizin iş gücünüzü arttıracağı gibi sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Bu çalışmalar birkaç uygulamayla devam edebilir.

Doğru nefes alp vermeyi öğrenmek yaşamın kalitesini yükseltecek ve ömrünüzü daha uzatacaktır.

Okunma Sayısı: 130
Kategori: Maide ÖREN

Yazarın Diğer Yazıları

Kim Bizim Düşmanımız?

Hep farklı savaşların içindeyiz…Savaş deyince Düşman ve silah geliyor akla. Bu savaşta silah yok. Ama...

Gün Şafakta Uyuyan Doğa Gibi Sakin!

Geleceğimizin zemini sürekli kirleniyor İlerlemek de zorlandığımız yaşamın zeminine bakıyorum da ne çok pislikler var....

Yine Döndüm de Döndüm…

Hiç bilmediğimiz bir zaman diliminde o çok iyi hissettiğim Mevla’mın aşkını ruhuma daha fazla işlemesine...

Erenler Çoğaldı

Son zamanlarda her yerde geçmiş tarihlerde yaşamış erenlerin sözlerinden alıntılarla meram anlatılır olundu. Bir selam...

Sen Hangisinde Rol Alıyorsun?

Geçen akşam sevdiğim bir arkadaşın düğününe az bir zaman katıldım. Öyle durup seyretmek hoşuma gidiyor...