Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Diğer Kardeşlerin Duymasın

Şükrü TOPRAK

04 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Dilencinin birisi Fatih Sultan Mehmet’e gelip sadaka ister, Fatih Sultan Mehmet dilenciye bir altın verir. Dilenci bir altını az bulmuş olacak ki,”insan kardeşine bir altın verir mi” der, Fatih Sultan Mehmet dilenciye, nereden kardeş oluyoruz der. Dilenci Âdem den kardeş değilmiyiz diye cevap verince, Fatih Sultan Mehmet de diğer kardeşlerin duymasın, yoksa payına bir altın da düşmez diye cevap vermiş.

_______________________________

Ne güzel bir espri değil mi? Hey gidi insanoğlu, herhalde menfaat uğruna yapmayacağın bir şey yok. Altın yüzünden Cihan padişahı Fatih’le bile kardeş oldun. Elbette tüm insanlar bir biri ile kardeştir. Çünkü Âdem baba, Havva anadan geliyoruz. Buradaki kardeşlik olayı değil, verilen altını az bulup biraz daha fazla koparmak. Tabii burada kanaatsizlik ve bencillik söz konusudur.

Asıl vahim olanda, vücudu sağlam bir şahsın dilencilik yapması. Bu da hoş bir davranış değildir. Ne yapmalı diye sorulabilir. İçinde samimi çalışma duygusu olan bir şahıs mutlaka bir iş bulur, Bizler işi devlet kapısında arıyoruz. Evet devlet kapısı garantili ama olmayınca aylak aylak gezmek mi gerekir. Hiçbir iş yapamayan limon satsa boş gezmeden iyidir, bir boya sandığı ile ayakkabı boyamak dilenmekten dahada iyidir diyorum. Tercih sizlerin.

Yokluk ayıp değil, boş gezmek ayıp

Sen gayret et çalış rızık Allahtan

Boş geçen zamanın büyük bir kayıp

Yediğin içtiğin azık Allahtan

ŞÜKRANİ

Okunma Sayısı: 87
Kategori: Şükrü TOPRAK

Yazarın Diğer Yazıları

Neden Beğendiğinizi Alıkoymadınız

İkinci Murat bir gün ava giderken yolda Torlak adını taşıyan güruhtan birkaç derviş karşısına çıkıp:...

Ah Süleyman Sen Kendini Kurtarmışsın

Kanuni Sultan Süleyman:”Şu çekmecemi benimle birlikte mezara defnedin” diye vasiyette bulundu. Ölünce vasiyetinin yerine getirilmesi...

Yüzsuyu İle Değirmen Dönmez ya

Üçüncü Selim ricalinde hoca Neşet ihtiyaç sahiplerine yardım eder, büyüklere müracaat suretiyle de fakirlerin işlerini...

Kaynanamın Meğer Ben Kadrini Bilememişim

Eski şairlerden Abdi karısı ile bir türlü geçinemez boyuna kavga ederdi gene böyle bir gün...

Şimdi Nasıl Bildin

Vaktiyle iki adam, bir hâkimin huzuruna gelirler, biri diğerini göstererek; “Ben falan bostanda bir ağaç...