Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Devletin Valisi Yalvarıyorsa Artık Gerisini Siz Anlayın!

GENEL
ZKategorisiz

23 Aralık 2008 01:01

Yorum Yapılmamış

Mustafa GÖKTAŞ

ANALİZ

Ülkemizin EĞİTİM alanında çektiği sıkıntı hat safhada. Halen eğitimde fırsat eşitliği yok. Halen çoğu yerde kız çocukları okula gönderilmiyor. Halen küçük çocuklar okula gönderilmeyip, bağda bahçede, tarlada, çapada çalıştırılıyorlar. Ve halen çocuk istismarları söz konusu.. Artarak devam ediyor.

Günümüz Türkiye’sinde ne acı bir gerçektir ki bunlar halen var. Yürütülen çalışmalar, sürdürülen kampanyalara rağmen halen var. Yetkili ve etkili makamlarda oturanların birçoğunun ilgisizliği ve alakasızlığı bu işleri ihmal etmesi neticesi, yıllar yılı bu sorun kanayan yara haline gelmiştir.

Bu akşam TV de haberleri izliyorum. Hangi kanaldı bilmiyorum. Kilis vali yardımcısı bir köye gidiyor toplantı yapıyor. Ailelere sesleniyor ve çocuklarını okula göndermelerini istiyor. Önemle kız çocuklarını okula gönderin diyor. Göndermez iseler uygulanacak idari para cezalarını da yaptırımları da anlatıyor. Bu arada köylüler kızların gelinlik çağa geldiklerini ve okula gidemeyeceklerini söylemesi üzerine Vali çıldırıyor.

Ya yapmayın!

Bunların neresi gelinlik çağda..?Bunlar çocuk, 13–15 yaşlarda.Yapmayın Allah aşkına, yapmayın.Yalvarıyorum size çocuklarınızı okula gönderin…Yazık bu çocuklara..Yazık size..Bakın gönderirseniz, size yardım edeceğiz.Giyecek, yiyecek, okul kitabı, defteri…Sayıyor da sayıyor adamcağız..Ne anlatsa köylü olmaz diyor, ıhh çekiyor.Vali yalvarıyor artık.Allah aşkına gönderin, yalvarıyorum size diyor…İşte devletin valisi işte halkın kendisi…Halk zır cahil hareket ederse vali ne yapsın?Vali haklı.Gelecekte zır cahillik olmasın diye yalvarıyor.Çünkü her şeyin başı eğitim.O aileler eğitimli olsa valinin yalvarmasına gerek var mı?Hem üzüldüm, hem sevindim.Üzüldüm milletin durumunu görünce…Üzüldüm, halen ülkemizde bu tablolar oldukça çok.Üzüldüm halen eğitimde fırsat eşitliği yok.Sevindim, böyle valileri görünce.Sevindim, devletin yetkilisi köy köy gezince..Sevindim, birilerinin boş vermeyip iş üretmesine..Sevindim halen devlette bu türden canını dişine takıp kendini ortaya koyarak, kişiliğini, kimliğini ortaya koyarak, devlet adına kefalet verip, tavır alıp, devlet, vatan, millet için bir şeyler yapanı gördüğüm için.Çok güzel bir hareket..O valinin ellerini öpüyorum.Onu doğuran ananın ve onla beraber besleyip büyüten babanın da ellerinden öpüyorum.İşte devletin idarecisi budur.İşte vali, kaymakam, müdür, idareci budur.

Vali, kaymakam, idareci, müdür, kısacası devleti temsil eden kişi, YAVŞAK olmaz.Hırsızın, uğursuzun, ayyaşın, berduşun, pisliğin yanında yer almaz, o tür olayların içinde olmaz.Devleti temsil eden kişi, yolsuzluğun içinde olmaz.Devleti temsil eden kişi, adil olur, hak hukuk bilir, hizmeti kusursuz sunmaya özen gösterir.Mütevazıdir.Hoşgörülüdür.Alçak gönüllüdür.Bilgedir.Mostra localarda HAM HUM ŞARALOP yapmaz…İçki sofralarında lüp lüp lüp’lemez…Makamı ile iş yapan iş adamı ve müteahhitlerin sofralarında LOP yapmaz…Devleti temsil eden adam, milletin ırzına namusuna göz koymaz, yetkisi ile ırz namus hainliği yapmaz. Çalmaz, çırpmaz, devlet malını peş keş çekmez, sabıkalı olana silah ruhsatı vermez.Çünkü o devlettir.O Fırat’ın kenarındaki kuzunun hesabını vermesi gereken kişidir..Bulunduğu makam yüzünden PEYGAMBER POSTUNA bürünmüş kişi demektir.Adil, hak ve hukuk gözeten, tarafsız hizmet sunacak kişidir.O yüzden o valinin ellerinden bir değil on kez öperim.Varsa öyle başkaca vali ve müdürler onlarında ellerinden öperim.Öpülecek el var, öpülmeyecek el var.El var öpülür, el var tükürülür.Tükürülecek eli öpersen ağzın kirlenir.Öyle el öpme ile ağız kirlenmez diyenlere siz aldanmayın.Öyle eller var ki öptüğünüz anda, kirlenen ağzınızı yaşamınız boyunca yıkasanız temizlenmez…Onun için bu valinin eli öpülür.Kömür dağıtan vali anlayışı değil, halka hizmeti şiar edinip, tevazu ile koşup devleti hissettiren vali, validir.Biz ne valiler gördük.Sigara paketini pantolonunun arka cebine sokup, elinde viski bardağı ile sokakta dolaşan.Biz ne vali gördük, makamında gereksiz yere özel idare bütçesi ile hoşlandığı genç kızları çalıştıran.Biz ne valiler gördük devletin kasasını babasının kasası gibi har vurup harman savuran.Biz nelerini gördük…Hey gidi hey…İşte böyleleri de var.Onun için bunların eli öpülür.Yavşakların değil.Üçkâğıtçıların değil.Yalakaların değil.Fırsatçıların değil.Makam kapmak için kırk çeşit takla atanların değil.Kaşı gözü, kıçı oynayanların değil.Makamda kalmak için kırk siyasi fikir değiştirip gerdan kıranların değil.Şerefsizliği maharet sanıp alçakça işler yapanların değil.İhalelerden nemalananların değil.Bulunduğu makamı gönül eğlendirme ve kapkaç makamı yapanların değil.Mütevazı, hoşgörülü, adil, tarafsız, hak ve hukuk yemeyen milletine her tür şartta hizmeti sunanların, millet aç ve açıkta iken evinde yatamayanların eli öpülür.Diğerlerinin suratına tükürülür.Bilmem derdimi anlatabildim mi?İşte bu ayarda idareciler arttıkça milletin mutluluk ve refahı artacaktır.Önemli olan inançtır, inanmaktır ve güvenmektir.Millet güvenmez ise ne yapacaksın.O güveni böyleleri ile oluşturacaksın.Allah sayılarını arttırsın.Ellerinden öperim sayın vali.Tanımıyorum, bilmiyorum, hakkında bir bilgi sahibi de değilim.İçimden geleni yazdım.Sürçü lisan ettikse affola.  

mustafagoktas006@gmail.com

Bu yazı www.haberanaliz.net, www.haberserbeti.com, www.beautifuljournalist.com, www.havadis.tv, www.hadisehaber.com, www.medyarazi.com, www.keshaber.com, www.haber32time.com, www.haberdengeliyoruz.com, www.muhabirizbiz.com, www.radyoulku.com, www.sonmanset.com, www.konyadahaber.com, www.turkiyedehaber.com, http://www.bilgiagi.net, http://www.habermix.net, http://www.haberevreni.net, http://www.gazetemetropol.com, http://www.profesyonelhaber.com, http://ulusalses.net, http://www.antakyahaber.net, http://www.cdgbim.com, http://www.sonsayfa.com, www.ozgurhaber.com.tr, http://medyakulisi.com

Okunma Sayısı: 96
Etiketler: , , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Şehitlerimiz ve Hemşehrimiz Korgeneral Osman Erbaş !

Kahramanlarımız : Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay...

Bu Kitabı Sana Göndermiş Olmamız Onlara Yetmiyor mu?

Yeter Allahım..kitabın indirlmesi yeter ceza ve ödülümüz için…de. Çünkü iki cihanda da cezası var 99...

Vitamin D Hapı Yerine Güneş Banyosu

Yakın zaman önce dünyanın farklı ülkelerinde yapılan yüksek kaliteli klinik araştırmaların üç ayrı meta-analizinde vitamin...

Bizi Geri Bırakan “Kader” İnancımız mı?

Bizi geri bırakan “kader” inancımız mi? Kader inancımız bizi cesaretli kıldı…de Evet… Rıza ülküsünü yitirdik...

42. Yılında Maraş Kahrı

Maraş katliamını anmakla, anlamaya çalışmanın apayrı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bir şeyi, anmak her zaman onu...