Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Denizli’de Gezilecek-Görülecek Yerler


05 Ocak 2011 00:02

Yorum Yapılmamış

Pamukkale kaplıcası; Denizli’ye 24 km. uzaklıktadır, suyu kalp-damar sertliği-tansiyon-sinir-romatizma-deri-göz-feşitizm-felç hastalıklarına iyi gelmektedir.Karahayıt kaplıcası; Pamukkale’nin 5 km.kuzeyinde karahayıt köyündedir, suyunun sıcaklığı pamukkale kaplıcalarının suyundan sıcak ve bir çok hastalıklara yararlıdır.

Gömelezli Çamur Kaplıcası; 4 kaynağı vardır, suyunun sıcaklığı 35-50 derece arasında değişmektedir. Denizli’nin gömelezli köyü yakınındadır, halk arasında üçgöz veya gölemezli havuz kaplıcaları olarak tanınır.

Kavakbaşı kaplıcası; Pamukkale’ye 4 km.uzaklıkta, kavakbaşı köyündedir. Suyunun sıcaklığı 30 derecedir. Suyu deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

Çamlık; Denizli’nin 4 km.güneyinde karcı dağının eteğindedir, havası-suyu ve manzarası güzeldir. İlkbahar ve yaz aylarında denizli halkının sık sık uğradığı, piknik yaptığı yerlerden birisidir.

İncilipınar; Denizli’ye 2 km.uzaklıktadır, düzgün bir yolu vardır. Turistlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesislere sahiptir, yanında büyük bir gazino vardır.

Gökpınar; Denizli’ye 10 km.uzaklıktadır, honaz ve karcı dağının birleştiği vadide bulunmaktadır. Temiz ve içinde balık bulunan gölleri, yeşil ağaçları ve serin havası ile ünlü mesire yerlerinden birisidir.

Valiçeşmesi (cankurtaran); Denizli ile acıpayam arasındadır, denizli’ye 20 km.uzaklıktadır. Devrin valilerinden halitbey buraya bir çeşme yaptırdığı için ’vali çeşmesi’ diye anılmaktadır, lokanta-gazino ve çam ağaçları ile serin bir dinlenme yeridir.

Kocapınar; Denizli’ye 20 km.uzaklıktadır, honaz bucağındadır. Soğuk suları, havuzu, doğal güzellikleri ile ünlüdür. Geleneksel honaz kiraz festivali burada yapılmaktadır, yolun yarısı asfalttır.

Hisardeğirmenleri;denizli’ye 8 km.uzaklıktadır, stablize bir yolu vardır. Burada meşhur kır kahveleri ile kuyu kebabı yapan ’kebapçı dükkanları’ mevcuttur.

Değirmenönü;yeşilköy (gerzele)’de ki bu mesire yeri soğuk suları, yeşil çam ağaçları ile ünlüdür. Tandır kebabı meşhurdur, halk buraya büyük ilgi göstermektedir.

Akhan kervansarayı; Denizli’ye 8 km.uzaklıktadır, denizli-afyon karayolu üzerindedir.

Çardak han (abat kervansarayı); Çardak ilçesi yakınlarındadır, selçuklular zamanında yapılmıştır.

Kaleiçi; il merkezinde bulunmaktadır, ilk yerleşme merkezidir.

Ahmetli köprüsü; Sarayköy ilçesi’ne 15 km.uzaklıktadır, halen ayaktadır.

Murat camii; Honaz bucağındadır, 11.murat zamanında yapılmıştır.

Dedeköy camii; çÇal ilçesi’ne bağlı dedeköy köyündedir, selçuklular zamanında yapılmıştır.

Yediler türbesi; il merkezinde, büyük mezarlık yanındadır.

Servergazi türbesi; Denizli’ye bağlı gerzele köyü yakınlarındadır.

Fatma yıldız hanım türbesi;haçlı savaşlarında denizli ve ilçeleri’ni koruyan yıldız bey’in kızı fatma yıldız’a aittir.

Mahmutgazi türbesi;çal ilçesi’nin mahmutgazi köyü’ndedir.

Ahisinan türbesi;denizli sanayi sitesi yakınındadır, denizli’de ahiliğin kurucusu ahi sinan’a aittir.

Abdibey türbesi;acıpayam ilçesi’nin yatağan bucağı’ndadır, selçuklu prense aittir.

Okunma Sayısı: 111
Kategori: Kerim ÖZBEKLER

Yazarın Diğer Yazıları

Tayyar Tahiroğlu (II)

Ertesi gün denizde yüzüyorum, yanıma boylu poslu, son derece güzel bir vücudu olan 25-30 yaşlarında...

Tayyar Tahiroğlu (I)

İşlerimi bitirip eve gelmiştim, sanıyorum öğle yemeği yiyeceğim bir öğle vaktinde Nazilli Otobüs Garajı’nda büfe...

Mehmet Tekin ve Güneyde Kültür Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mehmet Tekin Antakya-Hatay’da çıkarmakta olduğu 80 sayfalık ”Güneyde Kültür Dergisinin, Ocak-Haziran 2018...

Mustafa Doğan ve Maki Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Başkanı Mustafa Doğan her zaman olduğu...

Uğur Gürekin ve Nif Sanat Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Uğur Gürekin İzmir’in Kemalpaşa İlçesinde yayınladığı Nif Sanat Dergisinin Kış 2018 tarihli...