Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Demokrat Parti’de Demokrasi Ayıpları


31 Ekim 2008 00:07

Yorum Yapılmamış

Nevval SEVİNDİ

ORTA YOL

Demokrat Parti’de demokrasiyi katlettiler.

Show bölümü şahaneydi! 9.Olağan Kongre’de adaydım. Kongre salonunun kalabalığı ve devamlı çalan mükemmel ses düzeni dikkat çekici bir özenle hazırlanmıştı. Türkiye’de seçime giriyormuş havasında ve müsrifliğinde yapılan salon düzenlemesi Süleyman Soylu gelince “show”unu mükemmel yaptı. Bu düzeni hazırlayan Veysel Polat çok başarılıydı.
Adaylara yer ayrılmamıştı. Bana zor bela bir sandalye bulundu, diğer adaylar sehpanın üstünde oturmak zorunda kaldılar.

S. Soylu ilk dakikalarda bayılmasından sonra üç saat kesintisiz konuştu. Sonra büyük bir saygısızlıkla kimseyi dinlemeden çekip gitti. Ben seçildim ve kongre bitmiştir havasını hakim kıldılar. Adayların konuşmasını en sona atarak dinleyicinin sıkılması, bıkması ve geri gidecek olanların saatinin gelmesi beklendi. İlk söz bana verildiğinde çok engeli aşarak o noktaya gelmiştim. Ancak bitmemişti daha! Mikrofonun sesini kıstılar önce.

Düzeltilmesini isteyenlere “onun sesi öyle”,”aletler geri gitti”,”çekil git” demiş yetkililer!!!
Kısma yetmeyince parazit yaparak anlaşılmaz kılınan konuşmam Divan Başkanı Hasan Subaşı tarafından kesilmek istendi. 3 saat konuşan aday Soylu tek aday muamelesi gördü. Hukuk ve demokrasi ayaklar altına alındı. Diğer adayların konuşması 7 dakikaya çekildi. Yuhalandılar. Nuri Efe’nin mikrofonu kapatıldı. Saldırıya uğradı. Konuşturulmadı. Parti büyüklerinin, kurucularının ve manevi önderlerinin yakınlarının Soylu konuşmasından sonra gitmeleri de demokrasi için bu ülkenin daha çok fırın ekmek yemesi gerektiğini açıkça ilan ediyordu.

Oylamaya geçildiğinde her sandık başında üç kişi oyları kontrol ediyordu. Farklı yere atan delege derhal il başkanına şikayet ediliyor ve baskı uygulanıyordu. İl başkanları delegeye sahip çıkmalıydı!Neden acaba?Çıkanlardan oy pusulaları isteniyordu. Kalanlara bakılıyordu.

Sevdiği renk hangisiymiş diye tabii….

Kongre öncesinde ve süresince hiç yanımdan ayrılmayan, mert insan eski Muğla milletvekilimiz Latif Sakıcı beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Yüreğiyle siyaset nasıl yapılır, demokrasi nedir herkes için canlı örnek oluşturdu. Her an yanımda olan küçük ve inançlı ekibime de çok teşekkür borçluyum. Biz gerçek siyaset yaptık. Batı ülkelerindeki standartta siyaset. Bunu yapamayanlar da ye değiştirdi.

Bu kongre süreci öncesinde ve içinde çok önemli gözlemlerim oldu. Çok şey yaşadım. Bunları en kısa zamanda kitap haline getireceğim. Ben erkek geçinenlerin yerine doğruları söyleyerek DP’nin, delegelerin, büyüklerin ve camianın yüzüne bir ayna tuttum. Kendi yüzünü görmekten kimse hoşlanmadı. Ben yaptığım çalışmadan gurur duyuyorum. Siyaset şerefli insanların işi olmalıdır inancımı sürdürüyorum.

Okunma Sayısı: 137

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuk Yetiştirmede Neredeyiz?

Bir milleti sürü olmaktan çıkaran milli eğitimdir. Bilimdir. Türkiye’nin acıyla yoğrulan gündeminde temel sorunlara ilişkin...

Gagavuz Türkleri İle İlgili Hiç Bilmediğimiz Gerçekler

Gagavuzya’yı yıllar önce gezdim, sanırım o dönemde hiç bu konuda kamunun bilgisi yoktu. Antropolojik zenginliği...

Paraya Tapan Sistemin Sonu

Her ellediğin altın olsa altın bir ekmeği nasıl yersin, altına dönen suyu nasıl içersin?Paraya tapma...

Türkiye Artık Türk Değil mi?

Türk kültürünün özelliklerini, tarihini, kahramanlarını, kurtuluşunu ve emperyalizme kafa tutuşunu ve rol model olmasını sindiremeyen...

Acı Ama Gerçek Üniversitelerin Hali bu

İlk 500 içinde Türk üniversiteleri yok. Bu herkesin dilindeydi. Neden yok? Nedeni anlamak için epey...