Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

D Vitamini Düşüklüğü Alerjik Hastalık Riskini Etkilemiyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

17 Mayıs 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

D vitamininin tüm kronik hastalıkları önleyebileceğini iddia edenlere ve bunlara kanıp hap bağımlısı olarak adam gibi beslenmeden uzaklaşanlara ardı ardına kötü haberler geliyor.

Önce JAMA’ da yayınlanan araştırmada D vitamini ve kalsiyum desteğinin kanserleri önlemede işe yaramadığı ortaya çıkmıştı (1).

Daha sonra aylık yüksek doz D vitamini desteğinin kalp-damar hastalıklarını da önlemediği ve bu sebeple de aylık D vitamini desteğinin bu maksatla kullanılmasının dayanağı olmadığı bildirildi (2).

PLOS Medicine’ de yayınlanan yeni bir araştırma da D vitamini düşüklüğü ile astım, atopik dermatit (egzama) ve IgE yüksekliği arasında herhangi bir ilişki olmadığını gösteriyor (3).

Araştırmada, 100 binden fazla kişide insanların DNA’ sında en sık rastlanan genetik varyasyon olan tek nükleotid polimorfizmi (single nucleotide polymorphisms=SNPs) incelendi.

Kanda düşük D vitamini seviyeleriyle beraber olan 4 genetik varyasyonun astım, egzama gibi alerjik hastalıklarla ilişkisi mercek altına alındı.

Analizlerde, astım, atopik dermatit ve IgE yüksekliği ile bu dört genetik varyasyona sahip olanlar ve olmayanlar arasında bir fark olmadığı belirlendi.

Bu sonuçlar, daha önce gözleme dayalı araştırmalarda bildirilen D vitamini düşüklüğü ile alerjik hastalıklar arasındaki ilişkinin başka sebepleri olabileceğini gösteriyor.

Araştırmaya göre, D vitamini verilerek kan seviyesini yükseltmenin alerjik hastalıkları önlemesi de mümkün görünmüyor.

Gelelim neticeye

D vitamini tabii ki sağlıklı yaşamanın temel unsurlarındandır ama bunun besin desteği olarak hap veya iğne şeklinde alınmasının hastalıkları önleyebileceğine dair bilimsel bir dayanak yoktur.

Her gün öğle vakti 15-20 dakika güneşlenmek ve adam gibi beslenmek D vitamini almak için yeterlidir.

İnsanları, hastalıkları önleyeceği iddiasıyla vitamin ve besin desteklerine abone yapanlar ya yanlış bir tavsiyede bulunduklarının, insanları sağlıklı beslenmeden uzaklaştırdıklarının farkında değiller ya da bu işte menfaatleri olduğu için bunu bilerek yapıyorlar.

Bana göre her iki ihtimal de birbirinden vahim!

Ağzından vitamin, mineral, balık yağı, antioksidan, besin desteği düşmeyenlere şüpheyle yaklaşın, daha iyisi hiç yaklaşmayın, tamamen uzak durun.

Kaynaklar:

1. http://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2613159

2. http://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/article-abstract/2615260

3. http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002294

Okunma Sayısı: 79

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...