Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Cumhuriyetimiz Kutlu Olsun

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

29 Ekim 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

Sevgili okurlarım, bugün cumhuriyetin ilan edilişinin 97. Yıldönümünü ulusça kutlamanın gururunu yaşamaktayız. Bugün Anıtkabir’e giderek Atamızın huzurunda saygı duruşunda durup, kendisine minnet ve şükran borçlu olduğumuzu bildirip, saygı duruşunda durmuş olacağız. Sonrada dönüp yurdumuzun en ücra köşesinde bile bu önemli ve milli bayramımızı kutlayacağız. Bu bağlamda, cumhuriyetimizin çok önemli bir değer olduğunu, milletçe bir daha hatırlamış olacağız. Bu bağlamda, bilmemiz gereken en önemli hususlardan biriside, cumhuriyetimizi koruyup kollamayı, hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamak olacaktır.
Türk milleti olarak, bilmemiz gereken en önemli hususlardan biriside, 15. Türk devleti olan, Osmanlı İmparatorluğu’nun “Birinci Dünya Savaşı” sonrasında topraklarımızın büyük bölümünü kayıp ederek, siyasî ve fiilî hayatının sona ermesidir. Bu sona erişin sebeplerinden çok önemli olanı, devlet gücünü elinde bulunduran yöneticilerin başarısız ve likayetten yoksun olmasıdır. Böyle olunca da, bu hal ve fiiliyat Osmanlı İmparatorluğun yıkılmış olmasına sebep olmuş oldu. Böylece Osmanlı İmparatorluğun hükmü şahsiyetinin sona erme gerçeği, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla da noktalanmış oldu. son bulmuştu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Amasya Tamimi sonucunda, Erzurum, Sivas Kongreleri yapıldıktan sonra, önce 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı, sonrasında da Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk Milletinin şahlanışıyla kurtuluş savaşı başlatıldı. Zaferle sonuçlanan kurtuluş savaşı sonucunda, 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş oldu. Bu büyük eser başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti ve Türk Ordusunun eseridir. Bu eserin üzerimizde gözü olan emperyalistlerin, hâlâ ülkeyi bölüp parçalama peşinde oldukları görülmektedir.
Bilinmesi gereken bir gerçek daha vardır ki, bu gerçek ülkemizin dünya üzerinde ki yeridir. Bu yer, üç kıtanın ortasında çok önemli bir güç dengesini elinde bulundurmaktadır. Ülkemiz bu dengesinin hassas ve kritik bir noktada yerini almaktadır. Bunun içindir ki, ülkeyi yönetenler bu koşulları göz ardı emememesi gerekmektedir. Bu kritik durumlardan dolayı, dünden daha çok bugün milli birlik ve beraberliğimize ihtiyaç vardır.
Bu hassas ve kritik durumu bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin varlığı, dünya var oldukça yaşamasını ve her türlü tehlikelere karşı koruma görevini, gençlerimizle emanet etmiştir. Bunu bilelim ki, bu fikir ve düşünce sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölünmez bir bütün olarak yoluna devam etmektedir. Bu ülküde ve düşüncede yürümeğe engel olmak isteyenler, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Ülkemiz demokratik, laik ve çağdaş kimliğiyle, her daim gelişip yücelmeye devam edecektir. Bu şart ve ahval içinde devletimizi yönetenler, cumhuriyetimizi gelecek nesillere taşımakta karalı olmak zorundadırlar.
Şartlar ne olursa olsun, cumhuriyetimizin ilan edilişinin 97. Yıldönümünü hep birlikte kutlanmak zorundayız. Öncelikle, milletimizin birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin amacı, emperyalistlere fayda ve yayar sağlar. Bu gerçeği bilmek zorundayız. Bunun içindir ki, dünden daha çok bugün kol kola girip kentleşmek zorunda olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.
Bu duygularla, milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, cumhuriyetimizin kurucusu, başata Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Mürsel Adıgüzel
Eğitimci Yazar ve Şair

Okunma Sayısı: 427

Yazarın Diğer Yazıları

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Değerli okurlarım, Bugün Atatürk’ün Millet Mektepleri Baş Öğretmenliğini kabul ettiği günün 92. yılını ve öğretmenler...

Köyüm Olan Koçköy’ün Tarihi Geçmişi

Kars’ın Arpaçay ilçesine balı olan Koçköy’ü, Kars’ın en büyük köyü olarak bilinmektedir. Bu köyün hangi...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak

Sevgili okurlarım, bu yazımla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 Perşembe günü...

Doğu Ekspresiyle Yolculuk

Sevgili okurlarım, bu yazıla Burhan Görken tarafından edebiyatımıza kazandırılan “Doğu Ekspresiyle Yolculuk” romanından söz etmek...

Karsın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Kutlu Olsun

Sevgili okurlarım, 30 Ekim 1920 tarihinde Karsımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutlamak üzere,...